Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica I NR 37:

Humanitarna deratyzacja - przeprowadzka zamiast trutki

Projekt odrzucony: Wydział Kształtowania Środowiska opiniuje negatywnie wniosek nr BO.D1.37/22 - „Humanitarna deratyzacja-przeprowadzka zamiast trutki.” Powyższy projekt jest niezgodny z obowiązującymi przepisami prawa: Obowiązek przeprowadzania deratyzacji wynika z art. 22 ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. (Dz. U. Z 2021 r. poz. 2069) o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, zgodnie z którymi: „Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności: 2) zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki”. Natomiast, zgodnie z art. 35 Regulaminu Utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Kraków stanowiącym załącznik do Uchwały nr XLV/1200/20 z 16 września 2020 r. Rady Miasta Krakowa w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Kraków: „Właściciele nieruchomości położonych na obszarze Gminy Miejskiej Kraków zobowiązani są do przeprowadzania deratyzacji nieruchomości w ciągu roku: 1) w terminie od 15 października do 15 marca w sposób ciągły, 2) każdorazowo w przypadku wystąpienia populacji gryzoni na terenie nieruchomości w ilości i według instrukcji stosowania danego preparatu.” Używane środki gryzoniobójcze powinny być dopuszczone do obrotu handlowego przez Ministra Zdrowia, a miejsce ich rozłożenia odpowiednio oznakowane. Wobec powyższego stosowanie innych niż chemiczne metod prowadzenia deratyzacji przepisy nie przewidują. Ponadto informuję, że szczury wędrowne są uznawane za bardzo poważne szkodniki, szczególnie ze względu na to, że pasożytują na nich wszy i pchły, które przenoszą wiele chorób groźnych dla ludzi. Należą do nich dżuma, dur brzuszny, włośnica, tularemia i leptospirozy. Same szczury szkodzą ludziom poprzez wyjadanie i zanieczyszczanie odchodami zapasów jedzenia, oraz uszkadzanie instalacji i budynków. Mogą zabijać zwierzęta domowe i hodowlane (https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczur_w%C4%99drowny). Informuję, iż przenoszenie szczurów jest całkowicie nieuzasadnione, gdyż może prowadzić do rozprzestrzeniania chorób. Także pomysł relokacji szczurów poza środowisko miejskie jest pomysłem chybionym, a wręcz niehumanitarnym, gdyż szczury poza tym środowiskiem nie są w stanie przetrwać. Niewłaściwe jest także przekazywanie szczurów, będących szkodnikami i roznosicielami chorób do ZOO, gdzie przebywa wiele rzadkich gatunków zwierząt, w tym także zagrożonych wyginięciem.

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt lokalny - Dzielnica I - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Opis projektu

Projekt zakłada przeprowadzenie pilotażowego programu wyłapywania do pułapek żywych szczurów na terenie Dzielnicy I Stare Miasto zamiast rozkładania tradycyjnych trutek. Pozwoli to na humanitarne pozbycie się zwierząt z terenów kamienic, skwerów i.in. W pierwszej kolejności do programu powinny móc się zgłosić lokatorzy kamienic, gdzie istnieje problem szczurów, poza tym programem powinny być objęte skwery, tereny zielone i nieruchomości gminne.

Program polegałby na zakupie klatek do odłowu żywych szczurów, myszy i małych ssaków np. kun. Były wabione pożywieniem a po wejściu do klatki żywołownej zamykałyby się klapki. Pracownicy kilka razy dziennie sprawdzaliby klatki. Złowione zwierzęta mogłyby być oddawane do ZOO lub wypuszczane w lesie, daleko od siedzib ludzkich. W humanitarny sposób, bez zabijania, można by było pozbyć się problemu szczurów z piwnic i budynków. 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Problem szczurów, zwłaszcza w piwnicach kamienic, terenach zielonych, opuszczonych kioskach i.in. miejscach jest poważny. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
zakup klatek 2000 żywołownych 20 000,00 PLN
obsługa klatek 10 000,00 PLN
niezbędny sprzęt, przynęty itd. 10 000,00 PLN
40 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
działania początek 01.2023
działania koniec 12.2024
powrót