Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 2:

Poprawmy bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

1 520 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: ul. Piastowska, ul. Conrada, Rondo Chełmskie, ul. Obrońców Krzyża, al. Focha, al. 3 Maja, ul. Dunin-Wąsowicza, ul. Kałuży, ul. Królowej Jadwigi, ul. Medweckiego, Rondo Grunwaldzkie, Al. Mickiewicza, ul. Wrocławska, ul. Dietla

Dodatkowe lokalizacje: 1. ul. Piastowska - przejście w okolicy boiska sportowego na miasteczku studenckim pomiędzy skrzyżowaniami Piastowskiej z ulicami Armii Krajowej/Nawojki a Reymonta, 2. ul. Conrada - przejście na wysokości stacji benzynowej, 3. Rondo Chełskie (wszystkie przejścia dla pieszych), 4. ul. Obrońców Krzyża - przejście przy osiedlu Krakowiaków, 5. al. Focha - przejscie w okolicy skrzyżowania z ul. Kałuży, 6. al. Focha - przejście w okolicy skrzyżowania z ul. Prusa, 7. al. Focha - przejście w okolicy Bursy Szkolnictwa Ponadpodstawowego, 8. al. 3 Maja - przejście w okolicy ul. Oleandry, 9. ul. Dunin-Wąsowicza i ul Kałuży - przejścia dla pieszych w obrębie skrzyżowania, 10. ul. Dunin-Wąsowicza - przejście w okolicy ul. Lelewela, 11. ul. Medweckiego - przejścia przy centrum handlowym, 12. Rondo Grunwaldzkie - przejście na jezdni w stronę Mostu Dębnickiego, 13. Al. Mickiewicza - przejścia przy ul. Kochanowskiego, 14. al. Focha i 3 Maja - przejscia stanowiące jeden ciąg, 15. ul. Wrocławska - przejścia przy skrzyżowaniu z ul. Racławicką. 16. ul. Dietla - przejścia na wysokości ul. Augustiańskiej, 17. ul. Dietla - przejścia na wysokości ul. Wielopole

Krótki opis projektu

W ramach projektu przejścia dla pieszych położone w wielu lokalizacjach na terenie całego miasta zostaną odpowiednio doświetlone i nie będą już tonąć w ciemnościach, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa. Wspólnie możemy komuś uratować życie!

Opis projektu

W ramach projektu przejścia dla pieszych położone w wielu lokalizacjach na terenie całego miasta zostaną odpowiednio doświetlone i nie będą już po zmroku tonąć w ciemnościach, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa. Wspólnie możemy komuś uratować życie!


Latarnie przy niektórych krakowskich ulicach świecą tylko punktowo, a spore fragmenty jezdni toną w ciemnościach. Wiele przejść dla pieszych znajduje się akurat w miejscu, gdzie pada cień. Czasem dochodzi  nawet sytuacji, że otoczenie ,,zebry" jest całe rozświetlone, a przechodnie muszą poruszać się w mroku.  Kierowcy wyjeżdżając z pod światła lamp gorzej widzą w ciemnościach, bo ludzkie oko potrzebuje czasu, żeby zaadaptować się do nowych warunków. Dlatego paradoksalnie źle ustawione oświetlenie może stanowić większe zagrożenie niż jego brak. Konieczne są pilne działania w celu poprawy sytuacji na licznych drogach.

Problem dotyczy wielu przejść dla pieszych, a dużo społeczności lokalnych od lat nie może się doprosić o niezbędne inwestycje. Dlatego jak to często bywa mieszkańcy muszą sami wziąć sprawy w swoje ręce, czego wyrazem jest ten projekt
Przejścia powinny zostać doświetlone po przez instancję nowych latarni lub dowieszek jeżeli w okolicy znajdują się słupy.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Realizacja zadania przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i zwiększy komfort przechodniów.
 

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Wniosek zakłada doświetlenie przejść dla pieszych w wielu lokalizacjach na terenie całego miasta.Budowa dedykowanego oświetlenia przejść dla pieszych przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i zwiększy komfort przechodniów.
powrót