Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 8:

WYREMONTUJMY JORDANÓWKĘ DLA MIESZKAŃCÓW

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

1 520 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: park im. Henryka Jordana

Krótki opis projektu

25 LAT CZEKALIŚMY AŻ JORDANÓWKA WRÓCI W RĘCE MIASTA. NIESTETY BUDYNEK NADAL JEST ZAMKNIĘTY ZE WZGLĘDU NA ZŁY STAN TECHNICZNY. TYMCZASEM MIASTO NIE PRZEZNACZA NA JEGO REMONT ŻADNYCH ŚRODKÓW. DLATEGO TYLKO MY, MIESZKAŃCY, MOŻEMY URATOWAĆ JORDANÓWKĘ.

Opis projektu

Tylko my, mieszkańcy, możemy uratować Jordanówkę! Stwórzmy na nowo miejsce spotkań. Wielu z nas pamięta bowiem jeszcze czasy, kiedy do Jordanówki chodziło się nie tylko po to, aby zjeść pyszne ciastko, ale również czasy, kiedy to było miejsce zabaw dla dzieci i młodzieży.


Zadanie polega na remoncie i zagospodarowaniu Jordanówki zgodnie z wynikiem przeprowadzonych konsultacji społecznych z 2022 roku, w których wzięło udział prawie 1200 mieszkańców oraz przygotowaną dokumentacją techniczną wraz z pozwoleniem na budowę.

Historia budynku

Pawilon "Jordanówka" został wybudowany w 1974 r. na podstawie projektu sporządzonego przez pracownię PW-1 biura projektów "Miastoprojekt – Kraków" w Krakowie w miejscu zburzonego drewnianego pawilonu o tej samej nazwie. W budynku znajdowały się:  kawiarnia (parter),  pomieszczenia biurowe z zapleczem sanitarnym (parter),  sala muzealno-wystawiennicza pamięci Henryka Jordana (piwnica),  zaplecze kawiarni – sanitariaty, część socjalna i magazyny (piwnica).

Czego oczekują mieszkańcy?

W trakcie przeprowadzonychprzez miasto konsultacji społecznych mieszkańcy najczęściej oczekiwali, że Jordanówka po remoncie będzie pełnić:

- funkcję kulturalną -, do której zostały przypisane takie elementy jak: dom kultury, miejsce wystaw i imprez plenerowych, klubokawiarnia. Niniejszą odpowiedź wybrało aż 850 ankietowanych.

- funkcję społeczną - do której zostały przypisane następujące elementy: klub seniora, miejsce dla aktywnej młodzieży, miejsce integracji sąsiedzkiej z przestrzenią na inicjatywy mieszkanek i mieszkańców. Została wybrana przez 439 ankietowanych.
- funkcję gastronomiczną – najczęściej wymieniano kawiarnię lub cukiernię. Propozycja taka pojawiła się w 333 zebranych odpowiedziach.

Autorkami projektu w budżecie obywatelskim są Natalia Nazim i Anna Jakubiak - współautorki petycji “Oddajmy Jordanówkę mieszkańcom” pod którą podpisało się prawie 1600 osób.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Park Jordana ciągle czeka na kompleksową rewitalizację od 2006 r, kiedy to powstał plan jego zagospodarowania. Przez wiele lat plan były obecny tylko na papierze. Pomimo organizacji akcji "Park Jordana czeka na rewitalizację już 10 lat" w 2016 i poparciu 1700 mieszkańców oraz władz Krakowa, nie zabezpieczono w budżecie pełnej kwoty na remont najpopularniejszego parku w Krakowie.


W 2018 r powstała kolejna aktualizacja planu, która ze względu na duże koszty i brak poparcia ze strony radnych, podobnie jak w 2006 r. nie została ukończona. Dlatego tylko w ramach budżetu obywatelskiego park Jordana odzyskuje swój dawny blask. Kolejnym etapem może być kompleksowy remont “Jordanówki”.

Jesteśmy przekonani, że po to dr Henryk Jordan stworzył swój park, by organizowano w nim zajęcia sportowe i półkolonie dla dzieci. Uważamy też, że najlepiej zachęcać dzieci i młodzież do trenowania sportu poprzez umożliwienie im spędzania aktywnie czasu. Stwórzmy więc na nowo miejsce spotkań w “Jordanówce”, z którego będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Krakowa.e spotkań w “Jordanówce”, z którego będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Krakowa.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Remont Jordanówki 1 520 000,00 PLN
1 520 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Remont Jordanówki 2025

Galeria

powrót