Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XVIII NR 1:

Murem za murkami! Ratujmy zabytkowe murki w Nowej Hucie.

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XVIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

1 080 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dzielnica Nowa Huta

Dodatkowe lokalizacje: Projekt zakłada remonty murków na os. Zielonym 5-7, os. Sportowym 25 i os. Szkolnym 35.

Krótki opis projektu

Projekt zakłada renowację zniszczonych zabytkowych nowohuckich murków, wraz z towarzyszącymi im schodami z likwidacją ewentualnych barier architektonicznych.

Opis projektu


Projekt zakłada remont ozdobnych oraz oporowych murków, które nierozerwalnie związane są z architekturą i historią Nowej Huty w następujących lokalizacjach:
1. os. Zielone pomiędzy budynkami 5 i 7,
2. os. Sportowe 25 przy ul. Mościckiego,
3. os. Szkolne 35 od strony alei Solidarności.
Od 2004 roku, jako część zabytkowego układu urbanistycznego wpisane są do rejestru zabytków nieruchomych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i podlegają ochronie konserwatorskiej. Zapisy o Parku Kulturowym wzmacniają ich ochronę a wpisanie Starej Nowej Hutu na listę Pomników Historii, daje dodatkowe argumenty za zadbaniem o te elementy naszej wspólnej przestrzeni.

   Niestety wiele z nich, ze względu na usytuowanie w mniej reprezentacyjnych miejscach dzielnicy, lub wysokie koszty inwestycji do dzisiaj nie doczekało się remontów. Murki w zamyśle projektantów i budowniczych Nowej Huty były nie tylko wizualnym dopełnieniem układu urbanistycznego, ale także w wielu przypadkach spełniały i spełniają do dziś bardzo ważną rolę, są technicznymi budowlami, które chronią zróżnicowany teren przed osuwaniem się mas ziemi.
   Projekt zakłada remont murków przez ich czyszczenie z uwzględnieniem zachowania pierwotnego materiału tam, gdzie jest to możliwe i uzupełnieniem ubytków zapewniających spójność całości. Projekt zakłada także remont schodów i innych elementów architektonicznych bezpośrednio związanych z murkami, z uwzględnieniem możliwości likwidacji barier architektonicznych.
   Projekt będzie realizowany do wysokości środków.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU


Remont zaniedbanych zabytkowych murków, z ewentualną likwidacją barier jest niezbędny dla bezpieczeństwa mieszkańców, podniesienia rangi układu urbanistycznego Nowej Huty oraz zwiększy komfort estetyczny i użytkowy. Ułatwi egzystencję mieszkańcom, wpisze się w trend rewitalizacji zdegradowanej a zabytkowej części miasta i poprawi sferę techniczną, związaną z funkcjami ochronnymi tych budowli.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja zadania zakłada renowację zniszczonych zabytkowych nowohuckich murków wraz z elementami architektonicznymi bezpośrednio z nimi powiązanymi na osiedlach: Zielone 5-7, Sportowe 25 i Szkolne 35. Remont murków ułatwi egzystencję mieszkańcom oraz zwiększy ich estetykę oraz wpisze się w trend rewitalizacji zdegradowanych elementów zabytkowej części miasta.
powrót