Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 41:

Budowa darmowej myjni dla samochodów służb mundurowych

Projekt odrzucony: Projekty nie mieści się w zadaniach gminy. Większość służb mundurowych to służby państwowe. Zapewnianie usług mycia pojazdów, dla tych służb nie należy do zadań gminy, określonych w ustawie z 8 marca 1990 r., o samorządzie gminnym (tj. z dnia 7 lutego 2022r. Dz. U. z 2020r., poz. 559, z późn. zm.). W związku z powyższym, wydatkowanie na ten cel środków budżetowych Gminy Miejskiej Kraków stanowiłoby naruszenie zasady legalności wydatkowania środków publicznych, wprowadzonej art. 44 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r., o finansach publicznych (tj. z dnia 20 stycznia 2021r. Dz.U. z 2021r., poz. 305, z późn. zm.), zgodnie z którym jednostki sektora finansów publicznych, w tym jednostki samorządu terytorialnego, dokonują wydatków zgodnie z przepisami dotyczącymi poszczególnych rodzajów wydatków.

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Podgórze, Obręb 14, Obszar to działka 15/2 oraz teren sąsiadujący

Dodatkowe lokalizacje: Na mapie zaznaczyłem obszar w moim sąsiedztwie który moim zdaniem jest odpowiedni. Jednakże założeniem projektu jest lokalizacja w miejscu który według mieszkańców wymaga większej częstotliwości wizyt patroli Policji oraz Starzy Miejskiej celem poprawy bezpieczeństwa na danym obszarze. Obszar pod inwestycje może być dowolnie wskazany na terenie miasta Krakowa. Należy jedynie oprócz poprawy bezpieczeństwa w danej lokalizacji uwzględnić możliwość jak najszybszego dojazdu z każdej części miasta.

Opis projektu

Myjnia przeznaczona będzie dla wszystkich służb ratowniczych, mundurowych, pomocniczych oraz samochodów wykorzystywanych przez wszelakie krakowskie służby miejskie lub pośrednio z nimi powiązane. Warunkiem korzystania z planowanej myjni jest posiadanie oznakowanego samochodu służbowego. jako przykładowe instytucje wskazuje tu min: Policja, Pogotowie Ratunkowe,  Straż Miejska, Straż Pożarna, Żandarmeria Wojskowa, Samochody Wojskowe, Samochody MPK, Straży Granicznej, Samochody Pogotowia Gazowego, Energetycznego itp. Myjnia będzie przeznaczona dla samochodów osobowych lub furgonetek do 3,5 tony. Korzystanie z myjni będzie bezpłatne za pomocą wprowadzonego kodu cyfrowego lub kodu kreskowego które to dostępne będą w nieograniczonej ilości dla wszystkich wspomnianych wyżej służb. Myjnie będzie automatyczna i bezobsługowa co umożliwi przeprowadzenie procesu mycia bez wychodzenia z samochodu. Nie będzie również konieczności rezerwacji danej godziny mycia, a tym samym tworzenia specjalnej aplikacji do obsługi tej rezerwacji. Myjnia tunelowa zapewnia wysoką przepustowość i umożliwia wjazd do niej kolejnych samochodów co minutę. Rozwiązuje to problem tworzenia się korków.  Cykl mycia trwa  od 3 do 7 minut. Myjnia tunelowa powinna być umieszczona w obszarze miejskim w który odznacza się wyższą liczbą przestępstw tym samym obszarem w którym mieszkańcy oczekują większej częstotliwości obecności pojazdów patrolowych Policji oraz Straży Miejskiej. Może to być obszar publiczny który wymaga częstszego patrolowania przez miejskie służby. Z myjni korzystać będą kierowcy podczas służby lub po służbie.  Bardzo ważne jest optymalny wybór lokalizacji tak aby dojazd był prosty oraz jak najszybszy z obszaru całego miasta. Wymogiem jest sąsiedztwo ulicy dwupasmowej w obu kierunkach oraz możliwość dołączenia do ruchu dwupasmowego w obu kierunkach po umyciu samochodu. W opisie używam określenia samochód ponieważ mycie motorów oraz innego typu pojazdów będzie problematyczne i może generować koszty.   

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem jest poprawa wizualnego stanu samochodów oznakowanych służb Państwowych i Miejskich poruszających się po naszym mieście w okresie całorocznym (nie tylko zimowym). Poprawa stanu wizualnego samochodów oznakowanych przełoży się w sposób bezpośredni na poprawę wizerunku tych że służb ich odbioru społecznego, wykaże większy profesjonalizm i solidność w oczach mieszkańców Krakowa, turystów jak również w mediach. Myślę że tak obserwując stan samochodu przeciętnego Kowalskiego, jego czystość i jakość pokazuje nam obraz i charakter  jego jako człowieka tak analogicznie będzie z odbiorem służ i instytucji w naszym mieście przez postronnych obserwatorów. Nie muszę chyba opisywać jak wyglądają co niektóre samochody naszych służb w chwili obecnej np. Karetek Pogotowia ratunkowego. Szacuje jako wieloletni obserwator że około 70% pojazdów oznakowanych poruszających się w naszym mieście nie "świeci przykładem".

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Myjnia tunelowa Działka pod myjnie zasobów miasta Krakowa. Do wyceny jest przygotowanie projektu oraz budowa obiektu myjni tunelowej wraz z wyposażeniem umożliwiającym jego obsługę. 400 000,00 PLN
400 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wybór lokalizacji Wybór odpowiedniej lokalizacji w zasobach gminy Kraków 01.10.2022
Przetarg Przetarg na projekt i wykonanie myjni 01.01.2023
Wykonanie Budowa myjni 01.10.2023
powrót