Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica XVIII NR 16:

"TuCzytaMy"

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt lokalny - Dzielnica XVIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Filie nr 53, 54, 55, 56 Biblioteki Kraków znajdują się na terenie Dzielnicy XVIII. Zlokalizowane są w osiedlach: Stalowe 12, Młodości 8, Teatralne 25, Zgody 7.

Dodatkowe lokalizacje: Filie nr 53, 54, 55, 56 Biblioteki Kraków znajdują się na terenie Dzielnicy XVIII. Zlokalizowane są w osiedlach: Stalowe 12, Młodości 8, Teatralne 25, Zgody 7.

Opis projektu

Filie nr 53, 54, 55 i 56 Biblioteki Kraków działają na terenie Dzielnicy XVIII, zaspokajają potrzeby mieszkańców Nowej Huty dotyczące uczestnictwa w kulturze. W Dzielnicy XVIII następuje przemiana pokoleniowa, przybywa rodzin z małymi dziećmi. Użytkownikami filii Biblioteki Kraków są osoby w różnym wieku, od malutkich jeszcze dzieci po seniorów. Biorą oni aktywny udział w wydarzeniach kulturalnych oferowanych przez bibliotekę. Mieszkańcy chętnie wypożyczają nowe książki i pytają o nowości wydawnicze, a także o aktualne czasopisma. W Dzielnicy XVIII znaczną grupę stanowią osoby, których nie stać na zakup książek. 

Nowoczesne technologie oraz dostęp do smartfonów i czytników spowodowały, że czytelnicy zainteresowali się ebookami. Tendencję tę pogłębił czas pandemii. Proces rozbudzania wrażliwości i kształtowania gustów czytelniczych przez działalność biblioteki będzie pełniejszy dzięki środkom pozyskanym z projektu, w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa 2023. Dzięki tym funduszom będzie możliwość przede wszystkim zakupu nowości wydawniczych, aktualnych czasopism, a także organizowania w naszych filiach spotkań autorskich, ekspozycji, wystaw, teatrzyków, warsztatów.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Biblioteka Kraków stara się systematycznie uatrakcyjniać księgozbiór poprzez zakup nowych książek, czasopism, ale to nie w pełni zaspokaja potrzeby czytelnicze. Użytkownicy są na bieżąco z nowymi tytułami, seriami, pytają nieustannie o nowe zakupy i kontynuacje serii wydawniczych. Poprzez większy zakup książek wzrasta prestiż biblioteki i atrakcyjność jej oferty. Zasobny, interesujący księgozbiór przyciąga również nowych czytelników, a także przynosi długofalowe efekty w postaci wielopokoleniowej tradycji korzystania z biblioteki – odwiedzają ją rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnuczętami.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup nowości książkowych i audiobooków 28 000,00 PLN
Zakup kodów do platformy e-booków 5 000,00 PLN
Prenumerata czasopism 3 000,00 PLN
Działalność kulturalno-oświatowa 3 000,00 PLN
Zakup folii do oprawy książek 800,00 PLN
Oznakowanie i plakaty na wydarzenia 200,00 PLN
40 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zakup kodów dostępu do platformy e-booków I-II kwartał 2023 roku
Zakup nowości z zachowaniem obowiązujących procedur I-IV kwartał 2023 roku
Prenumerata czasopism I-IV kwartał 2023 roku
Działalność kulturalno-oświatowa spotkania autorskie, warsztaty, przedstawienia I-IV kwartał 2023 roku
Zakup folii do oprawy książek I-IV kwartał 2023 roku
Oznakowanie i plakaty na wydarzenia I-IV kwartał 2023 roku
Charakterystyka długoterminowych skutków: Zaspokojenie potrzeb czytelniczych mieszkańców Dzielnicy, wyrabianie nawyku czytania wśród najmłodszych, zaspokajanie potrzeb uczestnictwa w kulturze. Uatrakcyjnienie zbiorów biblioteki poprzez zakup nowości książkowych, prenumeratę czasopism i zakup kodów do platformy ebooków.
powrót