Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica IV NR 42:

Wyjątkowy stojak na rowery w Dworku Białoprądnickim

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt lokalny - Dzielnica IV Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Teren Dworku Białoprądnickiego, ul. Papiernicza 2

Opis projektu

Jazda na rowerze zyskuje na popularności. To ekologiczny i prozdrowotny transport. Nie tylko podążając za trendami, ale przede wszystkim wsłuchując się w potrzeby mieszkańców Krakowa, chcemy przyczynić się do tego, żeby Dzielnica IV była bardziej rowerowa. Przez trwające w okolicy remonty, ten środek transportu staje się najlepszym rozwiązaniem i często pierwszym wyborem okolicznych mieszkańców. Chcemy utrwalić dobre praktyki jazdy na rowerze i kontynuować pozytywne zmiany infrastruktury rowerowej w tych okolicach. Żeby to było możliwe potrzebujemy nie tylko ścieżek rowerowych, ale również bezpiecznych miejsc postojowych, parkingów rowerowych i rozwoju całej infrastruktury. Naszym celem jest montaż oryginalnego, dedykowanego stojaka w formie napisu „dworek” na teranie Dworku Białoprądnickiego przy ul. Papierniczej 2.

 
Projekt chcemy skonsultować z Miejskim Konserwatorem Zabytków, który wyrazi zgodę na postawienie konstrukcji będącej jednocześnie stojakiem nawiązującej do otoczenia. Dzięki temu tworzymy nie tylko estetyczne i niepowtarzalne otoczenie poprzez montaż małej architektury, ale również utrwalamy zdrowe praktyki, pamiętając nie tylko o zdrowiu mieszkańców, ale również o czystym środowisku i ekologii. Stojak rowerowy byłby w postaci dużej stalowej konstrukcji. Do tego typu stojaka można przypiąć ponad 20 rowerów.
 
Dlaczego rower w postaci napisu? To element sztuki użytkowej, która nadaje kolorytu miejskiej przestrzeni. Sztuka użytkowa to coś z czego mieszkańcy korzystają, ma ona więc praktyczny wymiar, a ponadto to coś, co przestrzeń miejską uzupełnia podkreśla jej walory, ale jej nie dominuje.
 
1. Pierwszym krokiem jest ogłoszenie przetargu na stojaki i wybranie najkorzystniejszej oferty oraz konsultacja z Miejskim Konserwatorem Zabytków.
2. Drugim etapem jest wykonanie projektu, czyli szczegółowy projekt stojaka, jego wykonanie wraz z montażem.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Warto promować jazdę na rowerze, gdyż zmniejsza to liczbę samochodów, a zarazem produkcję spalin, oraz zwiększa bezpieczeństwo uczestników ruchu rowerowego. Rozbudowana infrastruktura rowerowa zachęci mieszkańców to częstszego wyboru roweru jako codziennego środka komunikacji. Jest to również promowanie zdrowego stylu życia. Zamontowanie dodatkowych stojaków na rowery będzie bardzo dużym udogodnieniem, gdyż w Krakowie jest zbyt mała liczba takich urządzeń. Rowerzysta ponadto ma pewność, że ma do czego przypiąć rower, co zmniejsza prawdopodobieństwo kradzieży. 
 

Dworek Białoprądnicki to serce Białego Prądnika. Podczas dużych eventów, które odbywają się w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, pojawia się częsty problem z przypięciem rowerów w dedykowanym do tego miejscu. Obecny stojak nie spełnia swojej funkcji. Mieści on jedynie 5 małych rowerów, co nie zaspakaja dużo większych potrzeb uczestników imprez, bywalców restauracji czy osób które odwiedzają Park Kościuszki. Podczas dużych wydarzeń rowery są przypinane do ogrodzenia i ławek, co uwidacznia skalę problemu. Co miesiąc Dworek odwiedza kilkaset uczestników zajęć stałych i wydarzeń cyklicznych, a w wakacje podczas letnich eventów te liczby dochodzą nawet do kilku tysięcy.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt, wykonanie i montaż stojaka Zaprojektowanie dedykowanego, unikalnego stojaka rowerowego na ponad 20 rowerów, wykonanego ze stali. Realizacja projektu i montaż na terenie Dworku Białoprądnickiego. 30 000,00 PLN
Promocja rowerowego stylu życia. Odsłonięcie stojaka w formie wydarzenia dla mieszkańców: - podstawowy serwis rowerowy - nauka bezpiecznej jazdy dla dzieci - slajdowisko z ciekawymi trasami rowerowymi w okolicy. - spotkanie na temat zdrowego trybu życia. 5 000,00 PLN
35 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przetarg kwartał 4 2022
projekt, wykonanie i montaż Zaprojektowanie dedykowanego, unikalnego stojaka rowerowego na ponad 20 rowerów, wykonanego ze stali. Realizacja projektu i montaż na terenie Dworku Białoprądnickiego. do czerwca 2023
promocja rowerowego stylu życia Odsłonięcie stojaka w formie wydarzenia dla mieszkańców: - podstawowy serwis rowerowy - nauka bezpiecznej jazdy dla dzieci - slajdowisko z ciekawymi trasami rowerowymi w okolicy. - spotkanie na temat zdrowego trybu życia. lipiec 2023

Galeria

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki jest największym ośrodkiem w dzielnicy Prądnik Biały. Bardzo wielu odbiorców oferty kulturalnej i artystycznej korzysta właśnie z rowerów jako głównego środka lokomocji. Jest to szczególnie widoczne w okresie letnim podczas wydarzeń plenerowych. Stworzenie miejsca, w którym bezpiecznie będzie można zostawić swój jednoślad, znacząco ułatwi mieszkańcom Prądnika Białego korzystanie z oferty ich dzielnicowego ośrodka kultury. Fakt, że koncepcja zostanie uzgodniona we współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków, gwarantuje, że będzie to konstrukcja dopasowana do unikalnego charakteru obiektu. Miejsce stanie się bardziej przyjazne dla uczestników życia kulturalnego oraz będzie świadectwem, że miejskie instytucje dbają i wspierają formę jazdy na rowerze jako alternatywę dla jazdy samochodem (jak np. w kampanii "Rowerem do pracy"). Rozbudowana infrastruktura rowerowa w perspektywie długoterminowej zachęci mieszkańców miasta do częstszego korzystania z rowerów jako codziennego środka transportu.
powrót