Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 94:

Psychologia Bliżej Uczniów

Projekt odrzucony: Projekt BO.OM.94/22 „Psychologia Bliżej Uczniów” odrzucony z uwagi na niespełnienie wymagań zawartych w § 16 ust. 4 Uchwały nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 stycznia 2021 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa, tj. Od momentu zawiadomienia o brakach w projekcie lub konieczności dokonania modyfikacji zakresu rzeczowego, Wnioskodawca ma 14 dni na dokonanie korekty.”

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Opis projektu

Psychologia w szkołach jest często na niskim poziomie. Uczniowie zgłaszają brak odpowiedniego wsparcia i pomocy psychologicznej. W wielu szkołach brakuje psychologa z dyplomem, są jedynie pedagodzy. 

 
 
Chcemy stworzyć narzędzia, które pozwolą uczniom na anonimowe zgłoszenie swoich potrzeb i problemów, bez ryzyka stygmatyzacji przez rówieśników lub nauczycieli, a także zachęcą ich do szukania pomocy. Jednym z rozwiązań będzie wprowadzenie zakładki na stronie każdej szkoły, gdzie anonimowo lub imiennie będzie można zgłosić psychologowi szkolnemu swój problem na terenie szkoły np. przemoc ze strony rówieśników, problemy rodzinne, przemoc domową, problemy z narkotykami lub depresją. W przypadku, gdy szkoła nie ma strony internetowej, powinien zostać założony mail, na który uczniowie mogliby kierować swoje sprawy dotyczące ich problemów.

Jeżeli zgłoszenie będzie imienne psycholog szkolny będzie mógł bezpośrednio skontaktować się i zareagować. Jeżeli zgłoszenie będzie anonimowe, psycholog szkolny powinien wdrożyć odpowiednie szkolenia i prezentacje dot. możliwości pomocy i działań dostarczając je na forum klasy lub zbierając wszystkich uczniów szkoły w jednym miejscu np. na apelu szkolnym.

Dodatkowym narzędziem będą ankiety ewaluacyjne co pół roku dot. pracy psychologa w szkole z perspektywy uczniów, a także pytania dotyczące bezpieczeństwa w szkole oraz potrzeb i problemów, jakie pojawiają się u uczniów.
Chcielibyśmy również, aby psychologowie w szkołach mieli możliwość udziału w szkoleniach i współpracy aktywnej z organizacjami społecznymi pozaszkolnymi, które zajmują się edukacją np. antydyskryminacyjną.
 
Dodatkowo proponujemy przeznaczenie 200 tys. zł. na sfinansowanie kursów i szkoleń dla psychologów i pedagogów szkolnych, poszerzających ich kompetencje, wiedzę i umiejętności.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Psychologia w szkołach jest często na niskim poziomie. Uczniowie zgłaszają brak odpowiedniego wsparcia i pomocy psychologicznej. W wielu szkołach brakuje psychologa z dyplomem, są jedynie pedagodzy. 

Chcemy stworzyć narzędzia, które pozwolą uczniom na anonimowe zgłoszenie swoich potrzeb i problemów, bez ryzyka stygmatyzacji przez rówieśników lub nauczycieli, a także zachęcą ich do szukania pomocy.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Kursy i szkolenia dla pedagogów i psychologów szkolnych 200 000,00 PLN
Zakładki na stronach internetowych kwota przeznaczona na ewentualne koszty związane z założeniem zakładek na stronach internetowych szkoły. 5 000,00 PLN
205 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
realizacja projektu od marca 2023 roku
powrót