Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica VII NR 11:

Książkomania na Zwierzyńcu– zakup książek i kodów do ebooków

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt lokalny - Dzielnica VII - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Biblioteka Kraków, Filia nr 26 ul. B. Komorowskiego 11

Dodatkowe lokalizacje: Biblioteka Kraków: Filia nr 25 ul. J. Fałata 2 oraz Filia nr 27 ul. Królowej Jadwigi 37b

Opis projektu

           Projekt obejmuje trzy filie Biblioteki Kraków działające na terenie Dzielnicy VII Zwierzyniec. Celem projektu jest systematyczne zwiększenie liczby księgozbioru poprzez zakup nowości wydawniczych, lektur oraz zapewnienie czytelnikom dostępu do różnych form książki w zależności od potrzeb i preferencji.
           Systematyczne aktualizowanie księgozbioru poprzez zakup nowych książek dla dorosłych, literatury dla dzieci i młodzieży z uwzględnieniem stale ulegającemu zmianom kanonowi lektur szkolnych oraz uzupełnienie dotychczasowych serii wydawniczych, pozwoli na wzbogacenie zbiorów. Bieżący napływ nowości do biblioteki będzie również zachętą dla nowych użytkowników do skorzystania z oferty biblioteki.
           Z bibliotek korzysta sporo osób starszych, mających problem z czytaniem, które będą mogły korzystać z książek z dużymi literami oraz audiobooków, zbiory te muszą być stale aktualizowane i powiększane, aby czytelnicy mieli dostęp do wciąż nowych zasobów biblioteki.
          Celem zadania jest także zakup dodatkowych kodów do platformy udostępniającej książki w formie e-booków. Proponowana w chwili obecnej pula kodów nie jest współmierna do zapotrzebowania, chętnych do pobrania kodu przybywa w każdym miesiącu. 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Ze względu na dużą liczbę propozycji wydawniczych i stosunkowo wysokie ceny książek, biblioteki nie są w stanie zakupić wszystkich tytułów, o które pytają czytelnicy. Zapotrzebowanie na nowe, atrakcyjne książki zarówno pisane jak i mówione (audiobooki) jest większe niż możliwości finansowe Filii. Zakup nowości wydawniczych oraz poszerzanie oferty bibliotek jest więc nie tylko koniecznością, ale też odpowiedzią na potrzeby czytelników, możliwością na przyciągnięcie do bibliotek nowych użytkowników, zainteresowanych bieżąco uzupełnianymi zbiorami.W ciągu ostatnich dwóch lat, czyli w czasie zagrożenia epidemicznego, czytanie książek elektronicznych stało się o wiele bardziej popularne, nie tylko pozwala oszczędzić czas, skrócić okres oczekiwania na wyczekaną premierę książkową, ale przede wszystkim jest postrzegane jako bezpieczna forma czytania. Kody do platformy e-booków to oferta obecnie deficytowa, a jednocześnie bardzo pożądana przez czytelników. Zapotrzebowanie na kody jest znacznie większe niż dotychczasowa ich liczba dostępna w filiach.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup kodów Zakup kodów do platformy e-booków 5 200,00 PLN
Zakup nowości wydawniczych Zakup nowości książkowych do trzech filii bibliotecznych 15 000,00 PLN
Zakup lektur Zakup do Filii nr 26 oraz Filii nr 27 brakujących lektur i wymiana starszych wydań 5 000,00 PLN
Zakup książek z dużymi literami i audiobooków Zakup do Filii 25 audiobooków i książek z dużymi literami 3 000,00 PLN
Oznakowanie Druk naklejek do oznakowania zakupionych zbiorów oraz druk tabliczek informujących o dostępności kodów 300,00 PLN
28 500,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zakup kodów Zakup kodów zgodnie z regulaminem i procedurą I–XII 2023 roku
Zakup nowości wydawniczych Zakup nowości wydawniczych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych zgodnie z regulaminem i procedurą I–XII 2023 roku
Zakup lektur Zakup lektur szkolnych zgodnie z regulaminem i procedurą I–XII 2023 roku
Zakup książek z dużymi literami i audiobooków Zakup książek z dużymi literami i audiobooków zgodnie z regulaminem i procedurą I–XII 2023 roku
Oznakowanie Druk naklejek i tabliczek I–XII 2023 roku
Charakterystyka długoterminowych skutków: Zwiększenie liczby księgozbioru, zapewnienie czytelnikom dostępu do różnych form książki w zależności od potrzeb i preferencji, przyciągnięcie do bibliotek nowych użytkowników.
powrót