Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 121:

TAK! dla ptaków i owadów w Krakowie

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Cały Kraków

Dodatkowe lokalizacje: Projekt obejmuje cały obszar miasta Krakowa.

Opis projektu

W ramach projektu zostanie wykonana:

1) analiza ornitologiczna mająca na celu określenie siedlisk zidentyfikowanych gatunków ptaków oraz usystematyzowanie i oszacowanie ilości i jakości budek ulokowanych na terenie Gminy Miejskiej Kraków. oraz miejsc dokarmiania zimowego. Zniszczone lub nieprawidłowe budki lęgowe zostaną oznaczone DO WYMIANY. 
2) analiza miejsc bytowania owadów, w szczególności pod kątem montażu tzw. domów dla owadów, oraz określenia optymalnych lokalizacji dla owadów dzikich, w tym bytujących w glebie. 
3) montaż w wybranej lokalizacji (najpilniejszej!) wskazanej przez wykonawcę analizy ilości budek lęgowych i domków dla owadów. 
 

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Krakowianie coraz częściej doceniają przyrodę wokół siebie i coraz chętniej chcą jej pomagać. Co to jednak robić, gdy się nie wie gdzie i jak? Niechcący można spowodować, że intensywna pomoc w jednym miejscu może doprowadzić do konkurencji zwierząt o jedzenie i picie. Żeby tego uniknąć, dobrze ustalić gdzie trzeba działać i w jaki sposób. Ta wiedza będzie pomocna zarówno mieszkańców jak i służbom miasta. 

Tymczasem z roku na rok w Krakowie obserwuje się coraz mniej ptaków i owadów. Przyczyny tego stanu rzeczy są różne.

W przypadku ptaków jedną z głównych jest nadmierna wycinka drzew, ich nieprawidłowa pielęgnacja (redukcja korony drzew w takim sposób, że drzewa nie dają ptakom możliwości założenia gniazda - w szczególności powyżej 30%), wycinanie drzew starszych (a takie umożliwiąją założenie dziupli), wycinka drzew iglastych również na terenach spółdzielni i wspólnot, które dają schronienie ptakom przed drapieżnikami i miejsce gniazdowania, usuwanie starszych krzewów czy żywopłotów. Problemem jest również zaślepianie otworów w blokach, które służą często wielu ptakom w danym sezonie lęgowym do gniazdowania. Do spadku liczby ptaków (m.in. sikorki, wróble) przyczyniają się również wolnożyjące bądź wypuszczane koty oraz sylwestrowe fajerwerki. To wszystko powoduje, że coraz mniej mamy małych ptaków w mieście. Coraz częstsze i coraz dłuższe okresy suszy z kolei narażają je na śmierć z pragnienia, a dokarmianie chlebem źle wpływa na ich układ pokarmowy. Konieczne jest zapewnienie im miejsc lęgowych. 
Dlatego tak ważne jest zapewnienie im właściwych warunków do życia. Naukowcy, przyrodnicy rokrocznie ostrzegają przed cichymi wiosnami, a to się już dzieje. Posłuchajcie ile ptaków widzicie i słyszycie? Wiele grup i sympatyków ptaków organizuje ogólnopolskie bądź regionalne liczenie ptaków, zwierząt. Wszystko dlatego, że są coraz rzadszymi gośćmi w sąsiedztwie naszych domów i mieszkań. A tymczasem życie bez nich to nie tylko pozbawienie przyjemnych dla ucha dźwięków, ale również sojuszników w nierównej walce ze szkodnikami, w tym komarami. 
Równie ważnym problemem jest rokroczny spadek liczby owadów. Wciąż docierają do nas wieści, że coraz mniej jest wśród nas trzmieli (zapylają pomidory), dzikich pszczół. W przeciwieństwie do pszczół miodnych, pszczoły samotnice nie tworzą rojów, których musiałby bronić, a więc nie są agresywne. Część z nich bytuje w gniazdach w ziemi, ale zbita ziemia, częste koszenia, często kończą się ich śmiercią. Również posypywanie trawników pestycydami powoduje ich śmierć. Bardzo dobrym zjawiskiem jest zakładanie łąk kwietnych i budowanie domków dla owadów, ale te dwie okoliczności nie zawsze oznaczają pomoc owadom. Zdarza się bowiem, że przy domkach dla owadów nie ma kwiatów tylko goły trawnik. Z kolei łąka kwietna w zabetonowanej okolicy również może nie zachęcać owadów do migracji. 
Obowiązkiem każdej osoby czy podmiotu, który ingeruje w roślinność, powinno być zapewnienie zwierzętom możliwości rekompensaty. Jeżeli wycinamy drzewa, to wieszamy budki, odblokowujemy otwory, tworzymy inne warunki do zakładania gniazd. Jeżeli wycinamy trawy, musimy zapewnić łąki kwietne. Jeżeli odwadniamy otoczenie, nie ma oczek wodnych, musimy zapewnić ptakom i owadom dostęp do takiej wody za wszelką cenę. Jeżeli ograniczamy ptakom dostęp do pożywienia przez swoje działania, to automatycznie musimy je dokarmiać.
Proponuję w ramach projektu rozpocząć w Krakowie działania sprawiedliwe wobec zwierząt, którym zabieramy przestrzeń i możliwości przetrwania. 
Efektem widocznym powinno być wskazanie miejsc szczególnie zaniedbanych i w pierwszej kolejności zamontowanie tam instalacji wspomagających ptaki i owady. 
Działania takie powinny być w szczególności podejmowane na terenach przyszkolnych, przedszkolnych, parkach i skwerach. 
Projekt będzie ogólnodostepny. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Analiza ornitologiczna oraz analiza entomologiczna miasta Krakowa wraz z zakupem budek dla ptaków i domków dla owadów Przeprowadzenie analizy ornitologicznej istniejących budek lęgowych wraz z opracowaniem wytycznych w zakresie zachowania i tworzenia nowych siedlisk naturalnych dla małych ptaków oraz zakup i montaż budek lęgowych. Analiza entomologiczna z określeniem warunków koniecznych dla bytowania dzikich owadów, wraz z zakupem domków dla owadów. Zadanie obejmuje również wskazania korytarzy ekologicznych dla ptaków i owadów w mieście oraz dostęp do wody. W szczególności badaniu podlegają gatunki chronione. 80 000,00 PLN
80 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Analiza ornitologiczna Analiza ornitologiczna siedlisk ptaków w Krakowie, identyfikacja miejsc o optymalnych warunkach (naturalne warunki optymalne, budki lęgowe, otwory w blokach i domach). Analiza obejmuje identyfikację korytarzy ekologicznych oraz dostępu do wody. 2023 - 2024
Analiza etymologiczna Analiza obejmuje identyfikację występowania owadów w mieście (dotyczy dzikich zapylaczy oraz pszczół miodnych) wraz z warunkami ich bytowania (dostęp do pożywienie, łąki kwietnie, dostęp do wody, korytarze ekologiczne). 2023 - 2024
Zakup i montaż budek dla ptaków i owadów Zakup i montaż 5 budek dla ptaków i domków dla owadów w miejscach największej potrzeby. 2024

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Celem projektu jest zbadanie obszarów występowania różnych gatunków zwierząt oraz przygotowanie wytycznych w zakresie zachowania i tworzenia naturalnych siedlisk dla małych ptaków. Realizacja zadania przyczyni się do zwiększenia świadomości Mieszkańców Krakowa w zakresie siedlisk ptaków i owadów występujących w mieście.
powrót