Edycja Budżet Obywatelski 2022
Projekt ogólnomiejski
Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.
Lokalizacja
Główna lokalizacja: ul. Turowicza
Dodatkowe lokalizacje: Główna lokalizacja: Działki pod wiaduktem ulicy Turowicza. Działki 9/39, 9/41 i 9/43 oraz 235/57 i 235/59 obr. 47, pod Estakadą ulicy Turowicza, pomiędzy filarami estakady w poprzek do ulicy Turowicza, pomiędzy dojazdem do nowego osiedla Budimex a łącznikiem z ulicą Przyjaźni Polsko Węgierskiej.
Opis projektu
Bowl to aktualnie najdroższy w wykonaniu i jednocześnie najważniejszy element skateparków. Sam w sobie może stanowić skupienie wszystkich elementów skateparku. Osobny projekt na jego wykonanie i realizacja może być przeprowadzona w połączeniu z projektem całości #PROJEKT103.
Sama konstrukcja misy, jej głębokość i rozległość to koszty wystarczające dla osobnego projektu w samym skateparku czy Centrum Sportów Miejskich. Dlatego do oryginalnego projektu potrzebne są dodatkowe środki. Krakowscy sportowcy zaliczający się do grupy sportów miejskich potrzebują miejsc do doskonalenia się na najwyższym światowym poziomie. Nie zapewniają go dostępne w tym momencie zatłoczone miejsca w skateparkach gdzie poziom trudności jest także ograniczony do zapotrzebowania przeciętnych użytkowników. Potrzebujemy miejsca z odpowiednią architekturą i kątami dobranymi dla każdej osobno dyscypliny.
UZASADNIENIE PROJEKTU
Bowl, jeden z różnymi sekcjami lub dwa osobne dla różnych sprzętów (BMX i deskorolka) wraz z pozostałymi elementami #PROJEKT103 Centrum Sportów Miejskich pozwoli na jak najlepsze wykorzystanie, ogromnych terenów pod estakadą ulicy Turowicza. Od 2018 roku walczymy o realizację tego multidyscyplinarnego projektu z boiskami, terenami dostosowanymi do potrzeb inwalidów, elementami zintegrowanymi dla różnych dyscyplin sportów miejskich takich jak: Bike Polo, hokeja na rolkach, lacrosse, streetbasketball, deskorolki, bmx rolki, pumptruck, downhill czy itp itd.
Ogromna społeczność sportowców z wielu dyscyplin, jaka wsparła głosowanie na #PROJEKT103 w roku 2019 wciąż czeka na jego realizację. Brak jakichkolwiek oznak realizacji projektu to ogromna wizerunkowa strata dla całości Budżetu Obywatelskiego.
Ciągła ewolucja sportów miejskich i podnoszenie poziomu ewolucji wymagają coraz większych nakładów inwestycyjnych na infrastrukturę oraz na szkolenie zawodników.
Zaawansowany i świeżo zaprojektowany obiekt będzie spełniał najnowsze wymagania, dlatego domagamy się zbudowania eksperckiej grupy projektowej, uwzględniającej międzynarodowe doświadczenia w budowie tego typu obiektów. https://www.pillardesignstudios.com/
Otaczająca go infrastruktura zapewni jego optymalne wykorzystanie także w nocy i w czasie niepogody. Zadaszenie estakadą pozwoli na korzystanie z obiektu także w zimie, jesieni i wczesną wiosną.
Jak wskazują najnowsze badania prowadzone przez Panią Elżbietę Komarzyńską-Świeściak i Pana Piotr Z. Kozłowskiego z wrocławskiej politechniki nie ma przeciwskazań dla umieszczania obiektów rekreacyjnych pod obiektami drogowymi czy infrastrukturalnymi. Wiele z takich obiektów powstaje właśnie na terenach zdegradowanych w p[obliżu dróg, wnętrzach skrzyżowań czy pod mostami.
Wciąż czekamy na kompleksowy projekt!
Kosztorys Nazwa | Opis | Koszt |
Projekt | Projekty koncepcyjne i architektoniczne | 250 000,00 PLN |
Realizacja | Budowa Bowla | 1 000 000,00 PLN |
| | 1 250 000,00 PLN |
Harmonogram działań Nazwa | Opis | Data |
Faza projektowa | Opracowanie dokumentacji projektowej (projekty koncepcyjne i architektoniczne) | II kwartał 2023 - II kwartał 2024 |
Faza realizacyjna | Roboty budowlane | III-IV kwartał 2024 |
Galeria
Charakterystyka długoterminowych
skutków: Proponowana lokalizacja to miejsce, gdzie miłośnicy sportów będą mogli doskonalić swoje umiejętności. Wspólne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu przyczyni się do rozwoju kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców miasta Krakowa a lokalna społeczność się bardziej zintegruje.
Projekt Budżetu Obywatelskiego Mega BOWL pod wiaduktem drogowym w ciągu ul. Turowicza bezwzględnie musi spełniać poniższe warunki:
1. Budowa obiektów sportowych pod wiaduktem nie może utrudniać lub znacząco uniemożliwiać dostępu do konstrukcji obiektu gwarantowanego przepisami Prawa Budowlanego oraz Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie, koniecznego w celu realizacji obowiązku spoczywającego na zarządcy/właścicielu zapewnienia odpowiedniego stanu technicznego obiektu i bezpieczeństwa użytkowników zapisanego w Prawie Budowlanym. Niezbędne jest również zapewnienie dostępu do urządzeń odprowadzania wód opadowych z obiektu w celu zapewnienia ich drożności i możliwości, wykonania napraw i remontów.
2. Niedopuszczalne jest wykonanie głębokich wykopów w sąsiedztwie fundamentów podpór wiaduktu, gdyż wpłynęłoby na zmianę warunków posadowienia obiektu i mogłoby doprowadzić do katastrofy budowlanej,
3. Zgodnie ze zmianami w przywołanym wyżej Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie, wprowadzonymi w 2019 roku wykorzystanie terenu pod obiektem wymaga, oprócz zgody właściciela, uzyskania zgody właściwego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej . Dodatkowo konieczne jest przeprowadzenie analizy inżynierskiej w zakresie bezpieczeństwa pożarowego konstrukcji obiektu mostowego i zapewnienie dróg ewakuacyjnych i dróg dojazdowych dla służb ratowniczych.
4. Zapewnienie właściwego funkcjonowania zespołu obiektów sportowych wiąże się z koniecznością budowy dodatkowej infrastruktury (np. dla umożliwienia wykorzystanie obiektów sportowych w nocy),i tym samym ingerencją w konstrukcję estakady.
Dodatkowo , zgodnie z Rozporządzeniem, pod obiektami mostowymi nie powinny być umieszczane rozdzielnie , stacje energetyczne, transformatory.