Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 19:

NA RATUNEK! Zakup 15 zewnętrznych AED

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków

Dodatkowe lokalizacje: Dodatkowe lokalizacje mogą być ustalone w przypadku realizacji zakupu większej liczby defibrylatorów AED (więcej niż planowane 15 sztuk).

Opis projektu

Celem projektu jest zakup i montaż 15 ogólnodostępnych zewnętrznych automatycznych defibrylatorów AED w ramach realizowanego przez Gminę Miejską Kraków programu polityki zdrowotnej pn.: „Program powszechnego dostępu do defibrylacji z elementami pierwszej pomocy w Gminie Miejskiej Kraków”, na podstawie uchwały Nr LXII/1820/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 7 lipca 2021 r.

Defibrylator jest nowoczesnym urządzeniem, które w momencie nagłego zatrzymania służy do ratowania życia ludzkiego. Zaawansowane technologicznie urządzenie po przyklejeniu elektrod samodzielnie diagnozuje stan osoby poszkodowanej. Komunikatem głosowym informuje, czy jego użycie jest konieczne, a także pomoże prowadzić resuscytację. Po krótkim przeszkoleniu, postępując zgodnie z instrukcjami użytkowania AED, nie można nikomu zaszkodzić, a można uratować czyjeś życie.

UZASADNIENIE PROJEKTU

W przypadku zatrzymania akcji serca kluczowe są pierwsze minuty do momentu przybycia ratowników medycznych. Czekając na przyjazd karetki pogotowia musimy działać szybko,
a defibrylator jest urządzeniem, które w prosty i intuicyjny sposób pomoże uratować życie osoby potrzebującej pomocy. Dzięki ogólnodostępności projektu, niezależnie od pory dnia
i nocy mieszkańcy (nawet Ci nie umiejący udzielać pierwszej pomocy) będą mogli skorzystać
z nowoczesnego urządzenia. Defibrylator dostępny w widocznym miejscu wpłynie pozytywnie na wzrost poczucia bezpieczeństwa zarówno wśród mieszkańców i turystów. Szacuje się, że w samym centrum Krakowa rocznie dochodzi do około 100 nagłych zatrzymań krążenia.

Zakupione w ramach środków budżetu obywatelskiego defibrylatory AED pomogą rozbudować dotychczas funkcjonującą miejską sieć AED i tym samym przyczynią się do zwiększenia  dostępności urządzeń AED dla mieszkańców Krakowa, a także turystów.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup automatycznych zewnętrznych defibrylatorów AED Zakup i montaż 15 sztuk zewnętrznych automatycznych defibrylatorów AED 105 000,00 PLN
105 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przeprowadzenie przetargu/zapytania ofertowego Przeprowadzenie przetargu/zapytania ofertowego i zakup 15 automatycznych zewnętrznych defibrylatorów AED I połowa 2023 r.
Ustalenie lokalizacji AED Ustalenie lokalizacji i montażu 15 automatycznych zewnętrznych defibrylatorów AED na terenie Krakowa, z udziałem ekspertów i koordynatora „Programu powszechnego dostępu do defibrylacji z elementami pierwszej pomocy w Gminie Miejskiej Kraków”. I połowa 2023 r.
Montaż urządzeń AED Zamontowanie na terenie Krakowa 15 automatycznych zewnętrznych defibrylatorów AED (w celu udostępnienia ich w ramach miejskiej sieci AED) II połowa 2023 r.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada zakup i montaż 15 automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED) na terenie Miasta Krakowa w miejscach ogólnodostępnych. Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) jest to ustanie mechanicznej czynności serca, które wymaga podjęcia natychmiastowej interwencji przez świadków zdarzenia, tj. powiadomienie systemu ratownictwa medycznego, podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz zapewnienie dostępu do wczesnej defibrylacji. Defibrylacja wykonana w ciągu 3-5- minut od utraty przytomności może zapewnić przeżywalność na poziomie 50-70%. Rozmieszczenie urządzeń AED w miejscach publicznych przynosi korzystne efekty w pozaszpitalnym nagłym zatrzymaniu krążenia (odnotowuje się poprawę wartości wskaźnika przeżywalności w przypadku NZK). Rozbudowa miejskiej sieci AED o dodatkowo zakupione w ramach środków z budżetu obywatelskiego 15 urządzeń AED może przyczynić się do ograniczenia liczby zgonów spowodowanych nagłym zatrzymaniem krążenia na terenie Krakowa. Szacunkowy łączny koszt realizacji zadania wynosi: 105 000,00 zł. Realizacja tego zadania w ramach budżetu obywatelskiego nie powoduje konsekwencji finansowych dla Gminy Miejskiej Kraków w kolejnych latach. W związku z powyższym, zgłoszony w ramach budżetu obywatelskiego projekt pn. „NA RATUNEK! Zakup 15 zewnętrznych AED”, po dokonaniu jego modyfikacji, w tym dzięki dostosowaniu do potrzeb realizowanego obecnie programu polityki zdrowotnej, został pozytywnie zweryfikowany merytorycznie i pod względem prawnym.
powrót