Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 70:

Oddechowy Kraków, przedszkola zdrowymi płucami miasta

Projekt odrzucony: Zgodnie z Regulaminem budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa, przyjętym Uchwałą Nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 stycznia 2021 roku, zgłoszone w dniu 24 kwietnia br. w ramach budżetu obywatelskiego zadanie o charakterze ogólnomiejskim pn. „Oddechowy Kraków, przedszkola zdrowymi płucami miasta” (wniosek nr BO.OM.70/22) zostało poddane weryfikacji formalnej oraz merytoryczno-prawnej. W wyniku weryfikacji merytoryczno-prawnej ww. projektu stwierdzono, iż zgłoszony projekt zadania nie spełnia wymogu określonego w § 17 ust. 1 pkt 5) Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa, przyjętego ww. Uchwałą Rady Miasta Krakowa. Przepis ten stanowi, iż w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty, które wymagają współpracy instytucjonalnej, jeżeli osoby odpowiedzialne za kierowanie daną instytucją nie przedstawiły wyraźnej, pisemnej gotowości do współpracy w formie oświadczenia. Niezbędne było zatem dostarczenie dokumentów potwierdzających wyrażenie zgody przez dyrektorów samorządowych przedszkoli, wszystkich tych, w których planowana była realizacja tego zadania. W dniu 7 lipca 2022 r. poinformowano Pana pisemnie o konieczności uzupełnienia wymaganej dokumentacji. Z uwagi na niedotrzymanie 14-dniowego terminu udzielenia odpowiedzi oraz w związku z faktem, iż Wnioskodawca ostatecznie zrezygnował z dostarczenia w regulaminowym terminie wymaganych ww. dokumentów projekt tego zadania został negatywnie zweryfikowany pod względem merytoryczno-prawnym.

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Przedszkola będące w zasobach miasta.

Opis projektu

Projekt zakłada wizyty wykwalifikowanego fizjoterapeuty pulmonologicznego we placówkach edukacji przedszkolnej na terenie miasta Krakowa. Celem wizyty będzie przeprowadzenie około 30-45 minutowego programu edukacyjnego dotyczącego zasad prawidłowego oddychania.  Program będzie realizowany osobno dla dzieci młodszych jak i starszaków, łącznie dla 3200 dzieci w całym mieście. 

Na warsztatach dzieci nauczą się jak świadomie i prawidłowo oddychać, a także zdobędą praktyczną wiedzę z zakresu prewencji chorób układu oddechowego czy edukacji środowiskowej (smog, alergie, wpływ człowieka na otoczenie miasta). Spotkanie z dziećmi z fizjoterapeutą będzie też okazją do ujawnienia oddechu dysfunkcyjnego i wczesne powiadomienie rodzica o problemie.
W czasie programu każde dziecko będzie brało czynny udział w ćwiczeniach oddechowych oraz zabawach edukacyjnych. Pojawią się plansze do uzupełnienia, quizy, kalambury. Po programie każde dziecko zostanie nagrodzone i otrzyma zestaw do ćwiczeń w domu (książeczkę, zestaw słomek, dmuchajkę) w formie prezentu.  

UZASADNIENIE PROJEKTU

Nierzadko objawy chorobowe często spotykane u dzieci, powiązane są z występowaniem nieprawidłowego wzorca oddechowego. Dziecko które nieświadomie oddycha przez usta, naraża się na nieprawidłowy rozwój twarzoczaszki, nieżyt nosa, choroby zębów, a w dalszej konsekwencji częste infekcje, czy nawet astmę. Dodatkowo podawanie pokarmów miękkich, półpłynnych, czy płynnych pozbawia dziecko naturalnej stymulacji rozwoju aparatu mowy, która musi być zastępowana ćwiczeniami, w tym ćwiczeniami oddechowymi.  Program ten jest programem profilaktycznym i edukacyjnym, ma dzieci uczyć a rodziców uwrażliwić, że pozornie błahe rzeczy jak właściwe wrota wentylacji, właściwa pozycja spoczynkowa języka, mają bardzo duże znaczenie dla rozwoju i zdrowia dziecka. Proste ćwiczenia oddechowe wykonywane w domu, mogą przełożyć się na zmniejszenie zapadalności na choroby układu oddechowego, które są zmorą każdego rodzica posyłającego swoją pociechę do przedszkola.  

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
zakup rekwizytów do ćwiczeń zakup plansz edukacyjnych oraz sprzętu do ćwiczeń dla dzieci (baloniki, słomki, piłeczki, inne) 1 500,00 PLN
zakup zestawów prezentowych dla dzieci przygotowanie 3200 upominków zawierających książeczkę z ćwiczeniami i akcesorium do ćwiczeń. Wydruk książeczki, zakup torby prezentowej oraz dmuchajki. 192 000,00 PLN
honorarium dla prowadzących Wizyta placówkach, uwzględniająca koszty dojazdu. Zarządzanie projektem. 35 000,00 PLN
Przygotowanie książeczki Przygotowanie książeczki z ćwiczeniami oddechowymi 2 500,00 PLN
231 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
przygotowanie paczek. materiałów i umówienie grup przedszkolnych złożenie zamówień na potrzebne akcesoria, przygotowanie paczek pierwsza kwartał 2023
realizacja programu rozpoczęcie wizyt wedle harmongramu drugi kwartał 2023
powrót