Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 1 NR 43:

Uwolnić dąb na Dietla

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 1 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Skrzyżowanie ulic Dietla i Augustiańskiej, przystanek tramwajowy

Opis projektu

W czasie remontu przystanku na skrzyżowaniu ulic Dietla i Krakowskiej, nie pomyślano o poszerzeniu bardzo małego okienka wokół sędziwego dębu u wylotu ul. Augustiańskiej. Projekt zakłada likwidację kiosku/budki znajdującego się pomiędzy dębem a zieleńcem a co za tym idzie, poszerzenie istniejącego zieleńca o tę przestrzeń i przyłączenie rosnącego tam dębu w jedną harmonijną całość.  W ten sposób powstanie naturalny duży zieleniec, który będzie oazą cienia i chłodu w upalne dni, dąb otrzyma należną mu przestrzeń i dostęp do wody opadowej.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Bardzo popularny przystanek na ul. Dietla/Krakowska jest ogromnym nasłonecznionym placem pozbawionym odrobiny cienia. Ludzie czekający na tramwaj próbują się chronić pod jednym drzewem. Budka/kiosk zlokalizowana pomiędzy drzewem a zieleńcem mogłaby z powodzeniem ustąpić miejsca dodatkowemu terenowi zielonemu, który łącząc niewielkie okienko ogromnego dębu z istniejącym trawnikiem pozwoli  na swobodne czerpanie przez niego wód opadowych jak również przyczyni się do zwiększenia przestrzeni biologicznie czynnej. Dodatkowo to miejsce jest wyjątkowo nieatrakcyjne wizualnie, a przecież jest to jedna z najbardziej uczęszczanych tras turystycznych z Wawelu na Kazimierz. Niewielkim kosztem można by stworzyć nowe zielone miejsce przyjazne turystom i mieszkańcom.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Poszerzenie i połączenie zieleńca likwidacja kiosku, demontaż chodnika , wykonanie zieleńca z nasadzeniem trawy 10 000,00 PLN
10 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Realizacja zadania II-IV kwartał 2022 r.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada poszerzenie okienka dębu poprzez połączenie go z istniejącym zieleńcem Zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej poprzez połączenie obecnego okienka przy dębie z istniejącym zieleńcem pozwoli na lepszy rozwój drzewa oraz dostarczy mu większej ilości wód opadowych. Ponadto likwidacja kiosku pozwoli na zagospodarowanie tej lokalizacji w jeden duży zieleniec. Dodatkowy teren zielony uatrakcyjni wizualnie okolicę oraz będzie bardziej przyjazny dla mieszkańców i turystów.
powrót