Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica XVIII NR 30:

OGRÓD SĄSIEDZKI W OSIEDLU SPORTOWYM

Projekt odrzucony: Projekt przewiduje zrewitalizowanie terenu zielonego położonego w centrum osiedla Sportowego. Na etapie wstępnej weryfikacji przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii do różnych jednostek. Według opinii przesłanej przez Biuro Rewindykacji i Mienia, działka nr 1/4 objęta jest postępowaniami MR-02.6821.36.2019, które uniemożliwiają realizację przedmiotowego zadania w tej lokalizacji. Zgodnie z zapisami uchwały nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 lutego 2021 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty: 4) które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta; 6) które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, w szczególności przepisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, prawa osób trzecich, w tym prawa własności. W związku powyższym projekt opiniuje się negatywnie.

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt lokalny - Dzielnica XVIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Osiedle Sportowe

Opis projektu

Projekt przewiduje zrewitalizowanie terenu zielonego położonego niemal w samym centrum osiedla Sportowego, pomiędzy budynkami od nr 13-15 do nr 29-31. Długi i szeroki pas trawnika chcemy przekształcić w Ogród Sąsiedzki, z dobrze zaplanowaną i zadbaną zielenią, małą architekturą służącą wypoczynkowi i integracji mieszkańców np.: ławeczkami, huśtawkami ogrodowymi, leżakami plenerowymi, stolikami plenerowymi (np. z planszami do gry), koszami na śmieci, koszami na psie odchody. W ramach projektu przewidujemy również osłonięcie parawanami drewnianymi 2 znajdujących się tu otwartych wiat śmietnikowych. Projekt przewiduje zachowanie biegnącego przez pas zieleni chodnika z tradycyjnych płytek chodnikowych oraz istniejących indywidualnych rabatek i ogródków kwiatowych stworzonych przez mieszkańców.

Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostają doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego

UZASADNIENIE PROJEKTU

Osiedle Sportowe - jedno z najpiękniejszych osiedli nowohuckich, w wewnętrznej części zabudowane jednopiętrowymi, kilkumieszkaniowymi budynkami, otoczonymi szerokimi zieleńcami, ciche, spokojne, wypełnione zapachami przyrody i śpiewem ptaków. Mieszkańcy osiedla to w przeważającej części rodziny pierwszych lokatorów, społeczność ludzi, znających się od dziecka. W dużej części są to również seniorzy (podobnie jak w całej najstarszej części Nowej Huty). Chętni spędzaliby czas razem, na swoim wspólnym trawniku, gdyby nie... brak infrastruktury. Nieliczne, najczęściej pojedyncze ławki zlokalizowane są przy wejściach do budynków lub w pobliżu ulic z ruchem samochodowym. Tymczasem - zieleniec rozciągnięty w centralnej części osiedla - zarasta dziczejącymi krzewami i drzewami i służy głównie wyprowadzaniu psów.
Niewielkie i piękne budynki mieszkalne osiedla mają jedną ogromną wadę - brak balkonów. Do obcowania z wszechobecną tu zielenią służą zatem głównie okna własnych mieszkań. Szczególnie dla osób starszych, o ograniczonej sprawności, ważne są wygodne miejsca do siedzenia i wypoczynku. Teren wskazany w projekcie - stanowić może znakomitą wspólną przestrzeń dla mieszkańców, szczególnie tych w wieku dojrzałym, sprzyjać wypoczynkowi, integracji, podtrzymywaniu relacji sąsiedzkich i inicjowaniu działań służących pojedynczym osobom i rodzinom w potrzebie ale także całej społeczności. Wiek i sytuacja materialna mieszkańców nie pozwalają na podjęcie samodzielnych działań służących zrewitalizowaniu swojego wspólnego ogrodu. Przepisy uchwały o Parku Kulturowym również nie pomagają "zwyczajnym" mieszkańcom, którzy gubią się w domysłach - co wolno, czego nie. Dla powodzenia realizacji marzenia mieszkańców konieczne jest wsparcie gminy, zarówno materialne jak i merytoryczne.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
projekt i dokumentacja Przygotowanie projektu i dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień i decyzji administracyjnych 16 000,00 PLN
zieleń Usunięcie zdziczałych krzewów, Posadzenie krzewów ozdobnych. 12 000,00 PLN
mała architektura ogrodowa Montaż małej architektury, np.: ławki z oparciem - 6 szt., leżaki plenerowe - 2 szt, huśtawka parkowa - 2 szt,. stolik plenerowy - 1 szt, kosze na śmieci - 4 szt, kosze na psie odchody - 2 szt., parawany drewnianych - 2 szt. 100 000,00 PLN
128 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Konsultacja terenowa z mieszkańcami, opracowanie dokumentacji projektowej I połowa 2023
Realizacja Realizacja projektu - rewitalizacja zieleni, zakup i ustawienie małej architektury II połowa 2023
powrót