Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 4:

RZEKA NA RETORYKA! PRZYWRÓĆMY BIEG RUDAWY

Projekt odrzucony: Projekt zakłada odtworzenie koryta rzeki Rudawy w ciągu ul. Retoryka. Na etapie wstępnej weryfikacji przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii do różnych jednostek. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków zaopiniował realizację zadania negatywnie. Z treści opinii wynika, że: "Rzeka Rudawa została zasypana przed latami ze względów bezpieczeństwa, jako stwarzająca zagrożenie w czasie powodzi, co wskazują dokumenty archiwalne w postaci np. fotografii. Dodatkowo (...) wszelkie zmiany w obrębie ulicy Retoryka powinny zostać uwzględnione w kompleksowym projekcie, który będzie odnosił się również do Placu Kossaka, a dokładnie jego formy po przeprowadzeniu rewitalizacji. Dla nowego zagospodarowania Placu tut. Urząd wydał już zalecenia konserwatorskie. Dodatkowo utworzenie parku rzecznego jest problemowe w tej lokalizacji w związku z utrzymaniem czystości elementów wodnych pod okapem wysokich drzew. Wszelkie zmiany warunków hydrologicznych wiązałyby się również z ryzykiem obumarcia istniejącego drzewostanu w obrębie zieleńca wzdłuż ulicy Retoryka." Wystąpiono również o opinię do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Z opinii uzyskanej od ww. jednostki wynika, iż przywrócenie biegu rzeki Rudawy po starym nieistniejącym korycie, co w sensie hydrologicznym nie jest możliwe bez połączenia tego odcinka z istniejącym korytem rzeki Rudawy oraz starym ujściem do rzeki Wisły (brak informacji na ten temat w projekcie). Projekt budzi wątpliwości ze względu na przewidywaną infrastrukturę nadziemną i podziemną, warunki odprowadzenia wód oraz zmianę stosunków wodnych na gruntach sąsiednich. Ponadto należy zaznaczyć, iż w ciągu ul. Retoryka, zarówno pod jezdniami jak i pod zieleńcem, znajduje się gęsta sieć uzbrojenia podziemnego. Zgodnie z zapisami uchwały nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 stycznia 2021 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa § 17. 1. W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty: 4) które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta. Mając na względzie powyższe, projekt zostaje odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

1 520 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: ul. Retoryka

Krótki opis projektu

Czy wiedzieliście, że ponad 100 lat temu ulicą Retoryka płynęła rzeka? Czas ją przywrócić! Projekt zakłada przywrócenie biegu rzeki Rudawa znajdującej się pod ul. Retoryka i odświeżenie ciągu pieszego.

Opis projektu


Jeszcze 110 lat temu rzeka Rudawa przepływała przez centrum Krakowa, a konkretnie pod ulicą Retoryka, jednak jej koryto zostało zasypane. 
W roku 2018 Zarząd Zieleni Miejskiej przedstawił projekt przywrócenia jej biegu. 
Po 6 latach jednak projekt dalej nie ruszył, więc jako mieszkańcy postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i za pomocą środków z Budżetu Obywatelskiego przywrócić bieg rzeki.
Nasz tegoroczny projekt zakłada wykonanie pierwszego etapu  - przywrócenie rzeki oraz stworzenie w pasie zieleni parku rzecznego od ul. Piłsudskiego do ul. Smoleńsk. 
Przewiduje się naturalny sposób zasilenia rzeki, wraz z działaniami mającymi na celu zadbanie o jej czystość, jednak dopuszcza się dopracowanie go w etapie realizacji. 
Częścią realizacji powinny być standardowe konsultacje z mieszkańcami, w tym lokalną społecznością i uwzględnienie uwag na etapie wykonawczym.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Uważamy, że przywrócenie biegu rzeki w tej ulicy wraz ze stworzeniem parku rzecznego stworzy miejsce przyjazne dla wszystkich mieszkańców, gdzie w centrum miasta, w otoczeniu natury będzie można miło spędzić czas. 
Przywrócenie biegu rzeki stworzy również miejsce naturalnej retencji, które w dobie kryzysu klimatycznego jest niezwykle ważne. Przywrócenie ciągu wodnego na powierzchnię jest zgodne z ogólnoświatowymi trendami przywracania niegdyś skanalizowanych, czy zasypanych rzek, na powierzchnię. Pojawienie się wody w przestrzeni miejskiej będzie miało także skutek w postaci naturalnego chłodzenia, tak ważnego szczególnie w porze letniej.

powrót