Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica VIII NR 6:

"Karnawał Zwierząt" - Muzyczne Ferie Edukacyjne dla dzieci i młodzieży

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt lokalny - Dzielnica VIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Centrum Kultury Podgórza - Ośrodek Ruczaj (ul. S. Rostworowskiego 13, 30-358 Kraków)

Opis projektu

"Karnawał Zwierząt" - Muzyczne Ferie Edukacyjne dla dzieci i młodzieży  - to zajęcia rytmiczno-taneczne, warsztaty instrumentalne oraz finałowy koncert z udziałem solistów i orkiestry. Myślą przewodnią projektu jest karnawał, a celem przygotowanie młodych słuchaczy do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu muzycznym i kulturalnym. 

Tytuł projektu nawiązuje do jednego z najbardziej rozpoznawalnych arcydzieł w muzyce klasycznej skomponowanego przez C. Saint - Saens'a. Utwór określany przez samego kompozytora jako "fantazja zoologiczna" jest cyklem czternastu miniatur ilustracyjnych, wykonywanych przez różne składy instrumentów.

Właśnie to dzieło muzyczne będzie motywem przewodnim całego przedsięwzięcia.

Termin realizacji projektu wyznaczony został na okres karnawału i ferii zimowych (styczeń/luty 2023 roku), tak by dzieci i młodzież mogły uczestniczyć w projekcie, zarówno w pierwszym jak i drugim tygodniu ferii - bez konieczności opuszczania lekcji szkolnych. Wszystkie zajęcia będą odbywały się w dwóch grupach wiekowych (7-10 lat) (11-14 lat), każda do 40 uczestników. Czas trwania zajęć dla każdej z grup to 60 minut dziennie. Miejscem realizacji projektu będzie sala widowiskowa w Ośrodku Kultury Ruczaj.

Harmonogram przebiegu projektu:

I tydzień ferii zimowych

30.01.2023 r. (poniedziałek)

Warsztaty Instrumentalne

I grupa wiekowa (7-10 lat) – 60 minut

II grupa wiekowa (11-14 lat) - 60 minut

1.02.2023 r. (środa)

Warsztaty rytmiczno-taneczne

I grupa wiekowa (7-10 lat) – 60 minut

II grupa wiekowa (11-14 lat) - 60 minut

3.02.2023 r. (piątek)

Koncert Finałowy

 

II tydzień ferii zimowych

6.02.2023 r. (poniedziałek)

Warsztaty Instrumentalne

I grupa wiekowa (7-10 lat) – 60 minut

II grupa wiekowa (11-14 lat) - 60 minut

8.02.2023 r. (środa)

Warsztaty rytmiczno-taneczne

I grupa wiekowa (7-10 lat) - 60 minut

II grupa wiekowa (11-14 lat) - 60 minut

10.02.2023 r. (piątek)

Koncert Finałowy

Pierwszy dzień zakłada przeprowadzenie warsztatów instrumentalnych. Dzieciom zostaną przedstawione te instrumenty, które docelowo będą występowały podczas finałowego koncertu (trzeci dzień warsztatów). Muzycy instrumentaliści (wybrani studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie z ukończonym studium pedagogicznym) zaprezentują oraz opowiedzą dzieciom (za pomocą bajek) o instrumentach takich jak: skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, fortepian, flet, klarnet, wibrafon, trąbka. Muzycy wykonają również te najbardziej charakterystyczne fragmenty z "Karnawału Zwierząt".

Pod koniec zajęć odbędzie się quiz instrumentalny, podczas którego dzieci będą mogły sprawdzić swoje umiejętności w zakresie rozpoznawania barwy dźwięku poszczególnych instrumentów. Po zakończonych warsztatach dzieci będą miały możliwość  (pod okiem prowadzących zajęcia) bezpośredniego kontaktu z instrumentami, w tym także podjęcie próby wydobycia dźwięku i dokładnego obejrzenia jego budowy.

Drugi dzień projektu uwzględnia przeprowadzenie warsztatów rytmiczno - tanecznych opartych na metodzie  E. J. Dalcroze''a (system muzyczny polegający na wyrażaniu muzyki ruchem) oraz C. Orffa (gra na prostych instrumentach muzycznych : bębenki, tamburyn, kołatki, grzechotki, trójkąty, dzwonki etc.). Podczas zajęć dzieci będą miały możliwość uczestnictwa w trzech najważniejszych formach aktywnościach muzycznych:  - ruch przy muzyce - swobodna improwizacja do akompaniamentu fortepianu, nauka prostych układów tanecznych do wybranych części "Karnawału Zwierząt", zabawy muzyczno - ruchowe,

 - tworzenie muzyki - gra na instrumentach (bębenki, grzechotki, trójkąty etc.), zabawy rytmiczne, gra w

zespołach, improwizacje rytmiczne na kanwie wybranych fragmentów z "Karnawału Zwierząt" - słuchanie muzyki - zarówno tej wykonywanej na fortepianie jak i prezentowanej z płyty.

Zajęcia prowadzone będą przez dwóch pedagogów muzyki, w tym profesjonalnego nauczyciela rytmiki.

Trzeci dzień to finałowy, multimedialny koncert, na którym dzieci usłyszą na żywo słynny "Karnawał Zwierząt" w wykonaniu Orkiestry Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz solistów – studentów, absolwentów i wykładowców Akademii Muzycznej w Krakowie. Przygotowanie dzieci do odbioru muzyki, poprzez wcześniej prowadzone warsztaty ze znajomości brzmienia oraz możliwości technicznych instrumentów, ich nazewnictwa etc., pozwoli słuchaczom na świadomy odbiór dzieła muzycznego. Każda część zostanie omówiona i zobrazowana w zrozumiały dla dzieci sposób, co ułatwi młodym słuchaczom zidentyfikować elementy charakterystyczne oraz zmiany (szczególnie w obsadzie) przypisane poszczególnym zwierzętom. Po koncercie odbędzie konkurs "muzyczne zagadki" z nagrodami. Dzieciom zostaną wręczone pamiątkowe płyty Orkiestry Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz dyplomy uczestnictwa.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Głównym celem projektu jest zwrócenie uwagi na potrzebę obcowania ze sztuką od najmłodszych lat. Badania naukowe wykazują, iż umuzykalnianie i uwrażliwianie na muzykę ma pozytywny wpływ na rozwój intelektualny, synchronizację ruchową oraz lepsze przyswajanie informacji. Do rzadkości należy możliwość bezpośredniego kontaktu dzieci z orkiestrą i poznania jej tajników "od kuchni". Dodatkowym pozytywem jest kameralna opcja projektu (grupy do 40 osób), która da prowadzącym możliwość indywidualnego kontaktu ze słuchaczem i lepsze poznanie swoich podopiecznych w ciągu trzech dni zajęć. Wybór terminu również nie jest przypadkowy. Okres ferii zimowych to nie tylko najdogodniejszy czas wynajmu sali w Domu Kultury z uwagi na fakt, iż zajęcia w tym okresie są zawieszone, ale stwarza to niepowtarzalną możliwość wypełnienia wolnego czasu dzieciom - które w bardzo wielu przypadkach pozostają w domach.

Kształcenie umiejętności świadomego słuchania muzyki, podpartego podstawową wiedzą z zakresu nazewnictwa oraz brzmienia poszczególnych instrumentów, wzbogaci wiedzę dzieci poprzez formę zajęć, która polega na interakcji i wspólnej zabawie. Dzieci będą miały możliwość poznania swoich prowadzących, zadania pytań i uzyskania na nie odpowiedzi.

Propozycja trzech dni warsztatów muzycznych ukierunkowana jest na wszechstronny rozwój dziecka poprzez trzy aktywności muzyczne : ruch przy muzyce, słuchanie muzyki, tworzenie muzyki. To aktywna i twórcza propozycja spędzenia wolnego czasu podczas ferii zimowych, a także integracja społeczności lokalnej.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Warsztaty rytmiczno - taneczne Koszty poprowadzenia czterech warsztatów przez nauczyciela, rytmiki, instruktora tańca, konferansjera (umowy o dzieło) 2 500,00 PLN
2 koncerty orkiestry Honoraria dla solistów i konferansjera 3 200,00 PLN
Warsztaty Instrumentalne Koszty poprowadzenia czterech warsztatów przez 8 muzyków instrumentalistów, konferansjera (umowy o dzieło) 6 000,00 PLN
2 koncerty orkiestry Honorarium orkiestry 15 000,00 PLN
2 koncerty orkiestry Honorarium dyrygenta 1 500,00 PLN
2 koncerty orkiestry Przewiezienie i wypożyczenie instrumentów w terminie od 30.01.23 r.-10.02.23 r.) 1 500,00 PLN
Materiały niezbędne do realizacji projektu pomoce dydaktyczne, rekwizyty, nagrody rzeczowe i dyplomy dla uczestników warsztatów (wydruk) 1 000,00 PLN
Materiały promocyjne Projekt i wydruk plakatów, ulotek i broszur informacyjnych 1 000,00 PLN
31 700,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Uzgodnienia organizacyjne Uzgodnienia organizacyjne, w tym rezerwacja sali widowiskowej w Ośrodku Kultury Ruczaj, planowanie logistyki przedsięwzięcia styczeń 2023 r.
Rekrutacja wykonawców Wybranie koordynatora projektu, ośmiu muzyków - studentów AMKP w Krakowie z ukończonym studium pedagogicznym, pedagoga muzyki, nauczyciela rytmiki, dyrygenta, członków orkiestry, solistów koncertu, konferansjera, grafika 11 stycznia 2023 r.
Działania promocyjne Stworzenie jednolitej grafiki dla broszury informacyjnej projektu, plakatu i ulotek, Promocja w internecie, promocja na portalach kulturalnych, wydruk oraz dystrybucja materiałów promocyjnych (plakaty, ulotki, broszury informacyjne), zakup rekwizytów, nagród oraz upominków dla uczestników projektu, wydruk dyplomów uczestnictwa styczeń 2023 r.
Próby z wykonawcami Szczegółowe omówienie scenariusza ze wszystkimi wykonawcami projektu, próby orkiestry, próby solistów, przesłanie scenariusza do konferansjera 18-27 stycznia 2023 r.
Przygotowania do warsztatów Transport instrumentów, przygotowanie sali, ustawienie sprzętu multimedialnego, próba generalna, 29 stycznia 2023 r.
Rozliczenie Wypłacenie honorariów, rozliczenie projektu marzec 2023 r.
Realizacja warsztatów, zajęć i koncertów Przeprowadzenie warsztatów, zajęć oraz koncertów 30 stycznia - 10 lutego 2023 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu skutkować będzie poszerzeniem oferty skierowanej do dzieci i młodzieży w okresie karnawału i ferii zimowych. W długofalowej perspektywie projekt przyczyni się do przygotowania młodych słuchaczy do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu muzycznym i kulturalnym. Zajęcia i warsztaty realizowane w ramach projektu przyczynią się do rozwoju zainteresowań muzyką oraz umiejętności i talentów uczestników. Głównym celem projektu jest zwrócenie uwagi na potrzebę kontaktu z kulturą od najmłodszych lat oraz wykreowanie atrakcyjnej propozycji spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież.
powrót