Archiwum projektów rozwiń menu
Projekt lokalny - Dzielnica XIII NR 44:

Płaszowskie bulwary wiślane

Brak zaakceptowanej zgody na wyświetlanie informacji zewnętrznych. (Mapa Google)

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - Dzielnica XIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

400 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Działka Gminy Kraków nr 1/13 obręb 20 o powierzchni ponad 5 ha, pomiędzy wałem wiślanym a rzeką Wisła w rejonie osiedla Lipska i ul. Golikówka (50.06465009999999, 19.9449799

Krótki opis projektu

Celem projektu jest stworzenie miejsca rekreacji i wypoczynku z minimalną ingerencją w naturalne środowisko, terenu obejmującego przestrzeń między wałem wiślanym a Wisłą na terenie Płaszowa w rejonie osiedla Lipska.

Opis projektu

Proponowane zadanie ma na celu udostępnienie mieszkańcom terenów nad Wisłą jako obszaru rekreacji i wypoczynku w naturalnym środowisku w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki. Uporządkowanie działki, likwidacja dzikich wysypisk śmieci, mikro niwelacja terenu, redukcja samosiejek i gatunków ekspansywnych, chwastów oraz wykoszenie terenu. Docelowo 2-3 krotne w ciągu roku koszenie tego obszaru pozwoli stworzyć dostępną naturalną przestrzeń.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Większość mieszkańców Płaszowa wie, że  Wisła przepływa tuż obok Nas. Osoby zamieszkujące Płaszów mogą podziwiać ją z wysokości stopnia Dąbie, z mostu Nowohuckiego, z mostu Wandy; mają możliwość i spacerowania  wzdłuż jej brzegów zagospodarowanymi bulwarami w rejonie Starego Podgórza, Śródmieścia lub Grzegórzek. Niestety obecnie nie mają możliwości komfortowego i  bezpiecznego podejścia do Wisły praktycznie na całej długości linii brzegowej od stopnia Dąbie do rejonu za Fortem Lasówka. Pozostają jedynie wędrówki wałem wiślanym, z dala od brzegów Wisły. Prowadzona obecnie modernizacja wałów wiślanych,  utwardzenie ich korony i powstanie ciągu pieszo-rowerowego spowoduje wzmożone zainteresowanie tym terenem osób, które zapewne zechcą skorzystać z tak przygotowanej, nowej infrastruktury. Część osób, miłośnicy spacerów po nieutwardzonym podłożu a w szczególności Ci, którzy na wędrówki wybierają się ze swoimi czworonożnymi towarzyszami utracą taką możliwość. Udostępnienie terenów między wałem a Wisłą pozwoli na obcowania z naturalnym środowiskiem i korzystanie z jego uroków. Duża, ponad 5 hektarowa, uporządkowana i 2-3 krotnie koszona w ciągu roku działka stworzy naturalną, bezpieczną przestrzeń rekreacyjną, przestrzeń służącą swobodnemu wypoczynkowi, zachęcającą do nieskrepowanego kontaktu z naturą.
Stworzenie Płaszowskich bulwarów wiślanych będzie dawało możliwość kolejnych działań
np. poprzez stworzenia w tym rejonie przystanku tramwaju wodnego czy miejsca do popływania kajakiem po Wiśle. W okresie zimowym, oczywiście przy odpowiednich warunkach pogodowych, teren ten będzie można wykorzystać do uprawiania narciarstwa biegowego, co stanowiłoby naturalne dopełnienie planowanej inwestycji Całorocznego
Centrum Sportów Zimowych tuż obok na Małym Płaszowie.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
uporządkowanie terenu uporządkowanie terenu, wycinka samosiejek i ekspansywnych gatunków ,koszenie , mikro niwelacja 400 000,00 PLN
400 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
uporządkowanie terenu uporządkowanie terenu, wycinka samosiejek i ekspansywnych gatunków ,koszenie , mikro niwelacja 2022

Galeria

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt przewiduje uporządkowanie terenu i stworzenie miejsca do wypoczynku i rekreacji na terenie zlokalizowanym pomiędzy wałem wiślanym a Wisłą na terenie Płaszowa. Realizacja zadania pozwoli spacerowiczom na obcowanie z naturalnym środowiskiem, zachęci ich do spędzania czasu na świeżym powietrzu, co wpłynie korzystnie na samopoczucie mieszkańców.
powrót