Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica XIII NR 37:

Rewitalizacja placu miejskiego przy ul. Ignacego Krasickiego

Projekt odrzucony: Projekt zakłada rewitalizację placu miejskiego przy ul. Ignacego Krasickiego obejmującą remont/ wymianę nawierzchni oraz nasadzenie drzew i krzewów ozdobnych wokół placu a także wprowadzenie elementów małej architektury. Na etapie wstępnej weryfikacji przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii do różnych jednostek m.in. Wydziały Skarbu Miasta, Wydziału Planowania Przestrzennego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Z uzyskanych opinii wynika, że działka nr 120/37 obr. P-12 objęta jest prowadzonym w trybie art. 136 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami postępowaniem o zwrot wywłaszczonej nieruchomości. Obecnie sprawę prowadzi Starosta Krakowski. Zgodnie z zapisami uchwały nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 lutego 2021 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty: 6) które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, w szczególności przepisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, prawa osób trzecich, w tym prawa własności, jak także 7) które są planowane do realizacji na gruntach nie należących i nie pozostających we władaniu Miasta. W związku z powyższym, projekt uzyskuje opinie negatywną.

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt lokalny - Dzielnica XIII - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: ul. Ignacego Krasickiego działka 120/18 Kraków 30-503 obok Szkoły Podstawowej nr 26

Opis projektu

Rewitalizacja placu miejskiego przy ul. Ignacego Krasickiego

Stan obecny:
1. Od połowy 2016 roku plac został ogrodzony metalowymi słupami co uniemożliwia parkowanie samochodów wewnątrz placu (jak miało to miejsce w latach ubiegłych).
2. Na placu funkcjonują dwa punkty handlowe:
- kiosk gastronomiczny,
- warzywniak (projekt nie przewiduje jego likwidacji (zgodnie z przeznaczeniem placu pod działalność handlową).
3. Wokół placu  znajdują się miejsca parkingowe dla mieszkańców, przyjezdnych, rodziców dzieci uczęszczających do SP 26. To przeznaczenie parkingowe zostało uwzględnione w projekcie.

4. Obok placu miejskiego znajduje się Szkoła Podstawowa nr 26 w Krakowie, do której uczęszcza ponad 500 dzieci, które dojeżdżają do Szkoły z terenu całego Krakowa i okolic.
5. Plac miejski przy ul. Krasickiego nigdy nie przechodził żadnego gruntownego remontu. Ostatnia istotna zmiana to wmurowanie słupków okalających plac w 2016 roku. Plac niszczeje, płyty chodnikowe posiadają wiele ubytków. Niekompletna i nierówna nawierzchnia stwarza zagrożenie dla osób na nim przebywających. Na placu nie ma żadnej instalacji małej architektury ani zieleni.
6. Dzisiejsza jakość nawierzchni na placu, czyli płyt betonowych poza wątpliwymi walorami estetycznymi sprawia, iż poruszanie się po placu jest niebezpieczne (nierówności, wyboje, fragmenty płyt nie uzupełnione).

UZASADNIENIE PROJEKTU

Stan oczekiwany:
Celem naszego projektu jest doprowadzenie placu miejskiego do standardu oczekiwanego w XXI wieku w miejscach w przestrzeni miejskiej.
Celem zamierzenia jest stworzenie przyjaznej przestrzeni dla dzieci i dorosłych z terenu Starego Podgórza i stworzenie możliwości dla ewentualnej działalności handlowej na wyremontowanym placu.
Ponadto naszym celem jest aktywizacja i poprawa bezpieczeństwa na placu i na ulicach przylegających do niego gdzie w godzinach działalności szkoły odnotowuje się spory ruch samochodów i pieszych.
Plac miejski sprawdził się świetnie jako miejsce spotkania i integracji w ramach „Dni Sąsiada” organizowanych przez lokalną społeczność przy pomocy Biura Inicjatyw społecznych UMK, Centrum Kultury Podgórza, Stowarzyszenie „Podgórze”.
Plac mógłby być swoistą wizytówką Starego Podgórza i jego punktem charakterystycznym w kontekście miejsca przyjaznego dzieciom i wypoczynku.
Projekt nie przewiduje dodatkowego ogrodzenia placu.
Projekt nie przewiduje likwidacji funkcjonujących punktów handlowych.
Projekt uwzględnia umieszczenie na placu kilku stolików szachowych z ławkami/ krzesłami które również będą służyły dzieciom i rodzicom oczekującym na swoje dzieci.
Przeprowadzenie generalnego remontu nawierzchni łącznie z nasadzeniem drzew i roślin pozwoliłoby ten krajobraz uporządkować, nadać temu placowi wyrazisty charakter, dobrze się kojarzący każdemu.
Posadzenie drzew i wstawienie donic z kwiatami/niskimi krzewami (zieleń w formie ogrodu deszczowego wpisuje się w trend ograniczania miejskich wysp ciepła).

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
dokumentacja i nadzór sporządzenie dokumentacji technicznej i nadzór nad wykonaniem projektu 25 000,00 PLN
nawierzchnia placu wymiana nawierzchni na placu o pow. 500-600m2 (płyty, chodnikowe, robocizna oraz niskiej zieleni) 150 000,00 PLN
drzewa nasadzenie kilku drzew (średnica przy pniu do 30cm) 10 000,00 PLN
ławki wokół drzew zakup i instalacja 5 ławek okalających drzewa 25 000,00 PLN
stoliki i krzesła do gry w szachy zakup i instalacja 2 szt stolików i krzeseł do gry w szachy 10 000,00 PLN
pergole i trejaże z nasadzeniem roślinności zakup i instalacja pergoli i trejaży wraz z roślinami, montaż i nasadzenie 20 000,00 PLN
oświetlenie montaż oświetlenia 35 000,00 PLN
275 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
dokumentacja projektowa sporządzenie dokumentacji projektowej i wymaganych zgód 20.03.2023
roboty porządkowe roboty porządkowe na placu. Wywóz odpadów, uszkodzonych płyt, przygotowanie terenu 30.06.2023
instalacja nowej nawierzchni instalacja nowej nawierzchni na placu 30.08.2023
nasadzanie drzew nasadzanie drzew i roślin 30.09.2023
instalacja ławek i elementów wypoczynkowych instalacja ławek i elementów wypoczynkowych 30.10.2023

Załączniki

powrót