Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica XIII NR 48:

Mini Skocznia Narciarska pod kopcem Kraka

Projekt odrzucony: Projekt zakłada budowę mini skoczni narciarskiej u podnóża wzgórza Lasoty pod Kopcem Kraka. Na etapie wstępnej weryfikacji przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii do różnych jednostek, m.in. Miejskiego Konserwatora Zabytków, . Wydziału Planowania Przestrzennego, Rady Dzielnicy XIII. Z uzyskanych opinii wynika, że Kopiec Krakusa wraz z otoczeniem jest wpisany do rejestru zabytków, ponadto teren na którym jest zlokalizowany znajduje się w granicach układu urbanistycznego Podgórza również wpisanego do rejestru zabytków. Na opisanym terenie obowiązują także zapisy miejscowego plany zagospodarowania przestrzennego obszary „Krzemionki” (Uchwała nr XI/153/07 Rady Miasta Krakowa z dnia 25.04.2007 r. Zgodnie z treścią planu jw. Na terenach przeznaczonych pod zieleń urządzoną ZP1 (otoczenie kopca) i ZP9 (po północnej stronie ul. Kopiec Krakusa) dopuszczalne jest sytuowanie jedynie niezbędnych elementów małej architektury związanych z podstawowym przeznaczeniem terenów, w tym ławek w miejscach o dużych wartościach widokowych i kontemplacyjnych oraz tablic informacyjnych. Z uwagi na ochronę konserwatorską, walory historyczne, kompozycyjne i widokowe terenu w otoczeniu Kopca Krakusa oraz zapisy planu miejscowego wprowadzanie ahistorycznych obiektów lub urządzeń sportowych, takich jak zaproponowana całoroczna mini skocznia narciarska o wysokości 5-10 m z nawierzchnią z igielitu, na obszarze objętym ochroną konserwatorską doprowadziłoby do degradacji zabytku i jest niedopuszczalne. Zgodnie z zapisami uchwały nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 lutego 2021 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty: 4) które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta; 6) które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, w szczególności przepisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, prawa osób trzecich, w tym prawa własności.

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt lokalny - Dzielnica XIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Wzgórze Lasoty w pobliżu kopca Kraka, dokładnie u podstawy wzniesienia od strony ulicy Kopiec Krakusa

Opis projektu

Skoki narciarskie stały się już naszym narodowym sportem. Niestety poza kilkoma miejscowościami w górach możliwość uprawiania tej dyscypliny jest mocno ograniczona. 

 
Budowa małej skoczni narciarskiej o wielkości 5 - 10 metrów umożliwiłaby młodym adeptom skoków stawianie pierwszych kroków w swej przygodzie ze z tym sportem; starszym zaś fanom tej dyscypliny pozwoliłaby choć na chwilę poczuć się jak Kamil Stoch czy Adam Małysz. 
 
Skocznie tego typu z powodzeniem funkcjonują w wielu Norweskich czy Słoweńskich miejscowościach, co procentuje zwiększeniem liczby osób uprawiających ten sport nie tylko w górach, ale także w miastach i miasteczkach.
 
Rozbieg oraz zeskok skoczni zostaną pokryte igielitem, co umożliwi korzystanie z niej zarówno w lecie, jak i w ziemie. Skocznia będzie więc cały rok bezpłatnie dostępna dla wszystkich chętnych. 
 
Z uwagi na rozmiar oraz specyfikację skoczni, a także jej położenie korzystanie z niej byłoby bezpieczne dla każdego!

UZASADNIENIE PROJEKTU

Mimo że skoki narciarskie są w Polsce wyjątkowo popularne, ciągle mało kto ma możliwość uprawiania tego sportu. Brak ogólnodostępnych obiektów poza kilkoma miejscowościami w górach powoduje bowiem, że sport ten dostępny jest tylko dla nielicznych.

 
Wybudowanie małej skoczni narciarskiej w sercu Podgórza  otworzyłoby drogę do uprawiania skoków narciarskich wszystkim zainteresowanym, zarówno tym starszym, jak i młodszym. Odtąd nie tylko mieszkańcy górskich miejscowości, ale także naszego miasta będą mogli spróbować się w tej wyjątkowej dyscyplinie. 
 
Jej niewielki rozmiar oraz specyfikacja sprawią, że uprawianie tego sportu będzie nie tylko ogólnodostępne, ale również stosunkowo bezpieczne. W okresie zimowym na krakowskich pagórkach powstaje bowiem wiele amatorskich skoczni z lodu i śniegu, które nie cechują się tak wysokim poziomem bezpieczeństwa jak te zaprojektowane profesjonalnie.
 
Budowa skoczni przyniesie wiele pozytywnych emocji i wrażeń mieszkańcom naszego miasta, a także stanie się pierwszym stopniem w karierze młodych skoczków narciarskich. 
 
Kto wie, może dzięki niej przyszły mistrz świata w skokach będzie pochodzić z Krakowa? 🙂 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Budowa skoczni wraz z przygotowaniem podłoża, zaprojektowaniem, zakupem materiałów i robocizną 87 000,00 PLN
87 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie projektu skoczni i wyłonienie wykonawcy Oczyszczenie terenu i podłoża pod budowę skoczni u podnóża wzgórza Lasoty od strony ulicy Kopiec Krakusa 15.04.2023
Przygotowanie podłoża oraz zamówienie komponentów 30.06.2023
Postawienie skoczni i oddanie jej do użytku 31.07.2023
powrót