Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 7 NR 29:

Oko na śmieciarzy w Zakamyczu

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 7 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Dzielnica VII, Zwierzyniec, ul. Głogowiec, działka nr 81, obr. K-52, jednostka ewidencyjna Krowodrza

Opis projektu

Celem projektu jest zachowanie pięknego, przyrodniczego terenu bez śmieci poprzez skuteczne odstraszanie osób podrzucających odpady.

Zamiast cieszyć się pięknymi widokami zieleni, mieszkańcy, którzy tu się znajdą (spacerowicze,
rowerzyści, osoby odwiedzające to miejsce konno), narażeni są na widok i zapach nielegalnych wysypisk śmieci, na których można znaleźć między innymi gruz, opony, kanistry po chemicznych substancjach, wersalki, fotele, folie, styropian, worki z odpadami zmieszanymi i butelki.
 

Proponowany system fotopułapek jest przygotowany z myślą o mieszkańcach, którzy odwiedzają to miejsce, a
także o przyrodzie, która w tym miejscu jest wyjątkowa.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Aktualnie to miejsce, w okolicy ul. Głogowiec, w Krakowie-Zakamyczu,  jest regularnie zasypywana śmieciami.
Cykliczne akcje sprzątania organizowane przez mieszkańców i  instytucje (m.in. Ośrodek Rekreacji i  Rehabilitacji Konnej Tabun, Stowarzyszenie Nasza Olszanica), wspomagane przez służby miejskie - tylko na chwilę oczyszczają ten teren. Wkrótce potem, niestety w wysprzątane miejsca śmieciarze dorzucają kolejne odpady...

Teren jest cenny przyrodniczo, to siedlisko i ostoja licznych gatunków roślin i zwierząt.

Fotopułapki sprawdziły się w wielu miejscach, identyfikując sprawców zaśmiecania, a jednocześnie odstraszając
kolejne osoby od takiego procederu. Między innymi w Olszanicy taki system foto pułapek działa od 2020 roku. Został on zrealizowany ze środków Budżetu Obywatelskiego Krakowa.

Urządzenia te są na szeroką skalę stosowane na przykład przez leśników, którzy dzięki nim nie tylko obserwują zwierzęta, lecz wyłapują także wandali i osoby zaśmiecające las. Dzięki temu, że wyposażone są one w czujnik ruchu nie wymagają stałego podłączenia do sieci energetycznej. Pozwalają na robienie zdjęć i nagrywanie krótkich filmów i wysłanie poprzez SMS lub e-mail na zadany numer telefonu lub adres e-mail.


Fotopułapka pozwala na nagrywanie filmów i zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Urządzenie nadaje się do pracy w
nawet trudnym terenie. Dodatkowo urządzenie może pracować w temperaturze z przedziału od -20°C do 60°C, co  pozwala na monitoring w każdej porze roku. Zasilana jest za pomocą akumulatorów, które pozwalają na nawet kilka miesięcy czuwania. Kamerę można zamontować zarówno na drzewie, jak i przykręcić do ściany, a wszystko to dzięki dołączonym do zestawu elementom montażowym – opaska i uchwyty. W celu zwiększenia bezpieczeństwa urządzenia, można je również umieścić w metalowej obudowie..
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup urządzeń Zakup fotopułapek 3 szt. 9 900,00 PLN
Dokumentacja techniczna Dokumentacja techniczna zawierająca szczegółowy opis lokalizacji i sposobu montażu urządzeń. 500,00 PLN
Nadzór inwestorski Nadzór inwestorski 400,00 PLN
Koszt eksploatacji Koszty obsługi technicznej (wymiana baterii, bezpośrednia analiza stanu urządzeń), weryfikacja danych przez Straż Miejską przesyłanych przez urządzenia. 700,00 PLN
Zakup tablic informujących o monitorowanym terenie Zakup tablic informujących o monitorowanym terenie 400,00 PLN
11 900,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Rozpoczęcie Wyłonienie dostawcy fotopułapek. II-III kwartał 2022
Realizacja Montaż fotopułapek II-III kwartał 2022
Zakończenie Oddanie do użytkowania II-III kwartał 2022

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Ograniczenie zdarzeń związanych z zaśmiecaniem miejsc dostępnych dla publiczności.
powrót