Projekt ogólnomiejski
NR 155:
Punkty dostępu Wi-Fi oraz ładowania urządzeń mobilnych
Projekt odrzucony:
Projekt zakłada montaż ławek zasilanych energią słoneczną, umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych oraz bezpłatny dostęp do Wi-Fi. Na etapie wstępnej weryfikacji przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii do różnych jednostek m.in. Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.
Z uzyskanych opinii dotyczących terenów objętych ochroną konserwatorską sprawowaną przez Miejskiego Konserwatora Zabytków wynika, że elementy małej architektury powinny być jednolite i wpisywać się w charakter poszczególnych miejsc oraz podkreślać ich walory historyczne. Z tego względu formy ławek z panelami solarnymi, zasilającymi wejścia USB, na terenach objętych ochroną zgodnie z art. 7 ustawy o ochronie zabytków, muszą być dostosowane do istniejących lub uzgodnione przez właściwego konserwatora zabytków modeli ławek. Nie dopuszcza się stosowania rozwiązań typowych, niewpisujących się w kontekst przestrzenny. Obecnie nie jest możliwe ustalenie ile czasu zajmie proces projektowy dla ławki solarnej oraz jakie byłyby koszty uwzględniające niezbędne uzgodnienia.
Z oficjalnej informacji w formie mapki (stanowi ona załącznik do Porozumienia pomiędzy Wojewodą Małopolskim a Gminą Miejską Kraków reprezentowaną przez Prezydenta Miasta Krakowa zawarte w dniu 11 maja 2010 r. w sprawie powierzenia prowadzenia niektórych spraw z zakresu właściwości Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków) zamieszczonej na stronie WUOZ (https://www.wuoz.malopolska.pl/poradnikmwkz/) wynika iż tereny na obszarze zespołu zabytkowego obejmującego historyczny zespół miasta Krakowa: Stare Miasto, Wawel, Stradom, Kazimierz, Podgórze, Nowy Świat, Piasek, Kleparz, Wesołą, wytyczony granicą przebiegającą od Al. 29 Listopada wzdłuż południowej granicy Cmentarza Rakowickiego do ul. Rakowickiej, dalej północną granicą zespołu Uniwersytetu Ekonomicznego i dalej na wschód do osi ul. Beliny Prażmowskiego, Rondem Mogilskim włączając obszar ronda, osią Al. Powstania Warszawskiego do ul. Grzegórzeckiej, osią ul. Grzegórzeckiej do torów kolejowych, wzdłuż torów kolejowych po ich wschodniej stronie do Al. Powstańców Wielkopolskich, osiami ulic: Powstańców Wielkopolskich, Powstańców Śląskich, Kamieńskiego, Konopnickiej do rzeki Wilgi, Wilgą do brzegu Wisły, Wisłą do Mostu Dębnickiego włączając most, osią Alej: Krasińskiego, Mickiewicza, Słowackiego do Al. 29 Listopada wchodzi w zakres właściwości Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.
W nawiązaniu do powyższego opinia WUOZ jest również niezbędna dla terenów wskazanych w propozycji zadania. W związku z brakiem odpowiedzi na prośbę o opinie, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie nie ma możliwości przeprowadzenia prawidłowej i pełnej weryfikacji merytoryczno – prawnej takiego projektu.
Biorąc pod uwagę powyższe, projekt otrzymuje opinie negatywną.
Edycja Budżet Obywatelski 2022
Projekt ogólnomiejski
- dotyczy całego obszaru
Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.
Lokalizacja
Główna lokalizacja:
Opis projektu
Bez telefonu oraz dostępu do Internetu wielu z nas czuje się dziś jak bez ręki. Ile razy zdarzało się Wam, że w momencie, w którym telefon był Wam najbardziej potrzebny ten właśnie się okazywał się być rozładowany.
Projekt zamontowania ławek solarnych umożliwiających ładowanie urządzeń i uzyskanie bezpłatnego dostępu do Internetu pozwoli ten problem rozwiązać i żadne już prawo Murphyego nie stanie Wam na drodze do znalezienia ulubionej restauracji czy skontaktowania się z bliskimi.
Ławki zamontowane będą w miejscach najbardziej uczęszczanych przez Krakowian czy turystów, a ich lokalizacja zostanie udostępniona w Mapach Google, dzięki czemu w awaryjnej sytuacji zawsze będziecie mogli znaleźć ten najbliższy punkt i podładować swój telefon czy uzyskać dostęp do Internetu.
Ponadto ławki, dzięki wyposażeniu ich w baterie słoneczne, staną się całkowicie samowystarczalne i ekologiczne.
UZASADNIENIE PROJEKTU
Dzięki zamontowaniu ławek umożliwiających ładowanie urządzeń mobilnych oraz bezpłatny dostęp do Internetu żaden mieszkaniec Krakowa oraz turysta nie będzie się już musiał obawiać o utratę zasięgu czy rozładowaną baterię w telefonie.
W związku z tym, że zostaną one postawione w najbardziej uczęszczanych miejscach w Krakowie, a ich lokalizacja dostępna będzie przez Mapy Google, znajdziecie je z łatwością.
Rozwiązanie to będzie szczególnie korzystne dla przyjezdnych, którzy zwiedzając Kraków nie mają gdzie podładować swoich telefonów czy uzyskać dostęp do Internetu bez zatrzymywania się w jakimś lokalu. Skorzystają na nim jednak również mieszkańcy, którzy przemieszczając się przez Kraków często spotykają się z problemem rozładowanego telefonu, który uniemożliwia im kontakt z najbliższymi.
Dzięki zasilaniu ławek energią słoneczną prąd, którym naładujecie swój telefon będzie jak najbardziej ekologiczny.
Kosztorys Nazwa | Opis | Koszt |
Zamówienie oraz montaż 15 ławek solarnych | | 150 000,00 PLN |
| | 150 000,00 PLN |
Harmonogram działań Nazwa | Opis | Data |
Analiza ofert oraz zamówienie ławek | | 28.02.2023 |
Montaż ławek | | 30.06.2023 |
Oddanie ławek do użytku | | 31.07.2023 |