Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica XV NR 3:

DogPark - plac zabaw i wybieg dla psów na osiedlu Piastów

Projekt odrzucony: Projekt przewiduje zagospodarowanie terenu pomiędzy boiskiem sportowym a Fortem 48a Mistrzejowice na Osiedlu Piastów na wybieg dla psów. Wydział Planowania Przestrzennego UMK przekazał negatywną opinię w sprawie realizacji zadania na wskazanej działce nr 52/50 obręb 2 jednostka ewidencyjna Nowa Huta. Zgodnie z ustaleniami MPZP we wskazanym miejscu nie ma możliwości wykonania wybiegu dla psów. Dodatkowo wybrany obszar znajduje się w zbyt bliskiej odległości od placu zabaw i bloków mieszkalnych. Zgodnie z zapisami uchwały nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 lutego 2021 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty: 6) które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, w szczególności przepisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, prawa osób trzecich, w tym prawa własności. W związku powyższym projekt opiniuje się negatywnie.

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt lokalny - Dzielnica XV Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Wolna powierzchnia zielona pomiędzy boiskiem a parkiem na Osiedlu Piastów.

Opis projektu

Proponowane jest utworzenie ogrodzonego ok.1.5m siatką wybiegu dla psów na wolnej przestrzeni o powierzchni ok.20 arów, z wejściem otwierającym się tylko do wewnątrz lub furtka z samodomykaczem, które mają na celu uniemożliwienie ucieczki pupilom. Trzeba zapewnić wygodne dojście z chodnika do furtki, co zapewni krótka ścieżka z kostki brukowej. Plac należy wyposażyć w 4 ławki dla właścicieli, 2 kosze na psie odchody, 1 ogólny kosz na śmieci, wysepkę brukową z poidłami dla psów, tablicę informacyjną z regulaminem. Wiele osób będzie szkolić lub tresować swoje pieski, a zapewni to sprzęt sportowy agility zaprojektowanym przez dostępne na rynku firmy (np. sport4dog, aosom). Akcesoria to płotki, drążki do slalomu, kółka do przeskakiwania, obręcze, równoważnie, tunel, huśtawka, most, mała palisada oraz drewniany podest. Nie może zabraknąć oświetlenia w dwóch rogach wybiegu (lampy zasilane energia słoneczną), które zapewnią bezpieczeństwo po zmroku. 

Teren ma pozostać ogólnodostępny.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Pomiędzy boiskiem a parkiem na Osiedlu Piastów znajduje się zielony teren który służy mieszkańcom głównie do celów rekreacyjnych i sportowych. Właściciele psów chcą zapewnić swoim pupilom odpowiednią dawkę ruchu, przez co dużo z nich musi jeździć dalej na takie wybiegi (najbliższy w Parku Reduty lub na Prądniku Czerwonym). Bardzo często na ten niezabudowany teren osoby zabierają tam swoje psy, ponieważ jest daleko od ulicy, przez co jest bezpieczny. Zwierzęta biegają po całej powierzchni, jednak robią to bez smycz i kagańców, biegają tam tzw. ,,luzem”. Wokół na alejkach spacerują tam mieszkańcy z dziećmi, jeżdżą na rowerach, rolkach itd. Staje się to zagrożeniem dla innych osób, dzieci oraz psów i ich właścicieli (pies może pobiec dalej w pola – są obok terenu).
Wybieg byłby zapewnieniem komfortu, poczuciem zwiększonego bezpieczeństwa jak i możliwością do szkolenia i tresury swojego psa. Na placu byłby teren  (połowa) do swobodnego wybiegania się jak i akcesoria, sprzęt do agility (przeszkody zwinnościowe do pokonania dla psów). Rozwija to pracę umysłową pupili jak i polepsza ich refleks, posłuszeństwo i relację z właścicielem, która staje się pełna zaufania i jeszcze większej miłości. Psi przyjaciele mogą mieć wtedy okazje do wyszalenia się, co skutkuje później mniejszą agresją przez uwolnioną euforie. W utworzonym wybiegu, oprócz przeszkód znajdowałyby się kosze na psie odchody (w tym rejonie na osiedlu jest wiele nie posprzątanych odchodów). Przyczyniłoby się to do zwiększenia świadomości właścicieli psów, którzy do tej pory nie sprzątali po swoich czworonogach. Teren stałby się czystszy, oraz wchodzenie na trawę nie wiązałoby się z przykrą niespodzianka. Udostępnienie właścicielom psów takiego miejsca przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa publicznego, eliminując przypadki niezgodnego z prawem wypuszczania psów na ulicach oraz terenach do tego nieprzystosowanych. Następnym powodem byłaby zwiększona integracja mieszkańców co sprzyjałoby bezpieczeństwu oraz poprawieniu komfortu życia. Wiele osób na pewno chętniej wychodziło by na spacer z małymi dziećmi jak i starsze osoby ze względu na to, iż większe psy nie zagrażałyby wbieganiem czy "skakaniem" po ludziach, jak robią to teraz. Reasumując , ten plac poprawi w wielkiej mierze komfort mieszkańców oraz zadowoli czworonogi możliwością "wyszalenia się" z innymi pupilami.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Ogrodzenie ok. 200m , powierzchnia 20ar 65 000,00 PLN
Ławki 4szt 6 000,00 PLN
Tablica z regulaminem 500,00 PLN
Kosz na psie odchody 2szt 1 500,00 PLN
Kosz na śmieci 1szt 500,00 PLN
Furtka z samozamykaczem 1 500,00 PLN
Tor agility Wyposażenie toru przeszkód z montażem 40 000,00 PLN
Pielęgnacja, urządzenie trawnika, koszenie Pielęgnacja istniejącej zieleni 10 000,00 PLN
Kostka brukowa pod poidło dla psów oraz dojście do wybiegu z chodnika ok 50zł za m2 ( wymiary 3mx2m ) ścieżka od chodnika do furtki ( wymiary ok.1.5m x 5m) 1 000,00 PLN
koszt budowy wyrównanie terenu, położenie kostki, budowa ogrodzenia, umiejscowienie koszów oraz ławek 50 000,00 PLN
Oświetlenie solarne Dwie lampy zasilane energią słoneczną 30 000,00 PLN
206 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie projektu Projekt techniczny czerwiec-lipiec 2022
Realizacja i budowa projektu Budowa lipiec- październik 2022

Galeria

powrót