Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 57:

Kieszonkowy Wehikuł Czasu - Park Astronomiczny

Projekt odrzucony: Projekt zakłada utworzenie parku kieszonkowego w rejonie Ronda Mogilskiego i ul. Lubicz. Na etapie wstępnej weryfikacji przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii do różnych jednostek, między innymi do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. Z oficjalnej informacji w formie mapki (stanowi ona załącznik do Porozumienia pomiędzy Wojewodą Małopolskim a Gminą Miejską Kraków reprezentowaną przez Prezydenta Miasta Krakowa zawarte w dniu 11 maja 2010 r. w sprawie powierzenia prowadzenia niektórych spraw z zakresu właściwości Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków) zamieszczonej na stronie WUOZ (https://www.wuoz.malopolska.pl/poradnikmwkz/) wynika iż tereny na obszarze zespołu zabytkowego obejmującego historyczny zespół miasta Krakowa: Stare Miasto, Wawel, Stradom, Kazimierz, Podgórze, Nowy Świat, Piasek, Kleparz, Wesołą, wytyczony granicą przebiegającą od Al. 29 Listopada wzdłuż południowej granicy Cmentarza Rakowickiego do ul. Rakowickiej, dalej północną granicą zespołu Uniwersytetu Ekonomicznego i dalej na wschód do osi ul. Beliny Prażmowskiego, Rondem Mogilskim włączając obszar ronda, osią Al. Powstania Warszawskiego do ul. Grzegórzeckiej, osią ul. Grzegórzeckiej do torów kolejowych, wzdłuż torów kolejowych po ich wschodniej stronie do Al. Powstańców Wielkopolskich, osiami ulic: Powstańców Wielkopolskich, Powstańców Śląskich, Kamieńskiego, Konopnickiej do rzeki Wilgi, Wilgą do brzegu Wisły, Wisłą do Mostu Dębnickiego włączając most, osią Alej: Krasińskiego, Mickiewicza, Słowackiego do Al. 29 Listopada wchodzi w zakres właściwości Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. W nawiązaniu do powyższego opinia WUOZ jest niezbędna dla terenów wskazanych w propozycji zadania. W związku z brakiem odpowiedzi na prośbę o opinie, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie nie ma możliwości przeprowadzenia prawidłowej i pełnej weryfikacji merytoryczno – prawnej takiego projektu. Biorąc pod uwagę powyższe, projekt otrzymuje opinie negatywną.

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: działki 604/3 i 604/4

Opis projektu


Projekt zakłada utworzenie ogólnodostępnego tematycznego parku kieszonkowego, wzorem parków zakładanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Będzie to jednak wyjątkowy park, ponieważ oprócz wartości środowiskowych wniesie również wartości edukacyjne. 
Obecnie skwer przy ulicy Mikołaja Kopernika jest słabo zagospodarowany, posiada kilka nieregularnych ścieżek, a roślinność tam znajdująca się pozostawiona jest w stanie naturalnym. Jest to miejsce z dużym potencjałem, w bardzo dobrej lokalizacji, tuż przy ulicy Lubicz i Rondzie Mogilskim - jego rewitalizacja mogłaby przynieść niezliczone korzyści dla miasta, okolicznych mieszkańców, odwiedzających czy nawet osób, które tylko przejeżdżają przez tę okolicę, a zechcą odwiedzić to miejsce w czasie oczekiwania na komunikację miejską. Projekt nie skupia się jednak wyłącznie na nowych nasadzeniach czy małej architekturze - idąc o krok dalej, z uwagi na bliskość dawnego Obserwatorium Astronomicznego Collegium Śniadeckiego oraz lokalizację przy ul. Kopernika, proponujemy stworzenie Parku Astronomicznego - "Kieszonkowy Wehikuł Czasu". Oprócz funkcji rekreacyjnej pełnić on będzie również rolę edukacyjną. 
Projekt zakłada stworzenie i umieszczenie w parku interaktywnych instalacji artystycznych, które będą służyć będą do prowadzenia własnych doświadczeń czy obserwacji nieba. Dzięki temu astronomia, o której tak mało mówi się teraz w szkołach, na nowo będzie mieć szansę zainteresować nie tylko młode pokolenie, ale osoby w każdym wieku. 
Obecnie na terenie skweru znajduje się pomnik “Kamień” - realizacja projektu nie wpłynie na niego negatywnie. Wręcz przeciwnie - to miejsce pamięci zyska wielu nowych odwiedzających z uwagi na bliskość nowej inwestycji. 
Ponadto, projekt zakłada wykonanie tzw. "Ścieżki Czasu" czyli umieszczenie wyżej wspomnianych modeli zegarów wzdłuż jednej ścieżki tak, by stworzyć realny obraz kształtowania się czasomierzy na przestrzeni wieków. Na początku ścieżki znajdować się będzie dominanta w postaci zegara słonecznego w wersji tradycyjnej, lub klepsydry z piaskiem, natomiast na końcu - nowoczesny model 24-godzinnego zegara słonecznego działającego niezależnie od warunków atmosferycznych (ewentualnie wspomaganego przez panele PV). 


Fragment nawierzchni Ścieżki Czasu wykonany zostanie w wyjątkowy sposób - zatopione zostaną w nim stare, niedziałające zegarki. Dostaną one tym samym drugie życie i wzbogacą przestrzeń miejską o ciekawą, nieszablonową nawierzchnię. 
Zegarki pochodzić będą z akcji społecznej, która przeprowadzona zostanie na terenie miasta Krakowa - wszystkie chętne osoby będą mogły oddać niepotrzebne zegarki. Tym samym projekt wniesie także wartość ekologiczną - promując recykling i ponowne wykorzystanie rzeczy, które w normalnych warunkach trafiłyby na wysypisko śmieci. 

UZASADNIENIE PROJEKTU


Zrealizowanie projektu wpłynie pozytywnie w wielu aspektach na całą społeczność miasta Krakowa - i nie tylko. Może stać się cennym miejscem turystycznym, chętnie odwiedzanym przez wycieczki szkolne, rodziny z dziećmi czy też młodzież. Instalacje artystyczne oraz urządzenia interaktywne zamieszczone w parku zapewnią podniesienie wartości edukacyjnych społeczeństwa, zwłaszcza, że w Krakowie na obecną chwilę brak jest podobnej realizacji. Powstała przestrzeń ma szansę zintegrować mieszkańców miasta, równocześnie pobudzając ich ciekawość, zachęcając do nauki przez wykonanie doświadczeń i własne obserwacje - w sposób dużo ciekawszy niż z podręczników. Ponadto miejsce pobudzać będzie do refleksji nad przemijającym czasem, oferując możliwość zobaczenia działających modeli zegarów, od pierwszych, najbardziej prymitywnych, do tych najnowocześniejszych. 
Realizacja oprócz wartości edukacyjnych znacząco podniesienie także walory estetyczne miejsca - teren wzbogacony zostanie o nową zieleń, rabaty kwiatowe i rośliny przyjazne alergikom. Wykonana zostanie nowa ścieżka dla pieszych, teren wokół nie wymaga dużej rewitalizacji. Oprócz instalacji artystycznych zamontowane zostaną także nowe ławki, kosze na śmieci oraz oświetlenie co sprawi, że miejsce będzie jeszcze atrakcyjniejsze. 
Projekt, oprócz wartości edukacyjnych oraz estetycznych wniesie także wartości ekologiczne i środowiskowe - jego realizacja poprzedzona będzie akcją społeczną ogłoszoną wśród mieszkańców Krakowa, którzy będą mogli oddać swoje stare, niepotrzebne zegarki, a następnie po realizacji projektu oglądać je w specjalnie wykonanym fragmencie nawierzchni. 
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej (w tym projekty wykonawcze instalacji artystycznych) 50 000,00 PLN
Realizacja Roboty budowlane związane z wykonaniem ścieżki czasu, zakup i montaż małej architektury, systemów wystawienniczych, oświetlenia, pitnik ( w razie możliwości i dostępności środków), 1 000 000,00 PLN
Realizacja Zakup i montaż lunety do obserwacji nieba 35 000,00 PLN
Realizacja Zakup materiału roślinnego 10 000,00 PLN
1 095 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
projekt koncepcyjny Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami 2023
akcja wśród mieszkańców Krakowa Przeprowadzenie zbiórki nieużywanych zegarków w celu zebrania materiałów potrzebnych do wykonania Ścieżki Czasu 2023
realizacja Wykonanie robót budowlanych 2024

Galeria

powrót