Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 9 NR 9:

Na ratunek wróblom! Sadzimy krzewy owocowe

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 9 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Opis projektu

 
Projekt "Na ratunek wróblom! Sadzimy krzewy owocowe" zakłada nasadzenia krzewów, w tym także krzewów owocowych, które będą stanowiły pokarm i schronienie dla wróbli i innych małych ptaków. Krzewy można posadzić na terenie całej dzielnicy: w pasach zieleni, jako uzupełnienie w przerwach w istniejących żywopłotach, na miejskich trawnikach, przy zieleńcach. 
 
Proponowane krzewy to m.in. rokitnik, irga pozioma, berberys pospolity, dzika róża, czarny bez, aronia, cyprysik, jałowiec, jeżyna. 
 
Projekt zakłada również instalację budek dla ptaków na drzewach w pobliżu nasadzonych krzewów, a także, o ile pozwoli na to dane miejsce, instalację niewielkich poidełek na wodę. Uzupełnieniem nasadzeń powinno również ograniczone koszenie trawników blisko krzewów, gdyż niska roślinność wokół stanowi dodatkową ochronę przed drapieżnikami.
Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Liczebność wróbli - będących pod ścisłą ochroną gatunkową i wymagających ochrony czynnej - w dużych miastach znaczenie spadła. Za główne przyczyny takiego stanu można uznać coraz bardziej ubywające miejsca do gniazdowania, brak pokarmu czy polujące na młode osobniki koty. Wróble znikają z miast również przez coraz mniejszą dostępność naturalnych, niekoszonych trawników, jak również przez ocieplanie budynków, w których do tej pory wróble znajdowały miejsca na gniazda.

 
Proponowany projekt ma na celu zagęszczenie i urozmaicenie niskiej roślinności, która będzie stanowiła schronienie dla wróbli i innych małych ptaków. Zaproponowane gatunki krzewów będą obfitować w najbardziej wartościowy dla nich pokarm, mogą stanowić również schronienie dla innych małych zwierząt, a jednocześnie, ze względu na swoje walory estetyczne i dekoracyjne, będą cieszyć oko i umilać życie mieszkańców. Krzewy i niska roślinność stanowi również doskonałą barierę dla pyłów z powietrza, co pomoże ograniczyć jego zanieczyszczenie w okolicy.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie projektu zielenmi 10 000,00 PLN
Realizacja Nasadzenia krzewów owocowych 50 000,00 PLN
60 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie Analiza miejsc, projekt nasadzeń 2022
Realizacja Nasadzenia krzewów owocowych 2022

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt przewiduje nasadzenia krzewów owocowych wraz z instalacją budek dla ptaków na terenie Dzielnicy IX (pasy zieleni, miejskie trawniki, okolice zieleńców miejskich). Drzewa będą stanowić pokarm i schronienie dla wróbli i innych małych ptaków, a także wpłyną korzystnie na walory estetyczne dzielnicy i jakość powietrza.
powrót