Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XIII NR 7:

Tablica informacyjna - Julag I Płaszów

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

8 200,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Ulica Prokocimska na działce nr 130/12 (50.021579, 19.581037)

Krótki opis projektu

Tablica informująca o lokalizacji i historii Julagu I Płaszów.

Opis projektu

Umieszczenie przy ul. Prokocimskiej tablicy informacyjnej, która przypomni o istnieniu obozu pracy przymusowej dla Żydów (Julag I), który powstał w połowie 1942 r. pomiędzy ulicą Wielicką a linią kolejową Płaszów – Kraków. Tablica informacyjna zostanie wykonana zgodnie z Systemem Informacji Miejskiej dla Krakowa.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

W ostatnich latach dwa obozy: Julag II Prokocim i Julag III Bieżanów zostały upamiętnione stosownymi tablicami. Istnienie Julag I przy ul. Prokocimskiej to nadal zupełnie zapomniany fakt. Uważamy, że należy przypomnieć jego historię.
Więźniami obozu byli Żydzi z gett w Krakowie i pobliskich miejscowościach. W chwili założenia obóz podlegał dowódcy SS i policji w dystrykcie krakowskim, a latem 1943 r. został podporządkowany obozowi pracy przymusowej Plaszow (Zwangsarbeitslager Plaszow des SS- und Polizeiführers im Distrikt Krakau). Przez cały okres istnienia Julagu I funkcję komendanta sprawował Franz Josef Müller.
Lokalizacja Julagu I była związana z planami rozbudowy krakowskiego węzła kolejowego. Szybki postęp inwestycji opierał się na wykorzystaniu przymusowej pracy więźniów, stąd w obozie skoszarowano ponad 1000 osób, w zdecydowanej większości młodych mężczyzn zdolnych do ciężkiej, fizycznej pracy.
W 1943 r. warunki życia więźniów zdecydowanie pogorszyły się. Powszechne były rewizje, kary, szykany, bicie. Dochodziło także do selekcji i egzekucji. W czerwcu 1943 r. w Julagu I wybuchła epidemia tyfusu, która znacząco wpłynęła na funkcjonowanie obozu i zdziesiątkowała więźniów.
Jesienią tego samego roku przystąpiono do likwidacji obozów pracy dla Żydów w całym Generalnym Gubernatorstwie. Większość więźniów Julagu I została odesłana do obozu macierzystego, a następnie, po selekcji do obozów przy zakładach zbrojeniowych w dystrykcie radomskim.

 

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada realizację tablicy upamiętniającej ostatni z trzech Julagów, czyli niemieckich obozów pracy dla Żydów, zlokalizowanych na południu miasta. Dzięki realizacji tablicy przechodnie będą mieli szansę, aby zapoznać się z informacją o nieistniejących już śladach historii, a samo miejsce zostanie stosownie upamiętnione. Tablica wpłynie również na uatrakcyjnienie przestrzeni, a wykonanie nośnika w identyfikacji zgodnej z Systemem Informacji Miejskiej dla Krakowa będzie zgodne z polityką miasta.
powrót