Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 158:

Wzmocnij swoje zdrowie. Gimnastyka Słowiańska dla kobiet.

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dworek Białoprądnicki, ul. Białoprądnicka 3, 31-221 Kraków

Opis projektu

Gimnastyka Słowiańska jest znana w Polsce od niespełna kilku lat. Dotarła do nas z Białorusi, gdzie przekazywana była przez kobiety z pokolenia na pokolenie jako sposób na utrzymanie ciała i ducha w dobrym zdrowiu, w pełni sił i harmonii. W latach 90-tych zeszłego wieku odkrył ją i zrekonstruował wykładowca Białoruskiego Uniwersytetu Pedagogicznego w Mińsku Gienadij Adamowicz. Od tego czasu powrócono do badań etnograficznych gimnastyki, a także nad jej wpływem na zdrowie i ciało kobiet. W Polsce pierwsze badania diagnostyczne nad wpływem gimnastyki słowiańskiej na zdrowie prowadzone są w Zakładzie Immunologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu pod opieką naukową prof. dr. hab. n. med. Grzegorza Dworackiego.
Gimnastyka Słowiańska to system 27 ćwiczeń przeznaczonych wyłącznie dla kobiet. Można ćwiczyć w każdym wieku i z różną kondycją fizyczną. Kierowana jest do wszystkich kobiet, które chcą zadbać o swoje zdrowie, sprawność, atrakcyjność.
Poprzez ćwiczenia wzmacniają i rozciągają się mięśnie nóg, miednicy, brzucha, kręgosłup, klatka piersiowa, ramiona, szyja, głowa, a także stawy. Pracują także organy wewnętrzne i gruczoły dokrewne, zwłaszcza tarczyca, grasica i nadnercza, które masujemy i stymulujemy do pracy podczas wykonywania ćwiczeń. Pobudzamy w ten sposób układ hormonalny i rozrodczy, są bezcennym wsparciem w okresie menopauzy, przy bolesnym miesiączkowaniu i w trudnościach z zajściem w ciążę.
Gimnastyka nie jest wysiłkowa, raczej intuicyjna. Ćwiczenia są bardzo delikatne i ćwiczy się je w taki sposób na ile czujemy nasze możliwości, tak aby nie forsować ciała. Są dostosowywane do naszych możliwości i to jest fantastyczne.
 
Zajęcia prowadzone będą przez wykwalifikowaną instruktorkę Gimnastyki Słowiańskiej 2 x w tygodniu.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Benficjentkami projektu będą kobiety w różnym wieku. Gimnastyka to aktywność fizyczna dla kobiet, dostępna dla nich wszystkich niezależnie od wieku, kondycji fizycznej i sprawności. Na zajęciach uczestniczki nauczą się poprawnego i skutecznego wykonywania poszczególnych ćwiczeń tak, aby mogły samodzielnie w domu je praktykować. Zdobędą dobre nawyki w pracy z ciałem, bo gimnastyka stawia główny nacisk na rozwój kobiety poprzez ciało, zakładając, że w zdrowym ciele mieszka zdrowa dusza.
Podczas warsztatów każda kobieta pozna 27 ćwiczeń.
Do każdej z kobiet instruktorka podchodzi indywidualnie i dopasowuje intensywność ćwiczeń do jej obecnej kondycji.
Każda z kobiet otrzyma wskazówki i propozycje 3 ćwiczeń odpowiadających potrzebom jej ciała.
Korzyścią dla mieszkańców będzie kształtowanie postaw prozdrowotnych i profilaktyka zdrowotna.

Gimnastyka pozwala zachować atrakcyjność na lata, redukuje poziom stresu eliminując napięcia, wzmacnia system odpornościowy, hormonalny, mięśnie, stawy, kręgosłup, działa profilaktycznie i pomaga w leczeniu kobiecych chorób.
Gimnastykę Słowiańską pokochałam "od pierwszego wejrzenia". Ćwiczę codziennie i dokształcam się systematycznie. Zmieniła moje życie i ciało.
Niestety jest mało znana, chcę ją promować, reklamować, pokazywać kobietom, jak łatwo i przyjemnie można wzmocnić swoje ciało i swoją siłę życiową, ćwicząc w kobiecym gronie pod okiem wykwalifikowanej instruktorki. Jesteśmy tego warte. Zajęcia sprzyjają też integracji.
Wierzę, że kobiety w różnym wieku odnajdą w ćwiczeniach gimnastycznych doznania i radość ruchu, niespotykane dotąd w innych praktykach. Potrzebuję do tego wsparcia miasta. Nie zawiodę.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
WYNAJEM SALI OPŁATA 150 ZŁ/1H X 74 ZAJĘĆ (37 tygodni X 2 zajęcia) = 74 zajęcia x 150 zł = 11.100 zł 11 100,00 PLN
WYNAGRODZENIE DLA INSTRUKTORA 74 zajęć X 150 zł = 11.100zł 11 100,00 PLN
ZAKUP MAT 11 MAT X 100 ZŁ = 1.100 ZŁ 1 100,00 PLN
ZAKUP MINI GŁOŚNIKA W CELU NAGŁOŚNIENIA 500ZŁ 500,00 PLN
WYDRUK PLAKATÓW 400ZŁ 400,00 PLN
PROMOCJA FACEBOOK I ISTAGRAM 3000 3 000,00 PLN
27 200,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
ZAWARCIE UMOWY Z DOMEM KULTURY, WYDRUK I DYSTRYBUCJA PLAKATÓW, PROMOCJA FACEBOOK I ISTAGRAM Zawarcie umowy z instruktorem i domem kultury. promocja, wydruk i dystrybucja plakatów. styczeń 2022
Realizacja projektu. Realizacja zajęć w wymiarze 2 x tygodniowo 1 h w miesiącach luty - czerwiec 2022 i wrzesień- 15 grudzień 2022 oraz prowadzenie stron na facebooku i istagramie. luty-czerwiec 2022; wrzesień -15 grudnia 2022
Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada przeprowadzenie zajęć z gimnastyki dla kobiet z każdym wieku
powrót