Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica XV NR 2:

Zagrajmy w planszowe. Planszówki w Filii nr 48 BK

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt lokalny - Dzielnica XV Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: F 48 os. Bohaterów Września 26

Opis projektu

Ze względu ma duże zainteresowanie mieszkańców Dzielnicy XV nowymi zbiorami Filii nr 48, jakimi są gry planszowe, istnieje potrzeba powiększania kolekcji gier. Gry planszowe gromadzone są w Filii 48 od 2019 roku. Od kilku lat planszówki przeżywają „drugą młodość”. Stały się atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również a może nawet przede wszystkim dla dorosłych odbiorców. Można zaobserwować coraz większe zainteresowanie grami we wszystkich grupach wiekowych. Wychodząc naprzeciw tym zainteresowaniom, chcę zaproponować projekt mający na celu zakup nowych gier do Filii nr 48 Biblioteki Kraków, aby kolekcja się powiększyła. 

Sama jestem fanką planszówek i po konsultacjach z pracownikami, a także użytkownikami biblioteki chciałabym, aby był jeszcze większy wybór tych zbiorów dla każdej grupy wiekowej.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Od 3 lat można zaobserwować ogromny wzrost zainteresowania grami dla różnych grup wiekowych w bibliotece. Gry są chętnie wypożyczane. To na nie właśnie ustawiają się największe kolejki wypożyczających. 

Gry planszowe to interesujący i ciekawy sposób spędzania wolnego czasu. Ich bogaty wybór wskazuje dzieciom i młodzieży alternatywy dla gier komputerowych oraz mediów społecznościowych. Ponadto gry uczą zasad zdrowej rywalizacji i współpracy.
Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że aktualnie wydawane gry są drogie. Kupowanie ich do biblioteki nie tylko pozwala na stworzenie sposobności do ich darmowego wypożyczania, ale również umożliwia dostępność tytułów, które w niedługim czasie mogą stać się ciężko dostępne, czy wręcz unikatowe (co bardzo często dzieje się w przypadku gier planszowych).
 
Dzięki nowym zbiorom biblioteka staje się bardziej atrakcyjna dla mieszkańców. Ostatnie dwa lata były wyjątkowo ciężkie pod względem budowy i zacieśniania stosunków międzyludzkich. Pandemia skutecznie odseparowała ludzi od siebie i zaburzyła rytm społecznych kontaktów. 
Jednym z celów projektu jest zatem próba odbudowy tychże relacji poprzez stworzenia miejsca spotkań dla ludzi w różnym wieku. Filia nr 48 może pochwalić się świeżo wyremontowaną, nowoczesną przestrzenią, która zachęca do tego by spędzać w niej czas. To doskonałe miejsce na organizowanie różnego rodzaju wydarzeń i konkursów dla graczy w czytelni Filii nr 48 ze specjalnie przystosowaną po remoncie przestrzenią. Organizowanie takich spotkań to świetny sposób na integrację lokalnej społeczności. Możliwość organizowania spotkań wspólnego grania, turniejów gier pozwala spojrzeć na bibliotekę jako na miejsce nie tylko do wypożyczania książek, ale jako też alternatywę na miłe spędzanie wolnego czasu.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup gier planszowych do Filii 48 Zakup gier planszowych zgodnie z procedurą 6 500,00 PLN
Zakup koszulek ochronnych, woreczków strunowych na poszczególne elementy gier Zakup zgodnie z procedurami 1 000,00 PLN
Organizowanie szkoleń, konkursów, turniejów gier Zakup nagród, opłacenie szkoleniowców 3 000,00 PLN
Oznakowanie Druk naklejek informacyjnych na zakupione zbiory, plakatów i ulotek 500,00 PLN
11 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zakup gier planszowych do Filii 48 Zakup gier planszowych zgodnie z procedurą I–III kwartał 2023 r.
Zakup koszulek ochronnych, woreczków strunowych na poszczególne elementy gier Zakup zgodnie z procedurami I–III kwartał 2023 r.
Organizowanie szkoleń, konkursów, turniejów gier Rozgrywki dla dzieci, młodzieży i dorosłych I–IV kwartał 2023 r.
Oznakowanie Druk naklejek informacyjnych na zakupione zbiory, plakatów i ulotek I–IV kwartał 2023 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Promocja czytelnictwa wśród młodzieży, organizacja wydarzeń kulturalnych dla dzieci i młodzieży, integracja lokalnego środowiska, zwiększenie atrakcyjności zasobów biblioteki.
powrót