Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica I NR 4:

100 DRZEW DLA STAREGO MIASTA

Projekt odrzucony: Projekt zakłada wykonanie nasadzeń drzew na terenie Dzielnicy I Stare Miasto. Na etapie weryfikacji merytoryczno-prawnej Zarząd Zieleni Miejskiej sprawdził możliwości wykonania nasadzeń zieleni wysokiej we wszystkich lokalizacjach przesłanych (dwukrotnie) przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca został poinformowany, że we wskazanych miejscach Zarząd Zieleni Miejskiej wykonał lub wykonuje nasadzenia w ramach innych zadań, więc ich zakresy pokrywają się. Co więcej, przesłano prośbę o dosłanie nowych lokalizacji do ww. zadania, jednak Wnioskodawca nie wysłał nowych miejsc do weryfikacji we wskazanym terminie. Zaproponowano również zmianę zakresu projektu na ujęcie nasadzeń mniejszej ilości drzew i dopisanie możliwości nasadzenia krzewów, jednak propozycja została przez Wnioskodawcą odrzucona. W Dzielnicy I Stare Miasto możliwości nasadzenia zieleni wysokiej są mocno ograniczone przez brak wolnych okienek pod nasadzenie drzew, gęstą sieć infrastruktury podziemnej oraz konieczność uzgadniania zakresu z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków, dlatego wskazanie miejsc dopiero na etapie realizacji zadania jest niemożliwe. W związku z powyższym, projekt został odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica I Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

200 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Stare Miasto

Krótki opis projektu

ZAZIELEŃMY STARE MIASTO! PROJEKT MA NA CELU WYKONANIE OKOŁO 100 NOWYCH NASADZEŃ DUŻYCH SADZONEK DRZEW, W LOKALIZACJACH WEDŁUG WSKAZAŃ WNIOSKODAWCÓW.

Opis projektu

Projekt polega na nasadzeniu dużych sadzonek drzew na terenie dzielnicy Stare Miasto wg wskazań Wnioskodawców.


Proponowane i rekomendowane lokalizacje:
park Szymborskiej
park Jalu Kurka
Planty
Bulwary Wiślane
Al. Mickiewicza naprzeciwko przed AGH i parku Krakowskiego
róg ul. Asnyka/Garncarskiej - skwer prof. Bartoszewskiego
ul. Dietla
ul. Retoryka - skwer Praw Kobiet
ul. Batorego
ul. Łobzowska
ul. Basztowa
ul. Szlak (przed Politechniką Krakowską i przy parku Jalu Kurka)
ul. Helclów róg z ul. Długą
róg ul. Długiej i Pędzichów
róg placu Matejki i ul. Kurniki
róg placu Matejki i ul. Paderewskiego
ul. Pędzichów
róg ul. Wenecji/Krupniczej
ul. Krupnicza (przy konsulacie Austrii i Zespół Szkół Chemicznych
ul. Skarbowa
ul. Kochanowskiego
ul. Długa
ul. Długa 63-65
ul. Długa 59
ul. Długa - chodnik przy Nowym Kleparzu
ul Studencka 13 (przy Liceum XLII)
ul. Skarbowa 2 (przy Teatrze)
ul. Karmelicka
 
Drzewa to skarb, dlatego musimy zadbać, aby było ich jak najwięcej. Szczególnie w miastach, gdzie dominuje gęsta zabudowa. Drzewa są bowiem doskonałym „konsumentem” CO2 z atmosfery, przez co w znaczny sposób łagodzą efekt cieplarniany i stabilizują klimat. Sadzone wzdłuż ruchliwych dróg wpływają na ograniczenie hałasu. Sugeruje się nasadzenia drzew odpornych na zmiany klimatu, w szczególności takich jak: buk zwyczajny, jesion wyniosły, dąb szypułkowy i dąb bezszypułkowy, czy jodła pospolita. Ponadto sadzonki drzew powinny mieć rozmiar min.16-18 cm w obwodzie pnia.
Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.
 
W przypadku braku miejsc na posadzenie wszystkich drzew wskazanych w projekcie Wnioskodawca wyraża zgodę na posadzenie w ramach projektu innych roślin np. krzewów, bylin, pnączy, roślin cebulowych itp. Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Drzewa mają zdolność neutralizacji zanieczyszczeń powietrza, co jest szczególnie ważne w mieście takim jak Kraków, dotkniętym problemem smogu. Każde drzewo jest tu na wagę złota, możemy jednak zaobserwować tendencję do zmniejszania się liczby drzew na terenie miasta. Absorpcja szkodliwych substancji, jak między innymi benzoapiren czy pyły wytwarzane przez piece grzewcze, a także wytwarzanie tlenu (szacuje się, że jedno średniej wielkości drzewo jest w stanie w ciągu godziny wytworzyć ilość tlenu potrzebną do oddychania dla 40 osób) to nie jedyne z pozytywnych aspektów przedsięwzięcia. Oprócz poprawy jakości powietrza ważnym jest również aspekt estetyczny. Zabudowa miasta staje się coraz bardziej zwarta, nie zawsze pamięta się o zapewnieniu adekwatnej ilości roślinności względem miejskich zabudowań. Niedostateczna ilość zieleni w sposób negatywny wpływa na komfort życia mieszkańców terenów zurbanizowanych.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Nasadzenia drzew 200 000,00 PLN
200 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Nasadzenia drzew 2025

Galeria

powrót