Projekty 2022 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 12:

Renowacja Grobu, Pomnika Ofiar Dąbia na Cmentarzu Rakowickim

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Cmentarz Rakowicki

Opis projektu

 Projekt zakłada renowację wg zaleceń konserwatorskich Grobu Pomnika Ofiar Dąbia znajdującego się na Cmentarzu Rakowickim nieopodal Alei Zasłużonych w kwaterze LXVII, w rzędzie wschodnim, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła - miejsce spoczynku ofiar pacyfikacji Dąbia dokonanej przez Niemców 15 stycznia 1945 r., w czasie której rozstrzelano 79 osób. Na grobie ustawiony jest kamienny pomnik z wykutymi nazwiskami ofiar egzekucji oraz z rzeźbą Orła.
Powierzchnie kamiennego pomnika nagrobnego są zabrudzone i pokryte warstwą szkodliwej fałszywej patyny, miejscami występują ubytki i pęknięcia kamienia i spoin.

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Renowacja pomnika będzie hołdem i wyrazem pamięci dla zabitych mieszkańców Dąbia. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Renowacja pomnika Ofiar Dąbia Renowacja pomnika Ofiar Dąbia wg zaleceń konserwatorskich 369 000,00 PLN
369 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Renowacja Pomnika Ofiar Dąbia Renowacja Pomnika Ofiar Dąbia 2023
Charakterystyka długoterminowych skutków: Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie ocenia pozytywnie możliwość realizacji w 2023 roku zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego 2022 zadania polegającego na pracach konserwatorskich przy pomniku nagrobnym na grobie Ofiar Pacyfikacji Dąbia w styczniu 1945 r. zlokalizowanym na cmentarzu Rakowickim przy ul. Rakowickiej (cmentarzu komunalnym) – na kwaterze LXVII, w rzędzie wschodnim. Okazały pomnik nagrobny wykonany z kamienia (dolomitu) ustawiony na zbiorowej mogile jest pokryty warstwą szkodliwej tzw. fałszywej patyny i zabrudzeń, występują na nim miejscowo ubytki i pęknięcia kamienia i spoinowania. Obiekt kwalifikuje się do prac konserwatorskich. Na podstawie porównania kosztów przeprowadzonych w roku bieżącym oraz latach ubiegłych prac remontowo – konserwatorskich zabytkowych pomników nagrobnych oraz pomników na grobach wojennych szacuje się koszt konserwacji przedmiotowego pomnika nagrobnego wraz z obramieniem mogiły – na kwotę 369 000,00 zł. Przewidywane efekty zadania spełniają kryterium ogólnodostępności (przedmiotowy grób z pomnikiem nagrobnym zlokalizowany jest na ogólnodostępnym cmentarzu komunalnym). Charakterystyka długoterminowych skutków w przypadku realizacji projektu: Przeprowadzenie renowacji pomnika nagrobnego na grobie Ofiar Pacyfikacji Dąbia zlokalizowanym na cmentarzu Rakowickim skutkować będzie przywróceniem właściwego wyglądu mogiły zbiorowej, która jest grobem wojennym oraz wyrazem hołdu dla ofiar Pacyfikacji Dąbia, rozstrzelanych przez Niemców w styczniu 1945 r. Wykonanie zabiegów konserwatorskich poprawi parametry wytrzymałościowe kamiennego pomnika oraz estetykę wzniesionego na grobie upamiętnienia. Renowacja przedmiotowej mogiły zbiorowej wraz z okazałym pomnikiem nagrobnym będzie dodatkowo zwracać uwagę na grób Ofiar Pacyfikacji Dąbia, a tym samym będzie przyczyniać się również do zwiększenia zainteresowania osób odwiedzających cmentarz tym miejscem oraz historią Polski i losami mieszkańców Krakowa w czasie II wojny światowej.
powrót