Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica XIII NR 6:

Podgórski Tajemniczy Ogród (Ogród Społeczny)

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt lokalny - Dzielnica XIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Działki nr 269/2, 268/5, 271 obręb P-15 jedn. ewid. Podgórze, przy ul. Gromadzkiej

Opis projektu

Projekt zakłada utworzenie Podgórskiego Tajemniczego Ogrodu na działkach nr 269/2, 268/5, 271 obręb P-15 jedn. ewid. Podgórze, przy ul. Gromadzkiej

Na ogród społeczny składałyby się następujące elementy:
● strefa relaksu i odpoczynku (ławeczki do siedzenia, rośliny miododajne przyjazne zapylaczom)
● strefa zabawy dla najmłodszych (kuchnia błotna, ścieżka bosych stóp)
● strefa użytkowa (podniesione grządki wykonane w duchu ogrodnictwa permakulturowego z warzywami, ziołami i owocami)
● chatka na narzędzia do dyspozycji użytkowników i użytkowniczek (wymaga odnowienia)
● kompostownik
 
Podgórski Ogród Społeczny to miejsce spotkań, sąsiedzkiej integracji, wymiany doświadczeń oraz wspólnej pracy przy uprawie roślin. To miejsce, które będzie służyć osobom w każdym wieku. W czasach, w których jesteśmy przyzwyczajeni do kupowania produktów spożywczych w sklepie, wspólne hodowanie warzyw i owoców przyniesie szczególną satysfakcję, nauczy szacunku do pożywienia, da lekcję dla przyszłych pokoleń oraz będzie działaniem proekologicznym. Dostęp do tego typu ogrodu będzie również nieoceniony w czasach kryzysu. Nie da się nie pomyśleć tutaj o "Victory gardens" czyli ogrodach zwycięstwa. To ogrody warzywne, które powstawały podczas I i II Wojny Światowej. Rządy Stanów Zjednoczonych, Kanady i Wielkiej Brytanii zachęcały obywateli do uprawy warzyw. Były to miejsca, gdzie ludzie się spotykali, pomagali sobie nawzajem, budowali wspólnoty, spędzali razem czas. Dzieci uczyły się uprawy warzyw, pracy w grupie oraz... proszenia o pomoc. Uczyły się też pomagania i współpracy. Praca w ogródkach pozwalała odpocząć głowie i przyjemnie zmęczyć się ciału. Zróbmy to dla siebie, dla dzieci: własnych i cudzych, dla naszych miast. Sprawmy, żeby świat, w którym będziemy żyli, był lepszy, a nie gorszy/straszniejszy/przerażający.
 
Projekt zakłada przygotowanie ogrodu do użytkowania. O bieżące funkcjonowanie będą się troszczyć użytkownicy i użytkowniczki.

Chęć dołączenia do prowadzenia Ogrodu Społecznego powinno zostać potwierdzone pisemną deklaracją przez Lidera oraz co najmniej 2 osoby. 

Zakres projektu BO będzie realizowany do wysokości zabezpieczonych środków finansowych. Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Podgórze, a zwłaszcza Płaszów, to obszar, gdzie stare obszary przemysłowe ustępują miejsca nowym blokom i biurowcom.
Najbardziej pożądane przez mieszkańców tereny zielone są wypierane przez wszechobecny beton, zieleńce przy blokach są od lat pielęgnowane przez reprezentantów powoli zanikających pokoleń, a młodzi do upraw wykorzystują balkony. Podgórski Tajemniczy Ogród to miejsce, które będzie sprzyjać integracji międzypokoleniowej, odpoczynkowi, lokalnej partycypacji i podejmowaniu wspólnych działań. Ponadto będzie kolejnym zielonym miejscem w przestrzeni miejskiej, będzie pełnić funkcję edukacyjną, a także promować działania proekologiczne w duchu “less waste”. Miejsce w którym ma się znajdować ogród zlokalizowane jest w niecce z jednej strony osłoniętej ekranami dźwiękoszczelnymi, przez co będzie spełniać dodatkowo funkcję retencyjną, pomoże w tym duża część występującej w tym miejscu flory (w tym starych odmian drzew owocowych), którą planujemy zachować oraz zbiornik na wodę o pojemności 500L ujęty w kosztorysie. Dodatkowym atutem lokalizacji jest bliskość komunikacji miejskiej (100m w linii prostej od przystanku Gromadzka, 400m Saska i 600m od Kuklińskiego), która czyni nasze miejsce łatwo dostępnym dla osób z dalszych części Krakowa. Nieopodal co weekend odbywa się największy eko targ w Krakowie - Ekosfera Stara Piekarnia, którego goście z pewnością z chęcią odwiedzą nasz ogród. Tworząc w tym miejscu Płaszowski Tajemniczy Ogród ocalimy unikatowe w skali dzielnicy, jak nie miasta  pełne dzikiej zieleni miejsce.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Dokumentacja projektowa Opracowanie dokumentacji projektowej 20 000,00 PLN
Roboty budowlane Realizacja robót budowlanych 450 000,00 PLN
Spotkania edukacyjne Spotkania edukacyjne w zakresie ogrodnictwa 2 500,00 PLN
472 500,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Dokumentacja projektowa Opracowanie dokumentacji projektowej 2023
Roboty budowlanych Realizacja robót budowlanych 2024
Spotkania edukacyjne Spotkania edukacyjne w zakresie ogrodnictwa 2024

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt przewiduje założenie Ogrodu Społecznego jako uzupełnienie przeznaczenia terenu pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną. Realizacja tej inicjatywy zaktywizuje Mieszkańców oraz pozytywnie wpłynie na integracje lokalnej społeczności. Ogród Społeczny przyczyni się również do nauki uprawy warzyw, pracy w grupie oraz odpowiedzialności i systematyczności.
powrót