Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica V NR 25:

Sortujmy na polu!

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt lokalny - Dzielnica V Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Najbardziej uczęszczane miejsca w dzielnicy - parki, pętle i place zabaw. • Park Jordana • Park Krakowski • Park Młynówka Królewska • Park św. Wincentego a Paulo • Park Kieszonkowy - Ogród Literacki

Opis projektu

Segregacja w terenie


W naszych domach i miejscach pracy egzekwowane jest segregowanie odpadów - i słusznie. Jednak w przestrzeni publicznej dostępne są zazwyczaj jedynie kosze na odpady zmieszane. Najwyższy czas to zmienić - w szczególności w okolicy parków i placów zabaw.

Proponuję zakup, montaż i obsługę 4 koszy 3-komorowych pozwalających na sortowanie:
  • szkła,
  • metali i tworzyw sztucznych,
  • odpadów zmieszanych.
Ewentualnie, aby obniżyć koszty eksploatacji, do istniejących koszy na odpady zmieszane projektodawca dopuszcza dostawienie koszy 2-komorowych (szkło / tworzywa sztuczne).

Z uwagi na sposób korzystania z terenów publicznych (i typy generowanych tam odpadów), dodatkowe sortowanie na “papier” i “bioodpady” wydaje się mniej przydatne, zatem lepiej za tę samą kwotę postawić więcej koszy 3-komorowych niż mniej 5-komorowych.
 
Nie chodzi tu o charakterystyczne, ale kłujące w oko i zajmujące sporo miejsca “dzwony”, tylko o estetyczne a praktyczne kosze wg projektu koszy przygotowanego w ramach podobnego projektu z BO2021.

Lokalizacja koszy powinna być uzgodniona z projektodawcą i radnymi dzielnicy, uwzględniając:
  • liczbę potencjalnych użytkowników,
  • ilość dostępnego miejsca,
  • łatwość podjechania samochodem MPO.
W pierwszej kolejności rozważone powinny zostać największe parki, place zabaw i pętle komunikacji miejskiej na terenie dzielnicy.
 
W razie skutecznego przegłosowania projektu “Sortujmy na polu!” w większej liczbie dzielnic projektodawca liczy na ich współpracę przy ogłoszeniu wspólnego przetargu, aby w hurcie uzyskać lepszą cenę zakupu i montażu koszy. Ewentualne wygenerowane dzięki temu oszczędności powinny zostać przeznaczone na dodatkowe kosze.

UZASADNIENIE PROJEKTU

W przestrzeni publicznej poszczególnych dzielnic bardzo brakuje możliwości pozbywania się śmieci na spacerze w sposób ekologicznie odpowiedzialny, bez konieczności długiego noszenia ich ze sobą. Dodatkowo istniejące kosze na odpady zmieszane szybko się przepełniają - głównie z powodu nadmiaru butelek i puszek.


Choć segregacja jest ważna, trudno się do niej w pełni przekonać, kiedy miasto nie umożliwia jej także “w terenie”, czyli po naszemu - na polu.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup + montaż Zakup i montaż 4 koszy - 4 * 12000 zł 48 000,00 PLN
Obsługa Obsługa koszy (opróżnianie) 9 800,00 PLN
Opracowanie dokumentacji projektowej Opracowanie dokumentacji projektowej 15 000,00 PLN
72 800,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Rozpoczęcie realizacji Realizacja zadania II połowa 2023 r.
Opracowanie dokumentacji projektowej Opracowanie dokumentacji projektowej I połowa 2023 r.
Utrzymanie czystości koszy Utrzymanie czystości koszy 2024

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada montaż 4 praktycznych i estetycznych koszy do segregacji odpadów w miejscach najbardziej uczęszczanych przez spacerujących mieszkańców. Realizacja tego projektu przyczyni się do utrzymania czystości w mieście i zwiększy świadomość Mieszkańców Krakowa dotyczącą dbania o środowisko.
powrót