Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 4:

RZEKA NA RETORYKA! PRZYWRÓĆMY BIEG RUDAWY

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

1 520 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: ul. Retoryka

Krótki opis projektu

Czy wiedzieliście, że ponad 100 lat temu ulicą Retoryka płynęła rzeka? Czas ją przywrócić! Projekt zakłada przywrócenie biegu rzeki Rudawa znajdującej się pod ul. Retoryka i odświeżenie ciągu pieszego.

Opis projektu


Jeszcze 110 lat temu rzeka Rudawa przepływała przez centrum Krakowa, a konkretnie pod ulicą Retoryka, jednak jej koryto zostało zasypane. 
W roku 2018 Zarząd Zieleni Miejskiej przedstawił projekt przywrócenia jej biegu. 
Po 6 latach jednak projekt dalej nie ruszył, więc jako mieszkańcy postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i za pomocą środków z Budżetu Obywatelskiego przywrócić bieg rzeki.
Nasz tegoroczny projekt zakłada wykonanie pierwszego etapu  - przywrócenie rzeki oraz stworzenie w pasie zieleni parku rzecznego od ul. Piłsudskiego do ul. Smoleńsk. 
Przewiduje się naturalny sposób zasilenia rzeki, wraz z działaniami mającymi na celu zadbanie o jej czystość, jednak dopuszcza się dopracowanie go w etapie realizacji. 
Częścią realizacji powinny być standardowe konsultacje z mieszkańcami, w tym lokalną społecznością i uwzględnienie uwag na etapie wykonawczym.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Uważamy, że przywrócenie biegu rzeki w tej ulicy wraz ze stworzeniem parku rzecznego stworzy miejsce przyjazne dla wszystkich mieszkańców, gdzie w centrum miasta, w otoczeniu natury będzie można miło spędzić czas. 
Przywrócenie biegu rzeki stworzy również miejsce naturalnej retencji, które w dobie kryzysu klimatycznego jest niezwykle ważne. Przywrócenie ciągu wodnego na powierzchnię jest zgodne z ogólnoświatowymi trendami przywracania niegdyś skanalizowanych, czy zasypanych rzek, na powierzchnię. Pojawienie się wody w przestrzeni miejskiej będzie miało także skutek w postaci naturalnego chłodzenia, tak ważnego szczególnie w porze letniej.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Opracowanie dokumentacji projektowej oraz realizacja Opracowanie dokumentacji projektowej oraz realizacja 1 520 000,00 PLN
1 520 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie i dopracowanie projektu przywrócenia biegu rzeki 2025
Realizacja projektu 2025/2026
powrót