Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica VIII NR 5:

SZACH I MAT

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica VIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

30 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Dębnicki

Dodatkowe lokalizacje: Park Dębnicki

Krótki opis projektu

Zakup zestawu stołów do gry w szachy i ustawienie w Parku Dębnickim.

Opis projektu


W Parku Dębnickim powstaną stołu do gry w szachy.

Zalety wprowadzania stołów do gry w szachy w przestrzenie miejskie

- Promowanie integracji społecznej: Stoły szachowe sprzyjają spotkaniom i interakcji między mieszkańcami różnych grup wiekowych i społecznych, wspierając budowanie więzi społecznych.

- Zachęcanie do aktywności intelektualnej: Gra w szachy rozwija zdolności analityczne, strategiczne myślenie i koncentrację, co jest korzystne dla zdrowia psychicznego.

- Tworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej: Stoły szachowe uatrakcyjniają przestrzenie miejskie, zachęcając do spędzania czasu na świeżym powietrzu i czyniąc miejskie parki oraz place bardziej przyjaznymi i użytecznymi.

- Wspieranie edukacji i rekreacji: Szachy są formą rozrywki, która jednocześnie uczy i bawi, co czyni je doskonałym narzędziem edukacyjnym i rekreacyjnym dostępnym dla wszystkich mieszkańców.

 

Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostaną doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Gra w szachy to świetny trening dla naszego mózgu, a robiąc to w plenerze wzmacnia także więzi społeczne i sąsiedzkie. Zamiast siedzieć w domu przed telewizorem można z sąsiadem, koleżanką czy totalnie obcą osobą spędzić miło czas grając w szachy. Jest to świetna okazja do poznawania nowych osób. Zwłaszcza dla seniorów i dzieciaków może to być doskonała rozrywka i ćwiczenie dla mózgu.

Gra w szachy - samo zdrowie:
- poprawia pamięć
- wzrasta sprawność czytania ze zrozumieniem
- rozwija zdolności planowania i przewidywania
- poprawia umiejętności rozwiązywania problemów
- rozwija kreatywność
- zapobiega chorobie Alzheimera i demencji starczej
- zwiększa IQ
- uruchamia pracę obu półkul mózgu
- stymulacje rozwój mózgu

Taka ciekawostka: “Od roku szkolnego 2011/12 Armenia jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła szachy do szkół jako obowiązkowy przedmiot” (wikipedia)

Zdjęcie: https://krakow.travel/37169-krakow-stoliki-szachowe


Autorka projektu: Paulina Poniewska
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 10 000,00 PLN
Realizacja Wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji zadania. 20 000,00 PLN
30 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 2025
Realizacja Wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji zadania. 2025

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada zakup stołów szachowych i ich montaż na terenie Parku Dębnickiego. Realizacja zadania sprzyja spotkaniom i interakcji między mieszkańcami różnych grup wiekowych i społecznych oraz uatrakcyjni przestrzeń miejską, zachęcając do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
powrót