Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 166:

PASJONACI DLA CRACOVII

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Dodatkowe lokalizacje: Ogródek jordanowski w Opatkowicach, ul. Inicjatywy Lokalnej 5.

Opis projektu

W ramach realizacji projektu przewiduje się utworzenie interaktywnej strefy historycznej nawiązującej do 115 lat nieprzerwanej historii Najstarszego Klubu Sportowego w Polsce. Obszar wokół stadionu zostanie wzbogacony o ekrany multimedialne, zdjęcia i obrazy odwołujące się do legendarnych spotkań Cracovii oraz najważniejszych chwil istnienia Klubu, wraz z ławkami do komfortowego oglądania wystawy. 

 
Ponadto, przewiduje się uhonorowanie najważniejszych osób związanych z Cracovią poprzez wykonanie "Alei Zasłużonych" - miejsca, w którym każdy rodowity krakus, a także odwiedzający turysta, dzięki nowoczesnym technologiom będzie miał możliwość "przeniesienia się" choćby w czasy przedwojenne i poznania panujących wówczas realiów oraz historii ludzi, którzy poświęcili całe swe życie "Pasom". 
 
Nie zapominając o najmłodszych, projekt przewiduje także utworzenie piłkarskiej strefy zabaw i rekreacji dla dzieci  (m.in. mini-boiska do gry 1 vs 1) wraz z kwiatami w biało-czerwonych barwach i elementami małej architektury. Poprzez ledowe, biało-czerwone podświetlenie obszar będzie prezentował się wyjątkowo nie tylko w dzień, ale również po zmroku. 
 
Projekt nie wyklucza także peryferyjnych dzielnic Krakowa - w tym celu proponuje się utworzenie w Opatkowicach nowego boiska sztucznego, które będzie nosiło imię osoby związanej z Cracovią. 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Cracovia, jako Najstarszy Polski Klub Sportowy, od początku swojego istnienia był nieodłącznie związany ze Stołeczno-Królewskim Miastem Kraków. Sama nazwa, a także niebieskie, przepasane białą szarfą trykoty, podkreślały krakowski charakter Klubu. Dzięki utworzeniu ogólnodostępnej, historycznej strefy wokół Stadionu Cracovii nastąpi promocja zarówno sportu, jak i Miasta, a także osób zasłużonych w działalności społecznej. Zostaną przypomniane najważniejsze momenty w historii. Radosne, ale i te niezwykle ciężkie, które pokazywały, jak ważne jest zjednoczenie i odważne głoszenie wyznawanych wartości. 

 
W chwili obecnej obszar wokół stadionu nie jest zagospodarowany. Brakuje miejsc, w których mieszkaniec mógłby odpocząć, podziwiając przy tym bogatą historię Klubu. Nowopowstała strefa stanowić będzie swoistą dawkę historii dla często odwiedzających okolicę stadionu mieszkańców. Otworzy również możliwość zafascynowania Miastem i Klubem przyjezdnych turystów z różnych zakątków świata. Poprzez utworzenie interaktywnych stref, wraz z miejscem zabaw nastąpi z kolei promocja aktywności fizycznej wśród najmłodszych. Miejsce to będzie również idealnym sposobem na spędzenie wolnego czasu przed meczami "Pasów". Poprzez zastosowanie nowoczesnych metod wystawienniczych (m. in. interaktywne atrakcje manualne, ekrany multimedialne) miejsce to stanie się wizytówką Najstarszego Klubu Sportowego w Polsce.
 
Dzięki budowie nowego boiska w peryferyjnej Dzielnicy X, mieszkańcy otrzymają możliwość kształcenia swojej kondycji fizycznej na odnowionych terenach, które w chwili obecnej nie pozwalają na bezpieczny trening. 
 
Główną misją projektu jest promowanie sportu oraz otwartości, tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka. Wartości te na przestrzeni lat były, są i zawsze będą podstawą funkcjonowania Pasiastej Społeczności.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Strefa historyczna wokół Stadionu Cracovii zakup i montaż ekranów multimedialnych, utworzenie Alei Zasłużonych, stref interaktywnych oraz piłkarskiej strefy zabaw dla dzieci 1 100 000,00 PLN
Budowa boiska sztucznego w Opatkowicach zmiana nawierzchni boiska asfaltowego, wraz z piłkochwytami, zgodnie z projektem budowy Parku Opatkowickiego 300 000,00 PLN
1 400 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wykonanie projektu projekt zgodny z przedstawionymi wytycznymi I-II kwartał 2022
Realizacja projektu Przygotowanie terenu pod inwestycję, zakup i montaż urządzeń III-IV kwartał 2022
Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt przywrócony przez Radę Budżetu Obywatelskiego.
powrót