Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica IV NR 30:

Nasza MOBILNA łąka kwietna

Projekt odrzucony: Projekt zakłada wykorzystanie segmentowych skrzynek oraz posadzenie w nich roślin miododajnych i leczniczych. Na etapie wstępnej weryfikacji przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii do różnych jednostek. Z uzyskanych opinii wynika, że zastosowanie bylin w pojemnikach generuje wysokie roczne koszty utrzymania przekraczające 20% wartości projektu. Dodatkowo nieprzytwierdzone donice stwarzają okazję do aktów wandalizmu np. kradzieży. Zgodnie z zapisami uchwały nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 lutego 2021 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty 3) które, w przypadku projektów, których szacunkowy koszt realizacji przekracza 20 tys. zł, po realizacji generowałyby roczne koszty utrzymania wyższe niż 20% wartości projektu. W związku z powyższym projekt opiniuje się negatywnie.

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt lokalny - Dzielnica IV Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Dodatkowe lokalizacje: Autor zakłada ustawienie łąk w okolicach placów miejskich oraz alejek i chodników spacerowych. Działki nr K-41, 783/5, 783/6, 972, 973, 829/1, 654/11, 654/14

Opis projektu

Projekt zakłada ustawienie 50 segmentów (skrzynek) z kilkunastoma gatunkami roślin miododajnych i leczniczych. Autor zakłada postawienie łąk w miejscach z dużą ilością betonu np. placach miejskich oraz wzdłuż chodników i ścieżek spacerowych, gdzie nasadzenia z różnych powodów nie są możliwe.
Łąki kwietne to synonim bioróżnorodności, stają się domem oraz "stołówką" dla wielu gatunków owadów. W ten sposób ułatwiamy "życie" również owadom zapylającym, których jest coraz mniej, a które są dla nas niezbędne. Zastosowane będą gatunki o różnej barwie i różnym okresie kwitnienia. Wpłynie to niewątpliwie korzystnie na miejski ekosystem i sprawi, że okolica, w której żyjemy stanie się przyjemna dla oka. Łąki wpłyną również na czystość powietrza oraz pozwolą na obserwacje roślin oraz owadów je odwiedzających. W mieście siane są standardowe łąki kwietne, mobilne łąki to pomysł uzupełniający w miejscach, gdzie nie są możliwe naturalne wysianie. Dodatkową zaletą mobilnych łąk kwietnych jest możliwość łatwego ich przemieszczenia i ustawienia w dowolnym miejscu.
Łąki kwietne wabią kolorem i zapachem, w wielu miastach pomysł się przyjął i są realizowane kolejne projekty. Wilanów jako dzielnica ceniąca sobie zieleń i ekologię z pewnością powinna skorzystać z doświadczenia innych miast w tym zakresie.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Mobilne łąki kwietne uatrakcyjnią okolice, sprawią, że place staną się bardziej kolorowe, korzystnie wpłyną na ekosystem i czystość powietrza.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt i realizacja projekt i realizacja 50 000,00 PLN
50 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt i realizacja projekt i zakup II-III kwartał 2023
powrót