Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica V NR 18:

"Kultura szansą dla więźniów samotności i starości"

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt lokalny - Dzielnica V Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Krowodrza

Dodatkowe lokalizacje: - SPzOS nr 5, al. Kijowska 8, 30-079 Kraków - SPzOI nr 12, al. Kijowska 3, 30-079 Kraków - VII LO, ul. Skarbińskiego 5, 30-071 Kraków - DA "Na Miasteczku", ul. Misjonarska 37, 30-058 Kraków - Rzymskokatolicka Parafia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, ul. Misjonarska 37; 30-058 Kraków - Miasteczko Studenckie AGH, ul. Rostafińskiego 7a, 30-072 Kraków - Biuro Projektu a Paulo, ul.Lea 55, 33-332 Kraków

Opis projektu

Dzielnicę V Krowodrza zamieszkuje sporo osób starszych oraz samotnych, którzy stracili sens i cel życia, co staje się przyczyną jeszcze szczelniejszego zamknięcia w czterech ścianach, a pandemia tylko pogłębiła problem. Chociaż Kraków prowadzi szeroką politykę senioralną zakładającą wiele atrakcyjnych propozycji dla osób starszych, to wiele z nich niestety nie korzysta z tych możliwości, gdyż według nich nie mają już po co i dla kogo żyć. Osoby starsze zmagają się nie tylko z chorobami, ale przede wszystkim z samotnością. Często są to osoby opuszczone przez rodzinę i swoich bliskich. Osamotnienie powoduje zamknięcie we własnym świecie, izolację, stany depresyjne, gnuśność oraz brak chęci do życia. Jesteśmy przekonani, że osoby te są w stanie ponownie aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Poprzez podejmowane przez nas całoroczne akcje chcemy pokazać im, że wciąż mają po co i dla kogo żyć oraz, że wiek i dolegliwości nie muszą być przeszkodą w codziennym spełnianiu marzeń. Celem projektu jest uwolnienie od smutku oraz przywrócenie radości i sensu istnienia „więźniom samotności i starości”. Proces starzenia się wcale nie musi kojarzony być tylko i wyłącznie z bezczynnością, pustką, niezadowoleniem czy chorobami. Wierzymy, że na każdym etapie życia można znaleźć jego urok, cieszyć się zdrowiem, odnajdywać szczęście w różnych codziennych sytuacjach i wydarzeniach oraz czerpać radość z aktywnego życia. W osobach starszych widzimy ogromne bogactwo społeczeństwa, dlatego chcemy dać im szansę na lepszą, aktywniejszą i barwniejszą przyszłość poprzez zadbanie w ich życiu o kulturę:
 
piękna, mimo szarości życia,
radości, mimo sytuacji w której się znajdują,
odpoczynku, mimo pędu życia, 

jakości, bo każdy człowiek ma godność, 
emocji, mimo ich braku lub nadmiaru, 
korzystania z życia, które warto dobrze przeżyć, 
towarzystwa, choć wielu odchodzi bezpowrotnie,
 
atrakcji, gdyż życie jest piękne,
 
planów, bo trzeba żyć,
aktywności fizycznej i zdrowia, choć ciągle ich ubywa 
ufności, bo w człowieka warto wierzyć 
lektury, bo warto czytać 
otoczenia, bo to mój dom
 
W ramach projektu chcemy osobom starszym i samotnym stworzyć przestrzeń kultury, która na nowo przywróci im radość, sens oraz cel życia:
 
Kultura piękna, jakości, otoczenia – Godność człowieka się nie starzeje! Osoby starsze powinny mieć możliwość godnego i pięknego życia, dlatego też chcemy zadbać o czystość i porządek w ich mieszkaniach. Od domu wszystko się zaczyna. Wierzymy, że nawet małe zmiany mogą sprawić, że mieszkanie osoby starszej stanie się lepiej zorganizowane, przytulne i pełne radości. W miarę możliwości chcemy nieść im pomoc w: porządkach domowych, podpowiedziach i sugestiach w odnowie oraz funkcjonalności wystroju domu, umeblowaniu mieszkania, myciu okien na święta, remontach (np. malowanie, gipsowanie, tapetowanie, wymiana wykładziny, paneli itp.) lub wykonaniu innych drobnych i większych napraw.
 
Kultura radości, emocji, atrakcji – Dopiero po 60-tce zaczyna się życie na pełnej petardzie! Zdajemy sobie sprawę z trudności, problemów i ograniczeń związanych z podeszłym wiekiem. Chcemy, aby na twarzach osób starszych znów zajaśniał uśmiech. Chcemy wnieść w ich życie radość poprzez: odwiedziny w domu, dotrzymywanie im towarzystwa, rozmowę, czytanie książek, granie w gry planszowe, a w miarę możliwości i pogody spacery na świeżym powietrzu (również z osobami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich).
 
Kultura odpoczynku, planów, rozwoju – Odpoczynek to nie tylko sen, ale umiejętne, rozwojowe i odkrywcze spędzanie czasu z samym sobą. Mamy tu na myśli nasze pasje oraz marzenia adekwatne do wieku i stanu zdrowia. Pragniemy zadbać, aby osoby starsze nie stały w miejscu, ale aby wciąż się rozwijały i każdego dnia odkrywały świat i uczyły się nowych rzeczy. Chcemy pokazywać im nowe możliwości, zaprosić do teatru, kina czy restauracji. Pragniemy pomagać w obsłudze komputera/tabletu/Internetu, urządzeń elektronicznych, aktywizacji w obszarze kompetencji cyfrowych. Osoby starsze często cierpią na bezsenność, ponieważ z nadmiaru wolnego czasu i braku zajęć śpią w ciągu dnia, co przekłada się na ich stałe zmęczenie. Pragniemy zachęcić oraz pomóc seniorom w planowaniu codziennych aktywności, aby pożytecznie wypełnić każdy ich dzień, zadbać o energię do działania, pozytywny nastrój i dobre samopoczucie oraz zachęcić ich do rozwijania i dbania o swoje zainteresowania.
 
Kultura zdrowia, czasu, towarzystwa – Kultura na co dzień, czyli pomoc w załatwianiu drobnych spraw np. robieniu zakupów, rejestracji i dotarciu do lekarza, kupowaniu leków, opłacaniu rachunków. Każdy dzień w życiu człowieka może być wartościowy i piękny, jeżeli się o to właściwie zadba. Wiele osób starszych wymaga postępowania rehabilitacyjnego nie tylko z powodu choroby, ale także ze względu na spowodowane wiekiem lub brakiem sensu życia obniżanie się sprawności funkcjonalnej. Dlatego chcemy zachęcić ich do wykonywania podstawowych ćwiczeń rehabilitacyjnych prowadzonych przez wolontariuszy, które zminimalizowałyby niepożądane skutki chorób i przyniosły trochę więcej swobody ruchowej, a w przyszłości pozwoliły na wyjście z domu. Niestety często taka forma rehabilitacji jest nie wystarczająca, dlatego chcemy zachęcać seniorów do skorzystania z profesjonalnej i systematycznej rehabilitacji świadczonej przez specjalistów. Seniorzy bardzo często nie dbają również o prawidłowe odżywianie i stąd wiele dolegliwości, których można by łatwo uniknąć. Chcemy zatem zachęcić ich do kultury odżywiania się i co jakiś czas przygotować dla nich jakieś smaczne i zdrowe danie.
 
Kultura społeczeństwa – Osoby starsze są bogactwem społeczeństwa, a ich życie jest jak otwarta księga, w której młodzi ludzie mogą znaleźć wielką mądrość oraz życiowe wartości. Poprzez organizację w pobliskich szkołach oraz Duszpasterstwie Akademickim "Na Miasteczku" prezentacji na temat traktowania ludzi starszych i samotnych, chcemy uwrażliwiać dzieci i młodzież na wielką wartość jaką seniorzy niosą ze sobą oraz zachęcać ich do włączania się w akcje na rzecz tych osób. Często ludzie traktują seniorów jako osoby bezużyteczne i usuwają je na margines, albo w ogóle o nich zapominają. Chcemy zaangażować jak największą ilość społeczeństwa, zarówno młodzież, jak i sąsiadów osób potrzebujących do podjęcia starań, aby osoby samotne i starsze znów mogły poczuć się wspierane i kochane, a naszym marzeniem jest, aby osoby opuszczone na nowo odzyskały kontakt ze swoją rodziną. Opieka nad ludźmi starszymi i samotnymi jest piękna, ale bywa  też bardzo uciążliwa, wymagająca umiejętnego zachowania i reakcji, dlatego chcemy przeprowadzić szkolenia dla naszych wolontariuszy, by wiedzieli jak rozmawiać, odpoczywać, przeżywać emocje, trudności oraz stawiać granice, kiedy trzeba i być asertywnym albo miłosiernym. 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Od października 2017 działamy w dzielnicy Krowodrza jako "Projekt a Paulo", czyli młodzi ludzie służący pomocą ludziom starszym i ubogim. Pomagamy w Klubie Seniora, który znajduje się w sąsiedztwie kościoła na Misjonarskiej 37. Wolontariusze kolejny rok pomagają indywidualnie odwiedzając osoby potrzebujące w ich domach oraz świadcząc pomoc w zakresie codziennych, podstawowych czynności. Chcemy zapewnić seniorom potrzebne środki czystości oraz sprzęt do sprzątania, zaproponować remonty. Bardzo często osoby starsze uważają, że nie ma potrzeby wydawania na to pieniędzy (czasem ich mają za mało), natomiast my wierzymy, że poprawa warunków mieszkaniowych przełoży się również na ich komfort życia, przywróci chęć do działania, radość z dnia codziennego, stworzy w nich świadomość estetyki oraz potrzeby dbania o swoje mieszkania. W czystym, posprzątanym i uporządkowanym otoczeniu przyjemniej spędza się czas. Często panuje przekonanie, że nie warto podejmować wysiłku dla osób starszych, ponieważ są oni u kresu życia. Naszym zdaniem jest całkowicie na odwrót! Niezależnie od tego ile czasu im zostało, chcemy zapewnić im czystą i przytulną przestrzeń, w której będą naprawdę dobrze się czuć. Mieszkanie dla wielu osób samotnych to jedyne miejsce spotkań z drugim człowiekiem. Kiedy jest ono w złym stanie, ludzie mogą wycofywać się z życia społecznego tłumacząc to wstydem. Jesteśmy przekonani, że poprawiając warunki mieszkaniowe przyczynimy się do ponownego otwarcia się tych osób. Mamy świadomość, że praca ze starszymi ludźmi będzie wymagać od nas jako ludzi młodych pokonywania własnych barier oraz wychodzenia ze swojej strefy komfortu. Poprzez otwieranie osób starszych i samotnych możemy wiele się od nich nauczyć, a zarazem mamy satysfakcję, że możemy pomóc drugiemu człowiekowi. Realizacja naszego projektu wpłynie również na promocję Krakowa jako miasta otwartego i dostosowanego do ludzi starszych i samotnych. Powodem smutku, a nawet depresji u osób starszych jest bardzo często zamknięcie się na swój własny świat. Chcemy zmieniać ich myślenie, aby udowadniać, że życie naprawdę może być piękne. Bardzo często osoby starsze są samotne, ale gdzieś obok jest rodzina, która o nich zapomniała. Będziemy starali się szukać sposobów na poprawę kontaktu naszych podopiecznych z ich bliskimi. Chcemy ubogacić osoby starsze i samotne naszą młodością. Naszą energią obudzić ich do życia. Bardzo mocno wierzymy, że dialog międzypokoleniowy jest możliwy. Pragniemy przełamywać stereotypy związane z postrzeganiem starości. Walczyć z wykluczeniem społecznym ze względu na wiek. Łączyć pokolenia. Uczyć tolerancji i odwagi życiowej. Inspirować do rozwijania swoich pasji niezależnie od wieku. Cieszyć się każdym dniem, każdą chwilą, każdą osobą. Udowadniać, że warto żyć.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Środki czystości i narzędzia do sprzątania np.: proszek i płyn do prania, płyn czyszczący do podłóg, środki czyszczące, płyn do mycia naczyń, płyn do mycia szyb, odświeżacz powietrza, zawieszka WC, itp. oraz np.: miotła, mop, odkurzacz, ścierka, wiadro, rękawiczki, gąbka, itp. 8 000,00 PLN
Remont np.: farby, grunt, pędzle, wałki, taśmy, artykuły BHP, folia, rękawice, wykładzina, panele, tapeta, narzędzia, gips, regipsy, armatura łazienki, lustro, meble, komody, pralka, zlew, lampy, żarówki, chodniczek, zasłony, żaluzje, rolety, drzwi, klamki, zawiasy itp.; instalacja wodno-kanalizacyjna, usługi specjalistów (hydraulik, gazownik, itp.); usługa wywozu np. gruzu, mebli, itp. 35 000,00 PLN
Rehabilitacja np.: masaże, ćwiczenia rehabilitacyjne (rehabilitanci), sprzęt do rehabilitacji, sprzęt ortopedyczny (np. poduszki, materace, kule, itp.), akcesoria dla seniorów (np. wózek na zakupy, pojemnik na leki itp.), środki pielęgnacyjne i higieniczne (np. balsamy, kremy, itp.), konsultacje psychologiczne związane z rehabilitacją (psycholog), itp. 30 000,00 PLN
Zainteresowania uwzględniając zainteresowania seniorów np.: wyjścia kulturalne (kino, teatr, muzeum, kawiarnia, restauracja, itp.), pasje (np.: książki, albumy, kwiaty, itp.) 4 000,00 PLN
Gastronomia np.: artykuły spożywcze (np.: warzywa, owoce, mięso, pieczywo, itp.), AGD, posiłki dla podopiecznych i wolontariuszy podczas remontów. 2 000,00 PLN
Warsztaty/ szkolenia dla wolontariuszy np.: wynagrodzenia dla prelegentów, itp. 6 000,00 PLN
Koszty organizacyjne np.: materiały biurowe (np.: papier do ksero, segregatory, długopisy, tonery, itp.), materiały reklamowe (np. plakaty, identyfikatory, koszulki, itp.), transport/komunikacja (np.: bilety parkingowe, paliwo, itp.), 5 000,00 PLN
90 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Sprzątanie + remonty + rehabilitacja + odwiedziny + wolontariat Cały rok 2023 01.01.2023 - 31.12.2023

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja zadania wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie osób starszych mieszkających na terenie Dzielnicy V poprzez przeciwdziałanie wykluczeniu tej grupy osób, podniesienie jakości życia osób starszych oraz pełniejsze ich uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym. Ponadto w ramach prowadzonych działań dzieci i młodzież zostaną uwrażliwieni na sytuację seniorów w ich środowiskach oraz zachęcanie do zaangażowania się w niesieniu pomocy ludziom starszym i samotnym.
powrót