Projekty 2022 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 75:

MEGA PUMPTRACK –PARK SPORTOWY– ścieżka zdrowia cd.

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Na działce miejskiej nr 102/12 w okolicy skrzyżowania ul. Sołtysowskiej i ul. Centralnej

Opis projektu

Mega Pumptrack - jest niejako rozszerzeniem realizowanego projektu Budżetu Obywatelskiego z 2021r Plac zabaw i siłownia na świeżym powietrzu – ścieżka zdrowia. Projekt dotyczy rewitalizacji terenu na działce miejskiej poprzez stworzenie ogólnodostępnego, bezpiecznego pumptracku, kształtując przestrzeń z uwzględnieniem środowiska przyrodniczego. Pumptrack o nawierzchni bitumicznej (trwałej i bezobsługowej), uwzględniający użytkowników w każdym wieku, również tych najmłodszych.
Rozpatrywany teren znajduje się w Czyżynach i jest na trasie pomiędzy Parkiem Lotników, a Łąkami Nowohuckimi, a więc na rekreacyjnej trasie dla pieszych i rowerzystów. Powstały pumptrack wraz z placem zabaw i siłownią zewnętrzną mógłby stanowić część Parku Sportowego utworzonego na terenie US2 , idealnie wpisując się w zapisy Planu Zagospodarowania Przestrzennego (US2- teren przeznaczony pod sport i rekreację) i plany miejskie (koncepcja stworzenia nowego Parku na tym terenie). Docelowo byłoby to doskonałe miejsce dla każdego (dzieci, młodzież, rodzice, osoby starsze) kto chciałby aktywnie spędzać czas na zewnątrz.
Przewiduje się realizację długości toru do wysokości zabezpieczonych środków finansowych i skonsultowanie docelowego projektu zagospodarowania terenu z autorem projektu BO.
Dopuszczalne jest realizowanie projektu z możliwością rozbudowy w przyszłości.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

To my mieszkańcy Krakowa w trosce o zdrowie sami próbujemy stworzyć przyjazną przestrzeń dla dzieciaków, dla nas, dla każdego, kto chce aktywnie spędzać czas pośród przyrody.
Teren już wiele lat stoi niezagospodarowany, a przez to marnuje się potencjał ludzi. Nie chcemy tracić więcej czasu, żeby nie zaprzepaścić talentów, żeby jak najszybciej rozwijać sport, poprawić kondycję mieszkańców, a co za tym idzie ich zdrowie.
To my dorośli - rodzice mamy zadanie nauczyć nasze pociechy czym jest sport i zdrowy tryb życia. Wiemy, że dzieciaki bardzo potrzebują aktywnie spędzonego czasu na świeżym powietrzu i potrzebują do tego bezpiecznej przestrzeni. Dbając o odpowiednią aktywność fizyczną od najmłodszych lat, budujemy fundamenty zdrowia na całe życie. Dziś na olimpiadzie są takie dyscypliny jak wspinaczka sportowa, jazda na deskorolce(skateboarding), kolarstwo górskie czy BMX. Trzeba aktywować i szkolić najmłodszych, żeby mieć spośród kogo szukać talentów. Trzeba także dawać im dobry przykład, dlatego tak ważne jest umożliwianie aktywnego spędzania czasu wielopokoleniowo (dzieci+młodzież+rodzice+seniorzy). Poza tym jeśli chcemy, żeby ludzie zaczęli się ruszać to sport musi być w modzie. Tak to dzisiaj działa, dlatego potrzeba fajnych miejsc gdzie można uprawiać sport i dlatego tak ważna jest ogólnodostępna infrastruktura sportowa. Jako mieszkańcy chcemy mieć możliwość spędzania aktywnie wolnego czasu w sposób bezpieczny, pożyteczny i przyjemny. Cóż nam z planów i wizji na papierze? Ta przestrzeń potrzebna jest już tu i teraz. Bardzo zależy nam na młodych ludziach, dlatego chcemy stworzyć dla nich zachęcające miejsce do spędzania wolnego czasu aktywnie i na świeżym powietrzu, gdzie będą mogli doskonalić się w technice jazdy, zdobywać nowe umiejętności, ale też świetnie się przy tym bawić. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu trasy pumptracki są bezpieczne na każdym poziomie zaawansowania. Są przejezdne na zróżnicowanych prędkościach, zarówno dla małych rowerków jak i dużych rowerów górskich. Takie miejsca sprzyjają budowaniu dobrych relacji społecznych, uczą współpracy, organizacji, planowania, ale też są miejscem zawierania nowych przyjaźni. Spacerując z dziećmi w okolicy można spotkać wiele młodych ludzi oraz całe rodziny, które wychodzą z domu i chcą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Takich miejsc ciągle brakuje, a te które są, są często przepełnione. Obecny stan rozpatrywanego terenu (przeznaczonego pod sport i rekreację) -nierówna nawierzchnia, śmieci, zarośla i potłuczone szkło uniemożliwiają zabawę w tym miejscu.
Pumptracki to wspaniała inwestycja w przyszłość dzieci i młodzieży, w ich zdrowie oraz umiejętności społeczne. Dlatego efektem współpracy mieszkańców – rodziców powstał pomysł projektu stworzenia ogólnodostępnego pumptracku.


Wszyscy chcemy aby „odsetek mieszkańców uprawiających sport” był w Krakowie jak najwyższy, dlatego potrzeba zwiększenia oferty ogólnodostępnej infrastruktury sportowej. Tworząc ją zaktywizujmy mieszkańców, a w szczególności dzieci i młodzież.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja Realizacja w systemie zaprojektuj i zbuduj (długość toru do wysokości zabezpieczonych środków) 1 520 000,00 PLN
1 520 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Dokumentacja projektowa Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem wymaganych decyzji 2023
Realizacja Roboty budowlane 2024

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada budowę mega pumptracku w okolicy skrzyżowania ul. Sołtysowskiej i ul. Centralnej. Jego realizacja zachęci różne grupy wiekowe do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.
powrót