Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 3 NR 34:

Zielona przystań na Dobrego Pasterza

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 3 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Działka 332/5 obręb 22, jedn. ewidencyjna Śródmieście, za budynkiem przy ulicy Dobrego Pasterza 6

Opis projektu

Kieszonkowy park Zielona przystań utworzony na tyłach budynku przy ul. Dobrego Pasterza 6 to ogólnodostępne miejsce, którego potrzebują mieszkańcy tej części dzielnicy. Obecnie jest to plac bardzo zaniedbany i nie oferuje on nic, co mogłoby zachęcić do spędzania czasu w jego otoczeniu. Projekt zakłada zadbanie o to, by pojawiła się tam zieleń i strefa na wypoczynkowa. W pobliżu jest ruchliwa ulica, więc wśród roślin, które nie tylko ożywiłyby otoczenie i cieszyły oko odpoczywających, znalazłyby się również takie, które oczyszczałyby powietrze z zanieczyszczeń. Zielona trawa upiększyłaby otoczenie, a w wyznaczonych miejscach zachęcałaby do rozłożenia na niej koców i zrobienia pikniku z dziećmi, czy zabaw na świeżym powietrzu. W nowej przestrzeni znalazłyby się również ławki, leżaki miejskie i małe alejki. Pojawiłyby się także bardzo potrzebne w tym miejscu stojaki na rowery oraz kosze na śmieci i psie odchody. Budynek, za którym znajduje się owy plac, to miejsce w którym mieści się Biblioteka Kraków Filia nr 9 oraz Klub Malwa przy Krakowskim Forum Kultury. W Klubie Malwa odbywają się między innymi koncerty, lekcje gry na instrumentach, balet, kursy dla dorosłych i Seniorów oraz Klub Rodziców dla opiekunów z dziećmi w wieku 0 – 3 lata. Zielona przystań byłaby dla uczestników Klubu i czytelników idealnym miejscem na zrelaksowanie się, spędzenie czasu z dziećmi, czy też poczytanie wypożyczonych książek i posłuchanie audiobook''ów w otoczeniu zieleni, ale także miejscem, gdzie mogliby przypiąć rower i odstawić wózek. Przestrzeń ta posłużyłaby również organizacji zajęć plenerowych, akcji społecznych i wydarzeń kulturalnych. Pojawiłyby się w niej wielkie donice na roślinki, które mogliby posadzić mieszkańcy dzielnicy w ramach akcji sąsiedzkiej oraz skrzynia przeznaczona na wymianę książek, czyli tzw. bookcrossing. Znalazłoby się również miejsce na mały, całoroczny podest, który służyłby za scenę na letnie koncerty, spotkania czy prelekcje.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Opisywane podwórko ma ogromny potencjał, a jest bardzo zaniedbane. Panuje na nim bałagan, który nie zachęca do spędzania czasu w jego otoczeniu. Ideą parków kieszonkowych jest zorganizowanie mieszkańcom Krakowa zielonej przestrzeni do odpoczynku i rekreacji, nawet w środku gęstej zabudowy i w otoczeniu ulic, a proponowany projekt może im to zapewnić.
Efekty realizacji zadania:
- wzbogacenie ekosystemu miejskiego,
- zwiększenie atrakcyjności okolicy,
- podniesienie walorów estetycznych przestrzeni,
- nowe miejsce rekreacji dla rodzin z dziećmi,
- przestrzeń wypoczynkowa dla osób w każdym wieku,
- organizacja wydarzeń kulturalnych na świeżym powietrzu,
- integracja społeczeństwa.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 15 000,00 PLN
Realizacja Wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji zadania. 350 000,00 PLN
365 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymiuzgodnieniami i decyzjami 2022
Realizacja Wykonanie robót budowlanych 2023

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada budowę parku kieszonkowego na tyłach budynku przy ul. Dobrego Pasterza 6. Jego realizacja pozytywnie wpłynie na integrację okolicznych Mieszkańców oraz poprawi estetykę przedmiotowego terenu.
powrót