Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 107:

Wyprowadź swój opton na spacer

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Skwer na działce 87/52 przy ul. Zachodniej

Dodatkowe lokalizacje: działka 638/21 (obr. 49)1 ławka - skwer w okolicach ul. Na łuku, 1 ławka - skwer, ul. Powstania Warszawskiego, działka 489/25 (obr. 5)

Opis projektu

Zadanie zakłada produkcję i instalację futurystycznych ławek parkowych, które dizjanem i użytecznością nawiązują bezpośrednio do twórczości Stanisława Lema. Ławki przyjmują formę specjalnie zaprojektowanych, przezroczystych bąbli wykonanych z poliwęglanu o grubości ok. 1 cm i średnicy 120 cm. Osadzone będą na stalowym stelażu i przytwierdzone na stałe do gruntu. Każda ławka będzie wyposażona w siedzisko oraz podświetlenie LED zasilane energią słoneczną. Opcjonalnie będzie także wyposażone w gniazdo USB, za pomocą którego korzystający z ławki będą mogli podładować swojego optona. Opton w nomenklaturze Lema to przenośna książka wyposażona w pojedynczą, elektroniczną stronicę, na której wyświetlana jest treść (do tej kategorii będą zaliczane smartfony, tablety oraz czytniki e-booków). Ławki, dzięki swojej nietypowej formie bąbla będą zadaszone i będą jednocześnie dawały schronienie przed deszczem. Każda ławka zostanie wyposażona we wdrukowany kod QR uprawniający czytelnika do pobrania wybranego tytułu autorstwa Stanisława Lema. Książki dostępne będą w dedykowanej aplikacji.

 
Ławki zostaną usytuowane w lokalizacjach najbardziej popularnych ciągów miejskich, które odwiedzają piesi, rowerzyści, rolkarze indywidualnie lub rodzinnie. Instalacja futurystycznych pod względem wyglądu ławek w otoczeniu naturalnej przyrody lub tkanki miejskiej ma zapewnić miastu dodatkową atrakcyjność. 
 
Zakres projektu BO będzie realizowany do wysokości zabezpieczonych środków finansowych. Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostają doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Nazwa projektu "Wyprowadź swój opton na spacer" ma na celu popularyzację czytelnictwa i mody na czytanie w przestrzeni publicznej. Rok 2021 został uchwalony rokiem Lema w okresie przypadającym na jubileusz 100-lecia urodzin autora. Jako wizjoner i twórca gatunku hard science fiction, będący przy tym krytykiem literackim, filozofem i futurologiem, Lem pozostawił po sobie spuściznę w postaci dzieł literackich, przesyconych ideami i przewidywaniami technologicznymi, które dziś są dla nas powszechną rzeczywistością. W "Powrocie z gwiazd" Lem opisuje czytnik e-booków, który nazywa Optonem: "Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu."

 
Umiejscowienie futurystycznych ławek w miejscach uczęszczanych nie tylko przez pieszych mieszkańców miasta, ale także podróżujących rowerem, na rolkach czy deskorolkach, swoim wyglądem i funkcjonalnością zmuszałoby do zatrzymania się i skorzystania z chwili odpoczynku. Kontakt z ławką wymusza na użytkowniku oczywistą interakcję - w nocy ławki są podświetlane subtelnym światłem LED zasilanym w ciągu dnia przez energię słoneczną. Każda ławka stanowi jednocześnie łącze do elektronicznej biblioteki, a dla 1000 pierwszych użytkowników również gwarantuje możliwość bezpłatnego pobrania jednej z 11 książek autorstwa Stanisława Lema. 
 • Astronauci
 • Niezwyciężony
 • Eden
 • Człowiek z Marsa
 • Solaris
 • Powrót z gwiazd
 • Wizja lokalna
 • Golem
 • Summa Technologiae
 • Planeta Lema
 • Diabeł i arcydzieło
 
Dokładne lokalizacje instalowanych ławek będą wynikową potrzeb mieszkańców miasta oraz możliwości urbanistycznych. Szczegóły zostaną ustalone w trakcie realizacji przedmiotowego zadania.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 45 000,00 PLN
Realizacja Wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji zadania. 800 000,00 PLN
845 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 2022
Realizacja Wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji zadania. 2023

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada postawienie futurystycznych ławek na terenie Krakowa. Jego realizacja wpłynie zachęci Mieszkańców do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
powrót