Projekt ogólnomiejski
NR 28:
Zewnętrzny całoroczny fortepian dla mieszkańców Krakowa
Projekt odrzucony:
Zgłoszona propozycja zadania zakłada ustawienie na terenie Krakowa całorocznego zewnętrznego fortepianu Cadenza produkowanego przez izraelsko-polską firmę. Fortepian zgodnie ze specyfikacją zamieszczoną we wniosku, wykonany jest ze stali i betonu, waży 300 kilogramów – dzięki tym rozwiązaniom jest odporny na warunki atmosferyczne, zniszczenia i działania wandali.
Wnioskodawca zaproponował kilka możliwych lokalizacji ustawienia instrumentu:
- teren na Plantach pomiędzy skwerem Zbigniewa Wodeckiego a altaną (lokalizacja główna, docelowa)
- Plac Wielkiej Armii Napoleona
- Błonia
- Planty obok stawu w okolicy ul. Basztowej
- Plac Szczepański.
Weryfikacja możliwości wykorzystania zaproponowanych przestrzeni wymagała konsultacji z innymi miejskimi jednostkami organizacyjnymi i wydziałami Urzędu Miasta Krakowa. W tym celu KBF zwrócił się z prośbą o opinię do:
- Zarządu Dróg Miasta Krakowa
- Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa
- Plastyka Miasta (Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa)
- Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Analiza opinii otrzymanych od jednostek miejskich wykazała, że ostatecznie nie ma możliwości ustawienia instrumentu w żadnym z zaproponowanych przez Wnioskodawcę miejsc.
Zarząd Zieleni Miejskiej nie ma zastrzeżeń co do samego pomysłu, zakazuje jednak ustawiania ewentualnego instrumentu na powierzchni trawników oraz w okolicy sadzawki. Fortepian powinien stać na terenie utwardzonym. Jednocześnie nie może to być miejsce, w którym wykonanie projektu doprowadzi do znacznego zawężenia alejki pieszej. Wszystkie te wytyczne niemal całkowicie ograniczają możliwość wykorzystania proponowanych terenów zielonych do realizacji projektu. Ponadto w opinii został zasygnalizowany fakt, iż zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku dla terenów rekreacyjno-wypoczynkowych (tereny zieleni nieurządzonej niezaliczone do lasów oraz gruntów zadrzewionych i zakrzewionych), poziom hałasu powodowanego przez sprzęt nagłaśniający nie może przekroczyć 55 dB. ZZM przekazał również, że wszystkie lokalizacje należy uzgodnić m.in. z Plastykiem Miasta UMK.
Poproszona o opinię Plastyk Miasta negatywnie zaopiniowała ustawienie instrumentu na terenach Plant Krakowskich, Błoń oraz Placu Wielkiej Armii Napoleona. Jako powód podała "ograniczenia funkcjonalno-użytkowe". Pani Plastyk Miasta pozytywnie zaopiniowała zrealizowanie projektu na terenie Placu Szczepańskiego.
Natomiast Wydział Spraw Administracyjnych wydał opinię negatywną odnośnie ustawienia fortepianu w jedynej dopuszczonej przez Plastyk Miasta przestrzeni, tj. na Placu Szczepańskim, którego jest zarządcą. Powodem głównym był fakt, że na terenie tym odbywa się wiele stałych cyklicznych imprez w ciągu roku. Umiejscowiony tam na stałe fortepian zająłby przestrzeń i ograniczył możliwość realizacji owych wydarzeń. Ponadto w centralnym miejscu Placu znajduje się fontanna wyposażona w system nagłośnienia i iluminacji. Umieszczony w jej pobliżu instrument zakłócałby odbiór spektakli multimedialnych z użyciem światła i wody, które odbywają się na tym terenie.
Ostatecznie więc wszystkie zaproponowane lokalizacje zostały odrzucone jako miejsca, w których możliwa byłaby realizacja projektu.
Warto również nadmienić, że podobny wniosek został przekazany do KBF w celu oceny merytoryczno-prawnej w ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Wówczas Miejski Konserwator Zabytków zaopiniował negatywnie ustawienie fortepianu na Placu Wolnica i w okolicach Kazimierza i Stradomia.
Ponadto w piśmie z Wydziału Spraw Administracji zwrócono uwagę na fakt, że, cytując: "umieszczenie fortepianu może naruszać zakaz używania instalacji lub urządzeń nagłaśniających, tj. art. 156 ustawy o ochronie środowiska (Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1973 z późn. zm.), który mówi o tym, że zabrania się używania instalacji lub urządzeń nagłaśniających na publicznie dostępnych terenach miast, terenach zabudowanych oraz na terenach przeznaczonych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe". Myśl ta ma charakter ogólny, odnosi się do wszystkich potencjalnych miejsc realizacji zaproponowanego projektu.
Kolejną dyskwalifikującą projekt kwestią są koszty utrzymania fortepianu w trakcie jego eksploatacji. Pomimo, iż producent zapewnia, że instrument jest odporny na pogodę i zniszczenia (w tym akty wandalizmu), przykład miasta Katowice niestety pokazuje, że nie jest to prawdą. Dwa z trzech zakupionych przez miasto fortepianów zostały poważnie uszkodzone przez anonimowych wandali w zaledwie tydzień od montażu instrumentów w przestrzeni miejskiej. W styczniu zniszczenia tylko jednego z nich wyceniono na 6 tysięcy złotych. Ostateczne koszty naprawy nie są znane. Co oczywiste, niestety działania wandali nie są przesłanką do wykonania naprawy instrumentu w ramach gwarancji udzielonej przez producenta. Istnieje więc bardzo poważne ryzyko, że po realizacji zadania roczne koszty utrzymania przewyższą 20% kosztów samego projektu.
Z powodu wszystkich wyżej wymienionych opinii jednostek miejskich oraz zastrzeżeń związanych z eksploatacją, Krakowskie Biuro Festiwalowe postanawia odrzucić wniosek pt. „Zewnętrzny całoroczny fortepian dla mieszkańców Krakowa” zgłoszony do oceny merytoryczno-prawnej w ramach IX edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.
Edycja Budżet Obywatelski 2022
Projekt ogólnomiejski
Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.
Lokalizacja
Główna lokalizacja:
Dodatkowe lokalizacje: Plac wielkiej armii Napoleona, Błonia, Rynek Podgórski, obok altanki na plantach obok skweru Zbigniewa Wodeckiego, Planty obok stawu niedaleko ul. Basztowej, Plac Szczepański
Opis projektu
Zewnętrzy i całoroczny fortepian Cadenza waży około 300 kilogramów. Dzięki obudowie ze stali i betonu oraz hermetycznej klawiaturze jest odporny na wandali i na warunki zewnętrze oraz atmosferyczne. Nie przeszkadza mu deszcz czy pył. Instrumentem można sterować na odległość za pomocą aplikacji. Da się go w ten sposób m.in. wyłączyć, zwiększyć lub zmniejszyć głośność. Działa przy temperaturach od minut 20 do plus 50 stopni Celsjusza i jest wodoodporny. Istnieje możliwość podłączenia dodatkowego nagłośnienia oraz innych instrumentów. Koszt jednego fortepianu to około 150 tys. złotych.
UZASADNIENIE PROJEKTU
Kraków miasto kultury, artystów, muzyków, ludzi którzy kochają muzykę. W mieście gdzie są szkoły muzyczne, filharmonia, teatry i masa turystów fortepian był by świetnym uzupełnieniem dla nas wszystkich mieszkańców Krakowa. W końcu w kulturalnym domu fortepian na pewno mógł by znaleźć swoje miejsce. Muzyka łagodzi obyczaje łączy ludzi, pojawiając na ich twarzach uśmiech. Wzorem Katowic gdzie miasto zakupiło aż trzy takie fortepiany w Krakowie jeden w zupełności by wystarczył. Tylko wspólnie znajdźmy dla niego odpowiednie miejsce. Na cześć wielkich artystów którzy mieszkali i mieszkają w Krakowie, a my jako mieszkańcy możemy być dumni z tego i móc grać na takim instrumencie.
Kosztorys Nazwa | Opis | Koszt |
Fortepian | CAŁOROCZNY FORTEPIAN ZEWNĘTRZNY | 150 000,00 PLN |
Miejsce pod fortepian | Przygotowanie miejsca gdzie instrument zostanie ustawiony | 15 000,00 PLN |
| | 165 000,00 PLN |
Harmonogram działań Nazwa | Opis | Data |
pierwsza połowa 2023 | ustawienie i zamontowanie fortepianu | 24.06.2023 |