Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica III NR 21:

ZACZAROWANA DOROŻKA ZACZAROWANY DOROŻKARZ ZACZAROWANY KOŃ

Projekt odrzucony: Projekt zakłada montaż pełnowymiarowej repliki oryginalnej krakowskiej dorożki na cześć Jana Kaczara w Parku Zaczarowanej Dorożki. Na etapie wstępnej weryfikacji przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii do różnych jednostek m.in. do Miejskiego Konserwatora Zabytków. Park Zaczarowanej Dorożki stanowi otoczenie tzw. „Żabiego Młyna” i jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków. Ponadto, na ww. terenie obowiązują zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Sudół Dominikański” (Uchwała nr LXXXII/1076/09 Rady Miasta Krakowa z dnia 7 października 2009 r.), dlatego jakiekolwiek zmiany na tym terenie wymagają uzyskania opinii Miejskiego Konserwatora Zabytków. Zagospodarowanie Parku Zaczarowanej Dorożki powinno być spójne i zaprojektowane kompleksowo. Obszar ten jest stosunkowo niewielki i obecnie znacznie w niego zainwestowano. Priorytetem przy urządzania parku powinno być jego zintegrowanie z zabytkowym budynkiem młyna pochodzącego z 1890-1891 roku. Kolejne modernizacje i doposażenia wykonywane fragmentarycznie doprowadzą do zatarcia walorów tego terenu. Nowe elementy w parku nie mogą zaburzać kompozycji założenia, powiązań z budynkiem, zacierać śladu młynówki, jak również kolidować z istniejącą zielenią. Aktualnie Park Zaczarowanej Dorożki jest wystarczająco zagospodarowany i brak jest w nim miejsca na tak wielkogabarytową rzeźbę jak dorożka. W związku z powyższym, projekt opiniuje się negatywnie.

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt lokalny - Dzielnica III Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Opis projektu

Postawienie w parku Zaczarowanej Dorożki repliki oryginalnej krakowskiej dorożki, którą jeździł Jan Kaczara, bohater poematu "Zaczarowana dorożka" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Dorożka byłaby zabezpieczona przed możliwością przemieszczenia jej przy jednoczesnym pełnym udostępnieniu jej dla gości parku, tak aby każdy mógł do niej wejść i zobaczyć, jak wygląda jazda dorożką z perspektywy dorożkarza lub pasażera. Jednocześnie konieczne będzie zabezpieczenie i konserwacja atrakcji przed możliwymi zniszczeniami spowodowanymi przez osoby fizyczne lub warunki pogodowe.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Jan Kaczara był jednym z najsłynniejszych mieszkańców naszej dzielnicy. Zamieszkały przy ul. Dobrego Pasterza 30 przez kilkadziesiąt lat pracował, jako dorożkarz w Krakowie, stając się żywią legendą krakowskiego dorożkarstwa. On, jego dorożka i niezastąpiony melonik stały się na wieki jego symbolami za sprawą poematu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt.: "Zaczarowana dorożka". Uczcijmy pamięć wybitnego prądniczanina stawiając pełnowymiarową replikę jego największego znaku firmowego - dorożki. 

Ta atrakcja turystyczna będzie sprawiać dużo radości dzieciom, jak i dorosłym. Każdy z nas będzie mógł zobaczyć, jak to jest być dorożkarzem lub pasażerem dawnej krakowskiej taksówki. Ponadto czym jest park Zaczarowanej Dorożki pozbawiony ''zaczarowanej dorożki'', to tak jak Kraków bez Rynku lub Wisły.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Konkurs na wykonawcę repliki dorożki i jej montaż w parku Zaczarowanej Dorożki 75 000,00 PLN
Konserwacja dorożki przez okres 2 lat 25 000,00 PLN
100 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Konkurs na wykonawcę dorożki I kwartał 2023 r.
Wykonanie przez wykonawcę repliki dorożki i montaż dorożki w parku Zaczarowanej Dorożki II i III kwartał 2023 r.
Oficjalne udostępnienie zaczarowanej dorożki dla gościu parku w 116 urodziny Jana Kaczary 6 października 2023 r.

Galeria

powrót