Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 7 NR 38:

Inteligentne ławki solarne i kosze na Zwierzyńcu

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 7 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Skwer Konika Zwierzynieckiego, Artystyczny Ogród Krakowian, Polana pod Sikornikiem

Dodatkowe lokalizacje: Skwer Konika Zwierzynieckiego, Artystyczny Ogród Krakowian, Polana pod Sikornikiem

Opis projektu

Projekt zakłada montaż nowoczesnych ławek solarnych oraz koszy na odpady. Ławki wyposażone w panele fotowoltaiczne pozwalają ładować urządzenia mobilne. Urządzenia będą wandaloodporne i odporne na zmienne warunki atmosferyczne.
 
Proponowane wyposażenie ławki:
- porty USB i ładowarki indukcyjne
- sensor smogu
- głośnik
- hotspot WiFi
- oświetlenie LED
 
Proponowane lokalizacje:
- Skwer Konika Zwierzynieckiego, ul Kościuszki
- Artystyczny Ogród Krakowian, ul. Fałata
- Polana na Sikorniku, al. Waszyngtona
 

Zakres projektu BO będzie realizowany do wysokości zabezpieczonych środków finansowych.

Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostają doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Nowoczesne ławki umożliwiają mieszkańcom oraz turystom naładowanie m. in. smartfonów przez 24/h na dobę przez 7 dni w tygodniu. Dodatkowo zdalnie zarządzany odtwarzacz audio pozwala przekazać treści edukacyjne „opowiadając historię miejsca” oraz informować o bieżących wydarzeniach w mieście. Sensory smogu i zużytej energii pozwalają na prezentację pełnego zestawu danych użytkownikom w aplikacji mobilnej i panelu zdalnym, a miasto dodatkowo zyskuje funkcje monitoringu ilości użytkowników i map ciepła wykorzystania przestrzeni publicznej. Podświetlenie LED zwiększy także bezpieczeństwo miejsc publicznych.
 

 
Proponowane urządzenie dobrze wpisują się w ideę Smart City, która jest sukcesywnie wdrażana w Krakowie od kilku lat. Podobne ławki oraz kosz zainstalowane zostały w 2018 roku w Ogrodzie Technologicznym Krakowian przy ul. Witosa. Implementacja uznana została za jedno z 10 najlepszych wdrożeń Smart City na Smart City Expo w Barcelonie.
 
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 10 000,00 PLN
Realizacja Montaż ławek i koszy 100 000,00 PLN
110 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. pierwsza połowa 2022
Realizacja Montaż ławek i koszy druga połowa 2022

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada montaż koszy na śmieci oraz inteligentnych ławek na terenie Zwierzyńca. Jego realizacja przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności lokalizacji, w których zostaną zamontowane.
powrót