Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 100:

Doposażenie placów zabaw w urządzenia “bez barier”

Projekt odrzucony: Projekt zakłada zaprojektowanie ławek w formie rzeźb dla każdej dzielnicy. Zgodnie z uchwałą nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 stycznia 2021 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa, Rozdział 3. § 10. 1. Ustala się zakres informacji niezbędnych do złożenia projektu: 6) miejsce realizacji projektu. W związku z brakiem odpowiedzi na prośbę ZZM o podanie przez Wnioskodawcę konkretnej lokalizacji, złożona propozycja zadania nie spełnia warunków ww. uchwały. Dodatkowo Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie nie ma możliwości przeprowadzenia prawidłowej i pełnej weryfikacji merytoryczno – prawnej takiego projektu. Biorąc pod uwagę powyższe, projekt otrzymuje opinie negatywną.

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Opis projektu

Celem projektu jest poprawienie dostępności placów zabaw dla dzieci z niepełnosprawnościami. Zabawa na świeżym powietrzu powinna być dostępna dla każdego dziecka w równym stopniu! 
Projekt obejmuje: 
-  zakup zestawów składające się z 3 urządzeń integracyjnych na każdy z 5 placów zabaw: 
karuzeli integracyjnej, 
labiryntu integracyjnego, 
koła integracyjnego, 
- montaż urządzeń na placach zabaw, uprzątnięcie terenu po montażu, ewentualne uzupełnienie nawierzchni po wykonaniu wykopu pod fundamenty, 
- inspekcję audytora pod kątem zgodności placu zabaw z normą PN-EN 1176 po doposażeniu. 
 
Doposażeniem zostaną objęte place zabaw zgodnie z listą lokalizacji - Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego
 
 
W koszcie projektu uwzględniono usługę montażu, uprzątnięcie terenu, a także uzupełnienia nawierzchni po wykonaniu wykopu pod fundamenty. 
Audyt byłby wykonany przez specjalistów z zakresu dostępności oraz bezpieczeństwa na placach zabaw. 
Mieszkańcy będą mogli korzystać z projektu bez ograniczeń czasowych. 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu jest umożliwienie dzieciom z niepełnosprawnościami, aktualnie wykluczonym, zabawy na placu zabaw na równi z dziećmi zdrowymi. Dlaczego warto? Bo zabawa na placu zabaw powinna być dostępna dla każdego dziecka, bez względu na stopień sprawności! 
 
Urządzenia integracyjne, czyli dające możliwość jednoczesnego korzystania przez grupę użytkowników pełnosprawnych i z niepełnosprawnością, są wciąż rzadkością na placach zabaw, tymczasem powinny być standardem. 
 
Dzieci z niepełnosprawnością potrzebują znacznie więcej okazji do ruchu i kontaktów z rówieśnikami, niż mają szansę otrzymać w trakcie rehabilitacji. Montaż urządzeń, które pozwalają na ćwiczenia fizyczne i intelektualne to dodatkowa możliwość ćwiczenia na co dzień, a tym samym zwiększenie efektywności rehabilitacji, lepsza integracja społeczna i socjalizacja dzieci. Dla pełnosprawnych rówieśników to lekcja empatii, nauka o równości i szacunku dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu korzystają wszyscy. 
 
Doposażenie placu zabaw o urządzenia, z których mogą korzystać obie grupy użytkowników (pełnosprawni i z niepełnosprawnością) to oszczędność, bo jeden zestaw urządzeń nadaje się do wykorzystania przez wszystkich. 
 
Dzieci z niepełnosprawnościami muszą pokonać często spore odległości, by dotrzeć na dostosowany plac zabaw. Gdyby istniejące place zabaw zostały lepiej przystosowane do ich potrzeb, uwzględniając jednocześnie potrzeby dzieci pełnosprawnych, mogłyby korzystać z rekreacji na świeżym powietrzu codziennie, na równi z innymi dziećmi. 
 
Aby zapewnić dostępność na placu zabaw nie zawsze trzeba budować go od nowa, często to kwestia doposażenia w urządzenia integracyjne odpowiadające potrzebom dzieci. Nie zawsze bariery architektoniczne stanowią przeszkodę – często place zabaw posiadają odpowiednie nawierzchnie i możliwość wjazdu wózkiem inwalidzkim istnieje, ale brakuje urządzeń, z których tacy użytkownicy mogą skorzystać razem z rodzicem, rodzeństwem, koleżankami i kolegami. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Budowa Montaż urządzeń zabawowych oraz likwidacja barier architektonicznych na placu zabaw 450 000,00 PLN
Audyt Inspekcja powykonawcza 5 placów zabaw 10 000,00 PLN
460 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Budowa Montaż urządzeń zabawowych, inspekcja powykonawcza 5 placów zabaw 2023

Galeria

powrót