Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 2:

Poprawmy bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

1 520 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Obszar Miasta Krakowa

Krótki opis projektu

W ramach projektu przejścia dla pieszych położone w wielu lokalizacjach na terenie całego miasta zostaną odpowiednio doświetlone i nie będą już tonąć w ciemnościach, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa. Wspólnie możemy komuś uratować życie!

Opis projektu

W ramach projektu przejścia dla pieszych położone w wielu lokalizacjach na terenie całego miasta zostaną odpowiednio doświetlone i nie będą już po zmroku tonąć w ciemnościach, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa. Wspólnie możemy komuś uratować życie!


Latarnie przy niektórych krakowskich ulicach świecą tylko punktowo, a spore fragmenty jezdni toną w ciemnościach. Wiele przejść dla pieszych znajduje się akurat w miejscu, gdzie pada cień. Czasem dochodzi  nawet sytuacji, że otoczenie ,,zebry" jest całe rozświetlone, a przechodnie muszą poruszać się w mroku.  Kierowcy wyjeżdżając z pod światła lamp gorzej widzą w ciemnościach, bo ludzkie oko potrzebuje czasu, żeby zaadaptować się do nowych warunków. Dlatego paradoksalnie źle ustawione oświetlenie może stanowić większe zagrożenie niż jego brak. Konieczne są pilne działania w celu poprawy sytuacji na licznych drogach.

Problem dotyczy wielu przejść dla pieszych, a dużo społeczności lokalnych od lat nie może się doprosić o niezbędne inwestycje. Dlatego jak to często bywa mieszkańcy muszą sami wziąć sprawy w swoje ręce, czego wyrazem jest ten projekt
Przejścia powinny zostać doświetlone po przez instancję nowych latarni lub dowieszek jeżeli w okolicy znajdują się słupy. Konkretne lokalizacje zostaną wskazane na etapie realizacji projektu przez rady dzielnic, a propozycje miejsc będą mogli przesyłać mieszkańcy. Na terenie każdej jednostki pomocniczej zostanie wykonana iluminacja co najmniej 10 przejść dla pieszych. Konkretna ich liczba będzie zależeć od kosztów wykonania prac.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Realizacja zadania przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i zwiększy komfort przechodniów.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja projektu 1 520 000,00 PLN
1 520 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Realizacja projektu 2025

Galeria

powrót