Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica II NR 11:

Napij się na zdrowie! Poidełko miejskie

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt lokalny - Dzielnica II Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Aleja Daszyńskiego

Opis projektu

Projekt zakłada montaż poidełka miejskiego, tzw. zdroju/pitnika z wodą pitną na terenie zielonym w Alei Daszyńskiego, o ile to możliwe w pobliżu istniejącego placu zabaw.

Model poidełka powinien zostać dobrany tak, aby było ono dostępne dla wszystkich - dla dzieci, osób z niepełnosprawnością - a także umożliwiało zaczerpnięcie wody do własnej butelki oraz napojenie czworonoga.

Poidełko powinno być opatrzone tabliczką lub grawerem informującym o tym, że zostało zamontowane w efekcie zaangażowania mieszkańców Dzielnicy w Budżet Obywatelski.

Przykładowe realizacje poidełek:

 
 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

W Krakowie takie poidełka znajdują się już np. przy Sukiennicach, na Placu Niepodległości, w niektórych parkach - w letnie dni bardzo się przydają, zatem kolejne lokalizacje są jak najbardziej wskazane.

 
Aleja Daszyńskiego jest popularnym wśród mieszkańców ciągiem spacerowym oraz miejscem spędzania wolnego czasu - mieszańcy spacerują, wyprowadzają psy, spędzają z dziećmi czas na placu zabaw, grają w ping-ponga, zwyczajnie siedzą na ławkach. Dla wielu osób jest to też popularna trasa przejścia pomiędzy ul. Podgórską a ul. Dietla - zamiast pójścia chodnikiem przy ulicy można skorzystać z tego zielonego traktu. 
Wydaje się to zatem być idealna lokalizacja dla miejskiego pitnika/poidełka.
 
Woda z Krakowskich Wodociągów ma bardzo wysoką jakość i nadaje się do picia bezpośrednio z kranu. Jest drugą najlepszą "kranówką" pod względem czystości na świecie. Umieszczenie miejskiego poidełka w przestrzeni publicznej zachęci przechodniów - mieszkańców i turystów - do jej spróbowania. 
Dodatkowo wpisze się ono w trend ekologiczny dzięki umożliwieniu napełnienia własnej wielorazowej butelki czy bidonu.
Poidełko z misą/kranem na odpowiedniej wysokości umożliwi korzystanie z niego zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom. Projekt wychodzi także naprzeciw właścicielom czworonogów, którzy będą mogli bez problemu napoić swoje zwierzaki podczas spaceru.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Przygotowanie dokumentacji projektowej, zakup oraz montaż poidełka wykonanie dokumentacji projektowej, zakup niezbędnej armatury do przyłączenia, wykonanie przyłącza wodociągowego oraz odwodnienia do kanalizacji, zakup i montaż poidełka 180 000,00 PLN
180 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej 2023
Realizacja Realizacja robót budowlanych 2024

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Inwestycja pozytywnie wpłynie na potrzeby mieszkańców i zwierząt szczególnie w okresie wiosenno – letnim w dniach z podwyższoną temperaturą powietrza (okres upałów).
powrót