Projekty 2022 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 46:

Nowości w Twojej bibliotece

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Biblioteka Kraków PlacJana Nowaka-Jeziorańskiego 3, 31-154 Kraków

Opis projektu

Biblioteka Kraków upowszechnia wiedzę, promuje kulturę, rozbudza potrzeby czytelnicze, a przy pomocy różnych form działania integruje mieszkańców miasta. Udostępnia bezpłatnie książki, czasopisma, gry planszowe, kody do e-booków. Sukcesywnie wzbogaca ofertę, organizuje warsztaty, wydarzenia, spotkania, wystawy, prowadzi działalność informacyjną, kulturalną i popularyzacyjną, współpracuje z wieloma instytucjami.
Realizacja zadania poszerzy ofertę Biblioteki Kraków kierowaną do zróżnicowanych grup odbiorców. W ramach projektu zaplanowano:
Zakup nowości wydawniczych dla dzieci, młodzieży i dorosłych (książek, audiobooków, gier planszowych).
Zakup kodów do platformy udostępniającej e-booki.
Organizację warsztatów np. plastycznych, rękodzielniczych, teatralnych spełniających potrzeby edukacyjne użytkowników.
Spotkania z autorami książek, blogerami, dziennikarzami, artystami, podróżnikami.
Zakup robotów edukacyjnych do warsztatów z nauki programowania i logicznego myślenia.
Zadanie ma na celu rozwój, integrację i aktywizację wszystkich mieszkańców z różnych grup wiekowych i społecznych, w tym z niepełnosprawnością oraz nowoprzybyłych obywateli Ukrainy. Wszystkie spotkania i zajęcia organizowane przez Bibliotekę Kraków są bezpłatne i dostępne dla mieszkańców miasta.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem jest rozwój dotychczasowych działań Biblioteki oraz poszerzanie i urozmaicanie jej oferty. Atrakcyjny wybór spotkań i warsztatów przyciągnie do Biblioteki nowych użytkowników i zachęci ich do korzystania ze zbiorów, rozwinie kulturalnie i społecznie. Przestrzeń biblioteki zostanie przygotowana do realizacji potrzeb mieszkańców, a wiedza, doświadczenie i umiejętności bibliotekarzy pomogą w rozwijaniu i pobudzaniu kreatywności. Atrakcyjne spotkania autorskie urozmaicą ofertę kulturalną, warsztaty rękodzielnicze pozwolą na integrację, poszerzenie umiejętności i odkrycie nowych pasji, przyczynią się do budowania relacji międzypokoleniowych, będą także swoistym mostem kulturowym łączącym Krakowian z nowym mieszkańcami miasta. Zakup nowości wydawniczych i kodów do platformy e-booków ułatwi mieszkańcom dostęp do współczesnej literatury, natomiast zakup robotów edukacyjnych niezbędnych do prowadzenia zajęć z robotyki i programowania pozwoli wyrównywać szanse i nauczy najmłodszych świadomego korzystania z nowych technologii. Zaproponowana oferta jest bezpłatna i szeroko dostępna dla mieszkańców Krakowa.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup nowości wydawniczych: książek, audiobooków, gier planszowych Zakup nowych książek z zakresu literatury pięknej, popularnonaukowej, zbiorów specjalnych, gier planszowych. 95 000,00 PLN
Zakup robotów edukacyjnych Zakup robotów edukacyjnych służących do warsztatów z nauki programowania i robotyki. 10 000,00 PLN
Zakup kodów do platformy udostępniającej e-booki Zakup kodów do platformy udostępniającej książki w formie elektronicznej, które można czytać na smartfonie, czytniku czy tablecie. 30 000,00 PLN
Koszt warsztatów i spotkań autorskich Organizacja warsztatów i spotkań autorskich z pisarzami, blogerami, podróżnikami itp. 62 000,00 PLN
Koszty promocji zadań w ramach projektu Druk naklejek, tabliczek, plakatów informujących o organizowanych wydarzeniach. 3 000,00 PLN
200 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zakup nowości wydawniczych Zakup nowych książek z zakresu literatury pięknej, popularnonaukowej, zbiorów specjalnych, gier planszowych. I-IV kwartał 2023 r.
Zakup robotów edukacyjnych Zakup robotów edukacyjnych. I-II kwartał 2023 r.
Zakup kodów do e-booków Zakup kodów do platformy udostępniającej książki w formie elektronicznej, które można czytać na smartfonie, czytniku czy tablecie. I-II kwartał 2023 r.
Warsztaty i spotkania Organizacja warsztatów i spotkań autorskich z pisarzami, blogerami, artystami itp. I-IV kwartał 2023 r.
Promocja zadań w ramach projektu Druk naklejek, tabliczek, plakatów informujących o organizowanych wydarzeniach. I-IV kwartał 2023 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Upowszechnianie wiedzy, promocja kultury, rozbudzanie potrzeb czytelniczych, integracja mieszkańców miasta, zwiększenie dostępu do bezpłatnych kodów do e-booków, wzbogacenie oferty kulturalno-edukacyjnej o warsztaty, wydarzenia, spotkania, wystawy.
powrót