Projekty 2022 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 124:

#palantpowraca w Twojej szkole!

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: os. Szkolne 39

Dodatkowe lokalizacje: MOS Wschód os. Szkolne 39; KOSTKA Publiczne LO Jezuitów ul. Spółdzielców 5; SP nr 39 ul. Jachowicza 5; SP nr 92 os. Srtusia 19; SP 33 ul. Konarskiego 2; Puliczne LO Sióstr Prezentek ul. Św. Jana 7; SP 21 ul. Batalionu

Opis projektu

Program „#palantpowraca w Twojej szkole!” to ogólnopolski projekt mający na celu popularyzację wśród dzieci i młodzieży polskiego tradycyjnego sportu, jakim jest Palant, czyli polska gra z ponad 500-letnią historią. Więcej o historii sportu będzie opisane w dalszej części projektu.

Projekt powstał w kwietniu 2022 z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Palantowego (PSPal) i ma na celu wskrzeszenie Palanta w szkołach podstawowych oraz średnich – dawniej często grywano na lekcjach wychowania fizycznego – Palant był w podstawie programowej nauczania (w niektórych szkołach dalej się grywa). W ramach Budżetu Obywatelskiego w Krakowie zrealizujemy poniższe działania podzielone na 6 etapów (skrócony opis – przeszkolenie z zasad i wypożyczenie sprzętu dla 32 szkół do treningów: 27 podstawowych i 5 średnich, prowadzenie treningów, stworzenie logotypów każdej szkoły, organizacja turniejów o Mistrzostwo Krakowa w 4 kategoriach wiekowych, fotorelacja z wydarzeń oraz montaż filmików promocyjnych):

Etap 1:

 • zaprojektowanie wszystkich działań i dokładnych terminów,
 • przygotowanie koncepcji prowadzonych treningów dla trenerów,
 • zaprojektowanie grafik dla całego projektu, plakatów oraz banerów,
 • druk ulotek z zasadami gry oraz plakatów z harmonogramem projektu,
 • wybór wszystkich podwykonawców,
 • promocja w mediach społecznościowych.

Etap 2:

 • przeszkolenie wuefistów / trenerów w poszczególnych szkołach na przykładzie meczów treningowych z uczniami: uczenie technik niezbędnych do efektywnej (lub efektownej) gry oraz różnych taktyk możliwych do wykorzystania podczas rozgrywki w taki sposób, aby uczniowie mogli później swobodnie trenować pod okiem swoich trenerów,
 • wypożyczenie szkołom niezbędnego sprzętu do gry, czyli 4 superlekkie kije, zapas piłek, bazy oraz linie ze zwijakiem,
 •  

Etap 3:

 • rozpoczęcie treningów, które będą odbywały się aż do turniejów - zakładamy jeden trening w tygodniu dla każdej drużyny. Szkoły podstawowe w turniejach mogą wystawić jedną drużynę w każdej kategorii wiekowej, natomiast szkoły średnie mogą wystawić po dwie drużyny w swojej kategorii (zatem w turniejach weźmie udział 91 drużyn - 27 podstawówek x 3 drużyny + 5 średnich x 2 drużyny)
 • każda drużyna odbędzie 16 treningów - 12 z nich poprowadzą trenerzy z danej szkoły, a pozostałe 4 trenerzy Polskiego Stowarzyszenia Palantowego. Jeśli z jakiegokolwiek powodu trenerzy ze szkół nie będą mogli prowadzić treningów, wtedy ten obowiązek przejmą trenerzy PSPal,
 • koordynacja prowadzonych treningów w poszczególnych szkołach i wsparcie merytoryczno-edukacyjne.

Etap 4:

 • tworzenie koedukacyjnych 12-osobowych drużyn (8 graczy, 4 rezerwowych, min. 4 osoby płci przeciwnej w drużynie - wyjątkiem są szkoły jednopłciowe) w poszczególnych szkołach w czterech kategoriach wiekowych:
 1. Klasy 1-3
 2. Klasy 4-6
 3. Klasy 7-8
 4. Szkoła średnia
 • to trener decyduje o wyborze najlepszych Palancistów i Palancistek (tak nazywają się zawodnicy grający w Palanta) do drużyny biorącej udział w Mistrzostwach,

Etap 5:

 • organizacja Mistrzostw Krakowa w Palanta dla poszczególnych kategorii wiekowych,
 • wszystkie 4 turnieje zostaną przeprowadzone w najbardziej profesjonalny możliwy sposób:
 • rozgrywki odbywać się będą równolegle na dwóch boiskach,
 • prowadzone będą przez konferansjerów, którzy na bieżąco informować będą zgromadzonych kibiców oraz drużyny o tym, co dzieje się na boiskach,
 • doświadczeni sędziowie czuwać będą nad prawidłowym i uczciwym przebiegiem meczów.
 • rozgrywki będą filmowane oraz fotografowane,
 • wynajęty zostanie profesjonalny sprzęt do nagłośnienia,
 • każdy uczestnik Mistrzostw otrzyma pamiątkowy dyplom oraz koszulkę, a najlepsze drużyny medale i puchary, które będą unikalne.

Etap 6:

 • wybór najlepszych zdjęć i ich obróbka,
 • montaż kilkuminutowych filmików z relacją z każdego turnieju oraz jednego dłuższego ze wszystkich wydarzeń do relacji na mediach społecznościowych z podsumowaniem projektu – promocja Miasta Kraków i Palanta,
 • wysyłka powyższych do wszystkich szkół oraz do Miasta Kraków.

Zaznaczamy, że w turniejach o Mistrzostwo Krakowa będą mogły wziąć udział również drużyny, które utworzyły się poza Budżetem Obywatelskim, aby jeszcze większa liczba dzieci i młodzieży miała okazję powalczyć o tytuł Mistrza Krakowa w Palanta - przy bardzo dużej liczbie drużyn może zostać przeprowadzony turniej eliminacyjny do Mistrzostw. Z kolei najlepsze drużyny powalczą w Mistrzostwach Polski, które będą już odrębnym wydarzeniem.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sama nazwa “palant” nie była dawniej obraźliwa i pochodzi z czasów Bony Sforzy z XVI w. – z języka włoskiego “palla” - “piłka”. Historycy twierdzą, iż w Palanta grywano często na Wawelu za czasów króla Zygmunta Augusta.

Prof. Norman Davies w książce „Boże Igrzysko. Historia Polski” wysnuł tezę, iż amerykański baseball narodził się właśnie dzięki Palantowi, ponieważ polscy emigranci grali w USA w parkach w Palanta. Przed drugą wojną światową był to jeszcze najpopularniejszy sport w Polsce.

Dopiero w latach 50-60 XX w. w ramach komunistycznej propagandy chciano zniszczyć naszą polską tradycję i zaczęto nadawać obraźliwe określenie słowu "palant", jako określenie kogoś głupiego, durnego. Doprowadziło to do tego, iż w 1978 r. Polski Związek Piłki Palantowej przeistoczył się w Polski Związek  Baseballu i Softballu. Od tego czasu nie było żadnej organizacji, która zajmowałaby się oficjalnie Palantem. Gra przetrwała w większości jedynie na podwórkach, a zasady były przekazywane z ust do ust i niejednokrotnie nawet na dwóch różnych osiedlach w jednym mieście grano na różne zasady.

Polskie Stowarzyszenie Palantowe powstało w 2014 roku i jako główny cel obrało sobie wskrzeszenie Palanta poprzez program #palantpowraca, zakładający tworzenie drużyn w całej Polsce, czego efektem będzie utworzenie Związku Sportowego i Ogólnopolskiej Ligi Palantowej. Przypominamy Polakom, iż:

Palant to sport, a nie ktoś durny!

Palant to tradycja, z której możesz być dumny!

Od 2014 roku zorganizowaliśmy ponad 500 wydarzeń, takich jak: treningi w różnych częściach kraju, zgrupowania zagraniczne (raz w roku), turnieje (np. juwenalia na AGH, charytatywne, puchary Krakowa i innych miast), pikniki rodzinne (np. na Ekoplenerze w Krakowie), ustanowienie rekordu Guinessa (24h ciągłej gry) oraz najważniejsze, czyli Puchary Polski (halowy, letni i plażowy) i Mistrzostwa Polski.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Zwłaszcza w obecnych czasach, po kilku lockdownach i w obecnym świecie, w którym dzieci oraz młodzież spędzają mnóstwo czasu przed smartfonem i komputerem, ruch fizyczny jest niezwykle potrzebny. WHO zaleca: dzieci i młodzież powinny ograniczać czas spędzany w pozycji siedzącej, szczególnie czas spędzany przed ekranem w celach rekreacyjnych, natomiast ćwiczenia aerobowe o dużej intensywności, a także te, które wzmacniają mięśnie i kości, należy wykonywać przez co najmniej 3 dni w tygodniu.

Niejednokrotnie dzieci i młodzież po prostu nie mają predyspozycji do piłki nożnej, ręcznej, siatkówki, koszykówki czy innych sportów i dlatego nie odczuwają przyjemności z uprawiania ich, zatem tego unikają.

Palant:

 • po pierwsze będzie dla nich nowym, ciekawym, nieznanym sportem, dlatego będzie atrakcyjny,
 • po drugie dostarcza wspaniałych emocji i dosłownie każdemu ta gra się podoba!
 • po trzecie jest łatwiejszy do wytrenowania niż inne sporty zespołowe,
 • po czwarte mocno integruje każdą grupę,
 • po piąte, jak każda aktywność fizyczna walczy z problemem nadwagi oraz problemami psychicznymi, które są niestety coraz częstsze u dzieci i młodzieży, a regularne treningi te problemy często rozwiązują,
 • po szóste kształtuje charakter,
 • po siódme uczy odpowiedzialności za innych,
 • po ósme ćwiczy różne mięśnie ciała, uczy szybkiego, taktycznego myślenia i współzawodnictwa. Już w 1951 r. w podręczniku z nauką do gry w Palanta napisane było na pierwszej stronie:
  Czynnik silnego zespołowego współzawodnictwa występujący w Palancie rozwija korzystne cechy charakteru. Gra ta rozwija też takie dyspozycje fizyczne jak zwinność, siłę, szybkość reakcji, zdecydowanie, itp.; cechy przygotowujące organizm dziecka do przyszłej pracy zawodowej i obrony Ojczyzny.”

Jak widać po 70 latach, nawet słowa o obronie Ojczyzny nie są dzisiaj pozbawione sensu.

Realizacja tego zadania zapisze Kraków już na zawsze w sportowej historii Polski! Będzie to największy w dotychczasowej historii świata projekt poświęcony Palantowi. Wyposażone w sprzęt zostanie 32 krakowskich szkół, zatem licząc średnio po 400 uczniów w jednej szkole to odbiorcami będzie ponad 12 000 dzieci i młodzieży (mowa o jednym roku, ponieważ klasy będą się zmieniać co rok, zatem liczba odbiorców będzie rosnąć), którzy będą mieli okazję spróbować swoich sił w tradycyjnym polskim sporcie. Uczniowie przeżyją wspaniałą przygodę i staną się częścią odbudowy polskiej tradycji, jak również będą mieli szansę zostać pierwszymi w historii Mistrzami Krakowa w Palanta!

Dokładnie 1092 Palancistów i Palancistek weźmie udział w profesjonalnych turniejach, które wyłonią Mistrzów Krakowa w Palanta. Dla wielu uczniów może to być pierwszy tak poważny turniej w życiu i szansa na zostanie Mistrzem Krakowa. Zaznaczamy jednak, iż w turniejach może wziąć udział więcej drużyn ze szkół, które utworzą się poza projektem z Budżetu Obywatelskiego, zatem ilość aktywnych uczestników również może być wyższa. Każdy uczestnik turniejów otrzyma jako nagrodę pamiątkową koszulkę z wcześniej zapoczątkowanymi logotypami. Puchary najlepszych drużyn pozostaną już na zawsze w gablotach szkół, a najlepsi Palanciści będą mogli powiesić w swoich domach medale. Turnieje będą fotografowane i filmowane, dzięki czemu z pewnością każdy uczestnik projektu (wraz z kibicami) zostanie uwieczniony na zdjęciach, które będą ogólnodostępne dla wszystkich Krakowian (i nie tylko), a relacja z każdego turnieju będzie dostępna w formie kilkuminutowych filmików.

Uczniowie zdobędą nowe umiejętności, które będą mogli systematycznie rozwijać i mocno zintegrują się ze sobą, a Kraków stanie się największym ośrodkiem Palanta, który z pewnością będzie się rozwijał o nowe szkoły, jak również osoby dorosłe, które zainteresują się Palantem, dzięki temu projektowi. Dorośli również będą mogli tworzyć drużyny przed, w trakcie i po zakończeniu projektu. To wszystko da początek do utworzenia Krakowskiej Ligi Palantowej pierwszej ligi palantowej po 1978 r.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Przygotowanie turniejów 4 x 3000 zł 12 000,00 PLN
Sędziowie 6 sędziów (po 3 na jedno boisko) x 2000 zł x 4 turnieje 48 000,00 PLN
Montaż filników promocyjnych 5 filmików (4 turnieje osobno i 1 dłuższy filmik z wszystkich turniejów x 1000 zł) 5 000,00 PLN
Materiały szkoleniowe Druk materiałów szkoleniowych dla szkół 5 000,00 PLN
Konferansjerzy 2 x 3500 x 4 turnieje 28 000,00 PLN
Nagłośnienie 4 turnieje x 4000 zł 16 000,00 PLN
Obiady 1300 obiadów dla uczestników i obsługi x 20 zł 26 000,00 PLN
Promocja projektu Zaprojektowanie grafik dla całego projektu, stworzenie logotypów, banery na turnieje, promocja w mediach społecznościowych, druk plakatów z harmonogramem projketu. 20 000,00 PLN
Szkolenie Szkolenie z zasad i technik gry oraz wypożyczenie sprzętu do gry wszystkim szkołom na czas trwania projektu: 32 x 2500 zł 80 000,00 PLN
Koszulki Koszulki jako nagrody dla zawodników i trenerów: 1183 x 40 zł 47 320,00 PLN
Fotograf 1500 zł x 4 turnieje 6 000,00 PLN
Kamera 1500 zł x 4 turnieje 6 000,00 PLN
Puchary Unikatowe puchary wykonane na specjalne zamówienie: 20 pucharów (dla miejsc 1-3 oraz dla najlepszego Palancisty i Palancistki) x 400 zł 8 000,00 PLN
Medale 156 osób (zawodnicy + trenerzy) x 16 zł 2 500,00 PLN
Dyplomy 1183 dyplomów x 3 zł 3 549,00 PLN
Obsługa techniczna 4 turnieje x 1500 zł 6 000,00 PLN
Obsługa medyczna 4 turnieje x 2000 zł 8 000,00 PLN
Treningi Przygotowanie koncepcji prowadzonych treningów 5000 zł + 91 drużyn x 16 treningów x 150 zł 223 400,00 PLN
Wynajem hali 91 drużyn x 16 treningów x 100 zł 145 600,00 PLN
Woda 2600 butelek 1,5l x 1,50 zł 3 900,00 PLN
Koordynacja Koordynacja prowadzonych zajęć w poszczególnych drużynach - 91 drużyn x 200 zł 18 200,00 PLN
718 469,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Etap 1 Opracowanie dokładnego harmonogramu realizacji każdego etapu w poszczególnych szkołach, wybór podwykonawców i potwierdzenie wszystkich terminów, przygotowanie projektu styczeń 2023
Etap 2 Przeszkolenie i wypożyczenie sprzętu dla 32 szkół (4 superlekkie kije, zapas piłek, bazy, linie), przygotowanie materiałów szkoleniowych, promocja w mediach społecznościowych styczeń - luty 2023
Etap 3 Prowadzenie treningów w szkołach i koordynacja , wsparcie merytoryczne i edukacyjne luty - maj 2023
Etap 4 Tworzenie drużyn w każdej szkole, w poszczególnych grupach wiekowych, które wezmą udział w turniejach luty - maj 2023
Etap 5 Organizacja Mistrzostwa Krakowa w Palanta w 4 kategoriach wiekowych czerwiec 2023
Etap 6 Wybór i obróbka najlepszych zdjęć, montaż filmików promocyjnych po turniejacha lipiec 2023
Charakterystyka długoterminowych skutków: Wskrzeszenie polskiego tradycyjnego sportu z ponad 500-letnią historią - Palanta, poprzez przeszkolenie z zasad 32 krakowskich szkół oraz rozegranie turniejów o Mistrzostwo Krakowa w Palanta w czterech kategoriach wiekowych.
powrót