Projekty 2022 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 85:

Nie złam nogi przed Zalewem - pierwszy Nowohucki chodnik antysmogowy

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Ulica Bulwarowa Kraków

Opis projektu

Projekt zakłada remont chodnika prowadzącego nad Zalew Nowohucki od ulicy S. Wojciechowskiego w kierunku Zalewu Nowohuckiego. Remont chodnika zakłada wymianę zniszczonej nawierzchni na antysmogową.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Park miejski Zalew Nowohucki jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w tej części Krakowa. Od wielu lat jest to miejsce rekreacji, uprawiania sportu, wypoczynku, rekreacji Krakowian. Tężnia solankowa, basen, siłownia plenerowa, boiska, plac zabaw, scena plenerowa zachęcają mieszkańców miasta do spędzania czasu w tym miejscu. Rozwija się infrastruktura nad samym zalewem, natomiast dojście do niego we wskazanej lokalizacji jest fatalne. Remont chodnika ułatwi poruszanie się mieszkańcom i zapewni im komfortowe warunki dotarcia do tak ważnego miejsca. 

Stolica Małopolski od dawna walczy ze smogiem. Oprócz dofinansowania na nowe piece powinniśmy postawić również na nowoczesne rozwiązania - chodniki pochłaniające szkodliwe związki, np. dwutlenek azotu.

Beton, z którego wykonane są antysmogowe płytki chodnikowe ma właściwości fotokatalityczne. W ich produkcji wykorzystywany jest cement z dodatkiem nanometrycznego dwutlenku tytanu. Pod wpływem działania promieni słonecznych jest w stanie zredukować stężenie szkodliwych substancji w powietrzu. Rozkładane substancje stają się nieszkodliwe, a następnie wraz z wodą deszczową odprowadzane są do gleby. Innymi słowy pod wpływem światła dochodzi do utleniania szkodliwych tlenków do nieszkodliwych jonów azotanowych.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Remont remont chodnika 280 000,00 PLN
280 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
remont remont chodnika II-IV kwartał 2023 roku

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Remont chodnika prowadzącego nad Zalew Nowohucki pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo i komfort Krakowian chcących wypocząć nad Zalewem. Nowa nawierzchnia antysmogowa poprawi jakość powietrza co nie jest obojętne dla zdrowia Mieszkańców. Dodatkowo remont poprawi estetykę i funkcjonalność infrastruktury.
powrót