Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica IV NR 41:

Spacery białoprądnickie

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt lokalny - Dzielnica IV Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Użytek Ekologiczny Dolina Prądnika

Dodatkowe lokalizacje: Pozostałe miejsca zostaną wybrane przed realizacją projektu, zgodnie z autorskim programem.

Opis projektu

Przedmiotem projektu są 3 wycieczki/spacery, popularyzujące wśród mieszkańców dzielnicy lokalne dziedzictwo historyczno - kulturowe i przyrodnicze.  

Proponowana tematyka i formuła spacerów:
Jeden spacer rodzinny (z uwzględnieniem obecności dzieci) spacer przyrodniczy po Użytku Ekologicznym Dolina Prądnika lub po Lesie Witkowickim - poprowadzi go edukator przyrodniczy, np. z Zarządu Zieleni Miejskiej. 
Dwa autorskie spacery kulturowe - poprowadzą je doświadczoeni przewodnicy/przewodniczki lub/i regionaliści/stki, na trasie znajdą się wybrane zabytki dziedzictwa materialnego (np. kościoły, kapliczki, dwory, zabytki forteczne, tradycyjna zabudowa, zabytki industrialne). Dobór tematyki spacerów zostanie dokonany przez prowadzących/prowadzące na podstawie autorskiego programu, w porozumieniu z wnioskodawcą. Będzie to zarazem opowieść o ludziach, którzy w przeszłości mieszkali i działali na terenach, które obecnie tworzą Prądnik Biały.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Obecna dzielnica IV to rozległy obszar, na który składają się dawne wsie: Prądnik Biały,Tonie, Górka Narodowa (gdzie prowadziła swoją innowacyjną działalność rolniczą rodzina Buszczyńskich - filie firmy znajdowały się w wielu krajach/miastach Europy, między innymi Mediolanie i w Madrycie), Witkowice (znane z zakładu dla chorych na jaglicę dzieci). Jest to teren unikatowy - obrzeże gminy miejskiej, zarazem położone blisko centrum  miasta, z zachowanym gdzieniegdzie tradycyjnym krajobrazem kulturowym.
Dziedzictwo Prądnika Białego to także działalność konkretnych osób, związanych z tym miejscem: 

- Konstatnego Buszczyńskiego - pierwszego polskiego konsula w USA, który w swoim majątku gościł m.in. Josepha Conrada, wybitny badacz roślin i sposobów ich uprawniania;
- dra Tomasza Janiszewskiego - lekarza, popularyzatora spacerów i terenów zielonych, twórcy zakładu sanitarnego;
- artystów Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia, którzy mieli tu rodzinną pracownię (vide: pracowniedowgladu.pl);
Prądnik Biały to także przepiękna, dzika przyroda, której można doświadczyć zaledwie kilka kilometrów od Rynku Głównego. Dzięki projektowi mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się bliżej z historią miejsca, w którym żyją na co dzień i z którym się identyfikują.
Dopuszcza się możliwość, że jeden ze spacerów będzie miał charakter wycieczki rowerowej.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Przygotowanie programu autorskiego i realizacja spacerów. Przygotowanie programu autorskiego i realizacja spacerów, promocja i rekrutacja uczestników 3 300,00 PLN
3 300,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wybór wykonawcy Wybór wykonawcy III 2023 r.
Przygotowanie i realizacja spacerów Przygotowanie i realizacja spacerów (oraz rekrutacja i promocja) V-IX 2023 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Zgłoszony projekt jest ciekawą propozycją zapoznających mieszkańców z ich najbliższym otoczeniem - historią, tradycjami, lokalnymi osobistościami. Spełnia rolę edukacyjną, podnosi świadomość lokalną, a także aktywnie angażuje uczestników w odkrywanie ciekawostek najbliższego otoczenia. Na terenie Dzielnica IV Prądnik Biały powstało wiele nowych osiedli, które zamieszkują osoby dotąd niezwiązane z okolicą. Przebywa tu takżę wielu obcokrajowców, którzy z reguły nie znają turystycznych atrakcji Krakowa poza jego historycznym centrum. Realizacja zadania przyczyni się zarówno do zwiększenia lokalnej świadomości mieszkańców Prądnika, jak i pozwoli odkryć go z nowej turystycznej strony. Spacery mają charakter inkluzywny i będą doskonałą propozycją dla wszystkich grup wiekowych.
powrót