Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 148:

Kolorowe schody

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

490 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Stare Podgórze, ul. Tatrzańska

Krótki opis projektu

Projekt przewiduje odnowienie kolorowych (tzw. tęczowych) schodów na ul. Tatrzańskiej. Zakres prac obejmie punktowe remonty stopni, budowę nowego oświetlenia oraz wykonanie nowej stylizowanej poręczy schodów oraz odświeżenie zniszczonego malowania.

Opis projektu

Historia Kolorowych schodów sięga czerwca 2013 roku. Wtedy to jedna z bocznych ulic Podgórza – Tatrzańska przy okazji konkursu Fresh Zone na festiwalu Grolsch ArtBoom została zamieniona w nieszablonową atrakcję turystyczną w Krakowie. Schody zostały pomalowane, a na ich stopniach wypisano 55 cytatów najróżniejsze mniej lub bardziej lotne powiedzonka.
 
W ciągu kilku kolejnych lat Kolorowe schody stały się jedną z najbardziej nietypowych atrakcji miejskich wymienianych w przewodnikach turystycznych. Niestety czas był nieubłagany. Farba na schodach starła się, a cytaty przestały być czytelne, a samo miejsce straciło swój pierwotny urok.
 
Kolorowe schody, styczeń 2023 r., fot. T. Łyczakowski
 
W 2020 roku w ramach Budżetu Obywatelskiego zgłoszono zadanie mające przywrócić pierwotny blask schodom. W ramach zadania zaplanowano pomalowanie schodów na pierwotnym odcinku oraz pomalowanie również schodów na odcinku od ul. Potebni w stronę ul. Rękawka. Zadanie wygrało w ramach głosowania i zostało zrealizowane w 2021 roku w ramach współpracy Miasta Krakowa, KBF, ZDMK i ZZM.
 
Schody po renowacji, listopad 2021 r., fot. M. Lasyk
 
Po ponad 1,5 roku od realizacji zadania stan schodów wymaga ponownej pilnej interwencji. Użyta w trakcie ostatnich prac farba okazała się nietrwała. W chwili obecnej ciężko dostrzec efekty prac z listopada 2021 roku - przypomina nam to tylko informacja na pierwszym stopniu, że zadanie zostało zrealizowane w ramach BO Miasta Krakowa. Ciekawa atrakcja znów straszy, kolory uległy zatarciu, cytaty są mało czytelne, schody stały się nawet celem aktów wandalizmu
 
Kolorowe schody, styczeń 2023 r., fot. T. Łyczakowski
 
W ramach projektu Kolorowe schody planowane jest przeprowadzenie kompleksowych prac mających przywrócić właściwy wygląd temu niesamowitemu miejscu wśród których należy wymienić:
 
- malowanie i odnowienie schodów specjalną farbą epoksydową do betonu (zapobiegnie to szybkiemu ścieraniu kolorów)
- wymiana małoestetycznej barierki wzdłuż ciągu schodów i zastąpienie jej ozdobną balustradą
- wymiana starej latarni znajdującej się na początku schodów na latarnie ozdobną oraz montaż kolejnych nowych 2-3 stylizowanych latarń
- ewentualne wstawienie miniwitraży, które kolorystyką będą korespondować i nawiązywać do schodów, do kloszy latarń (w przypadku, gdyby koszt witraży wykonanych ze szkła był znaczący Wnioskodawca przewiduje możliwość zastąpienia ich zwykłą taflą szkła pokrytą zadrukowaną folią (tak jak to miało miejsce w przypadku wystawy o krakowskich witrażach na Plantach)
- wymiana uszkodzonych płytek (nie więcej niż 5% całkowitej powierzchni schodów)
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Realizacja projektu Kolorowe schody będzie skutkować zwiększonym bezpieczeństwem w okolicy (montaż dodatkowego oświetlenia), zwiększeniem atrakcyjności miejsca, poprzez właściwe odmalowanie schodów pozwalające na utrzymanie stosownego efektu w dłuższym horyzoncie czasowym oraz ogólną poprawę estetyki miejsca poprzez instalację stylizowanej barierki/poręczy i latarń.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Malowanie schodów wykonanie malowania schodów z zastosowaniem specjalnej trudnościeralnej farby epoksydowej do betonu 120 000,00 PLN
Opracowanie dokumentacji projektowej Opracowanie dokumentacji projektowej uwzględniającej wykonanie oświetlenia,poręczy,malowania schodów 60 000,00 PLN
remonty cząstkowe schodów drobne remonty cząstkowe schodów 10 000,00 PLN
montaż latarń wymiana latarni i montaż dodatkowych 3-4 latarń oraz wykonanie niezbędnych przyłączeń 100 000,00 PLN
Wykonanie i montaż barierki wymiana mało estetycznej poręczy na stylizowaną barierkę 200 000,00 PLN
490 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie niezbędnej dokumentacji projektowej opracowanie niezbędnej dokumentacji projektowej 2024 r.
Realizacja zadania na podstawie dokumentacji wykonanie niezbędnych napraw schodów, malowanie, montaż latarń i ozdobnej barierki 2025 r.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Kolorowe schody – ul. Tatrzańska – w ciągu ostatnich lat stały się atrakcją turystyczną Krakowa. Projekt zakłada ich odnowienie i pomalowanie. Oprócz tego przewidziany jest montaż nowych stylowych latarni oraz poręczy przy schodach. Działania te wpłyną na poprawę estetyki miejsca, zwiększą atrakcyjność, jak również przysłużą się do poprawy bezpieczeństwa w tym rejonie.
powrót