Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 1 NR 46:

Tablice o dokarmianiu ptaków na bulwarach, Dietla i Plantach

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 1 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Opis projektu

Zamieszczenie tablic informacyjnych, w języku polskim i angielskim, o dokarmianiu ptaków na bulwarach, ul. Dietla i Plantach. Powinny zawierać informacje  czym i kiedy można dokarmiać ptaki. Zmiana lokalizacji obecnych tabliczek, które już są na bulwarach, 4 szt, ponieważ stoją w złych miejscach, gdzie ptaków się nie dokarmia, są jedynie w j. polskim. Ustawienie na całych Plantach tabliczek, niestety karmiących jest mnóstwo, a tabliczki żadnej. Tablice powinny mieć też dodatkowe informacje co robić wtedy, kiedy ktoś dokarmia ptaki niezgodnie z wytycznymi, zgłaszać np. Straży Miejskiej, dodatkowo kiedy zabronione jest wszelkie dokarmianie. Tych informacji brakuje.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Ptaki w mieście rzadko głodują. Tylko bardzo mroźne zimy są dla nich niebezpieczne. Niestety brak edukacji w szkołach czy przedszkolach powoduje, że ptaki dokarmia się głównie chlebem i resztkami jedzenia. To powoduje nie tylko śmierć ptaków, lecz także choroby i zanikanie instynktu samozachowawczego. Niestety postawiono już kilka tablic w miejscach, gdzie nie karmi się ptaków. Tak jest np. przy tzw. plaży od strony Dębnik. Karmi się właśnie na plaży, a kilkanaście metrów dalej stoi niezauważana tablica. Dodatkowo wszystkie, mimo umiejscowienia w najbardziej turystycznym miejscu czyli zakolu Wisły, są jedynie w j. polskim. Brak również wyraźnego ostrzeżenia, czym grozi takie złe dokarmianie. Być może, że taka informacja powstrzymywałaby karmiących przed krzywdzeniem ptaków. Oczywiście w całej Europie odchodzi się od karmienia ptaków, ale cóż, może te tablice przynajmniej ocalą ptaki od śmierci.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
wykonanie tablic informacyjnych wykonanie tablic informacyjnych oraz spacer przyrodniczo- informacyjny z przyrodnikiem 38 000,00 PLN
38 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
zainstalowanie tablic wykonanie tablic informacyjnych oraz spacer przyrodniczo- informacyjny z przyrodnikiem 2022

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada wykonanie tablic informacyjnych w języku polskim oraz angielskim informujących o właściwym sposobie dokarmiania ptaków, a także zmianę lokalizacji źle umiejscowionych tabliczek. Realizacja zadania przyczyni się do wzrostu świadomości mieszkańców jak nie szkodzić ptactwu i ekosystemowi i tym samym ograniczy dokarmiania ptaków nieodpowiednim dla nich pokarmem.
powrót